عبدالله خان برق لشگری، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،قادر شهسواری

آثار زنده یاد عبدالله خان برق لشگری کتاب می شود

22 شهریور 1399 10:31 ق.ظ ایران

عضو هیات مدیره انجمن موسیقی همدان از گردآوری آثار استاد «عبدالله خان برق‌لشگری» پدر موسیقی نوین این دیار خبر داد و گفت: این آثار ارزنده در قالب یک کتاب به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، قادر شهسواری اظهار داشت: استاد برق لشکری گنجینه‌ای ملی محسوب می‌شود که در حوزه موسیقی کلاسیک غربی و ایرانی صاحب فن بود و آثار ارزشمندی از وی به جا مانده است.

وی اضافه کرد: انجمن موسیقی همدان از سال گذشته مراوداتی با خانواده این استاد فقید برای انتشار کتابی از آثار و زندگینامه استاد داشت و این اثر هم اکنون در دست تدوین است.

عضو هیات مدیره انجمن موسیقی همدان گفت: این کتاب شامل روایتی از اسناد و مدارک، ۱۵۰ اثر آهنگسازی و زندگی نامه پدر موسیقی نوین همدان است که در فصل زمستان چاپ و به دست علاقه‌مندان می‌رسد.

شهسواری افزود: این موسیقی‌دان برجسته نُت آهنگهایش را خودش می‌نوشت و دارای آثاری نفیس و به خطی خوش در این زمینه است.

به گفته این هنرمند استاد برق لشکری ضمن آشنایی با موسیقی کلاسیک غربی در نواختن انواع سازهای بادی مهارت داشت و کلارینت، ساکسیفون و ترومپت ساز تخصصی وی بود.

وی خاطرنشان کرد: این موسیقی‌دان همدانی با بسیاری از موزیسین‌های ایران همچون روح الله خالقی، استاد وزیری و صبا حشر و نشر داشت و همین نشست و برخاست‌ها از او مرد بزرگی در حوزه موسیقی ساخته بود.

شهسواری با بیان اینکه استاد برق لشکری علاوه بر نوازندگی، در آهنگسازی یک استاد تمام عیار بود، افزود: وی فوت و فن لازم را در آموزش‌های ارتش آموخته و تا سال ۱۳۶۷ که چشم از جهان فرو بست تنها معلم تخصصی در حوزه موسیقی بود که خط نت می‌دانست و به دانش تئوری موسیقی کاملا تسلط داشت.

عضو هیات مدیره انجمن موسیقی همدان گفت: وی سال ۱۳۱۱ برای نخستین بار در ایران با نوای کلارینت و ترومپت دسته‌های عزاداری تاسوعا و عاشورا را همراهی کرد تا نشان دهد موسیقی منافاتی با دین و مذهب ندارد.

وی با بیان اینکه این کتاب به قلم قادر شهسواری در حال نگارش است، ابراز امیدواری کرد: انتشار این کتاب بخشی از مرارتها و تکاپوی این میراث هنری را جبران کند.

۱۹ شهریور به مناسبت سی و دمین سالمرگ پدر موسیقی نوین همدان جمعی از اهالی موسیقی بر مزار او در باغ بهشت حاضر شدند و با نواختن چند ملودی یاد و خاطره‌اش را گرامی داشتند.

امین بانی هوای دوری