دانلود اپلیکیشن واوموزیک
مهدی حاجی‌قاسمی،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آلبوم موسیقی «کوچه دلگیر تو شد» منتشر شد

دسامبر 24, 2020 2:03 ب.ظ ایران

آلبوم موسیقی «کوچه دلگیر تو شد» با آهنگسازی مهدی حاجی‌قاسمی و آواز علی مومنیان منتشر شد. این اثر در قالب ۶ قطعه از موسیقی دستگاهی به عناوین «پیش درآمد چهارگاه»، «آواز مخالف»، «تصنیف چهارگاه»، «ساز و آواز همایون»، «تصنیف همایون»، «تکنوازی سه تار»، «قطعه برای سه تاز و سازهای ایرانی» و «ساز و آواز منصوری» ساخته شده است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در قطعات باکلام اثر، از سروده‌های شاعران کهن و معاصر؛ نظامی گنجوی، علامه جلال‌الدین همایی، مولوی و مهدی قادری بهره گرفته شده است.

 

مهدی حاجی‌قاسمی درباره این اثر می‌گوید: «در این مجموعه ملودی‌ها تمام‌وکمال بر اساس موسیقی دستگاهی ایران ساخته شده و سپس با بهره‌گیری از فنون آهنگسازی رنگ‌آمیزی شده‌اند. ارکستری که در این مجموعه از آن استفاده کرده‌ایم به‌تمامی متشکل از سازهای ایرانی بوده که این مهم تاثیر و رنگ‌وبوی خود را بر تمامی قطعات این مجموعه گذاشته است. در نهایت می‌توان این اثر را تجربه‌ای دانست در فهرست آثار ارکسترال موسیقی ایران. به عقیده من موسیقی دستگاهی ایران می‌تواند صرفا با یک ساز یا آواز با تمامی ظرایف موجود در آن ارائه شود و در این صورت هیچ ارکستری یارای بیان احساس آن ساز یا آواز را نخواهد داشت. این خود مهم‌ترین ویژگی موسیقی دستگاهی ایران است.»

علیرضا دریایی (کمانچه)، مهناز کاشانی (قیچک)، میترا زلفی (قیچک باس)، مرتضی صنایعی (نی)، سهیل امیری (سنتور)، مهدی حاجی قاسمی (سه تار، تار و تارباس)، عرفان متکیایی (بربط) و رشید کاکاوند (سازهای کوبه ای) در نوازندگی قطعات این آلبوم به هنرنمایی پرداخته اند.

حمید هیراد هزار و یک شب