ابوالحسن خوشرو ، اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک ، vavmusic

ابوالحسن خوشرو شجریانِ مازندران درگذشت

11 اسفند 1398 10:16 ق.ظ ایران

 ابوالحسن خوشرو پیشکسوت و استاد موسیقی نواحی مازندران پس از تحمل یک‌دوره سخت بیماری در سن ۷۳ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. از ابوالحسن خوشرو به‌عنوان «نمادِ موسیقی مازندران» و «شجریانِ مازندران» یاد شده‌است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، استاد ابوالحسن خوشرو ۱۴ دی سال ۱۳۲۵ در روستای سیاهرودکلا(ساروکلا) قائم‌شهر متولد شد. پدرش «ابوطالب» نوازنده نی و خواننده بود. او از کودکی به نواختن ساز للوا روی آورد و برای فراگیری و تکمیل دانش موسیقی خود، ازهنرستان موسیقی تهران فارغ‌التحصیل شد.

سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج‌الله خوشرویی(سنتور) و عبدالله خوشرو (کمانچه) و همچنین احمد محسن‌پور (ویلن) تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان مازندران همکاری خود را آغاز کرد. او با تشکیل گروه موسیقی روجا «ستاره صبح» در سال ۱۳۵۰ فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد. او همچنین سرپرستی گروه امیر پازواری را نیز بر عهده داشت و به عنوان خواننده و نوازنده للوا در مازندران (ناحیه مرکزی) شهرت یافت.

اجرای کنسرت‌های متعدد و شرکت درجشنواره‌های آوازی، حماسی و نواحی کرمان و دیگر جشنواره‌های بین‌المللی نظیر جشنواره موتستر آلمان و … از دیگر فعالیت‌های هنری او به‌شمار می‌روند که درهمه آنها جایزهٔ نوازنده و خوانندهٔ برتر و لوح سپاس دریافت داشته‌است.

اولین آلبوم موسیقی ابوالحسن خوشرو «هژبر سلطون» نام داشت. اثر «مشتی» در سال ۱۳۵۹ منتشر شد که همین امر باعث شد مردم منطقه تا سال‌ها او را «مشتی» صدا کنند. وی در اجرای لیلی جان‌ها و آوازهای مازندرانی، تلفیقی از شیوه‌های استادان قدیم و نیز سبک و لحن شخصی خود را ارائه می‌کرد و این ویژگی، او را از دیگران متمایز می‌کرد.

از جمله فعالیت‌های هنری او می‌توان به داوری بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان اشاره نمود. حسین خوشرو (روزبه) (نوازنده تنبک و نقاره) و بابک خوشرو (نوازنده تار) فرزندان ابوالحسن خوشرو هستند.

در ۱۵ دی ۱۳۹۷ مراسم گرامی‌داشت ابوالحسن خوشرو در قائم‌شهر برگزار شد. در سال ۱۳۹۶ «کاشی ماندگار» توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار، شاخص و تأثیرگذار بر سردرِ خانهٔ ابوالحسن خوشرو نصب شد.

در اختتامیهٔ پنجمین «فستیوال موسیقی آینه‌دار» در سال ۱۳۹۷ تندیس «سرو» به ابوالحسن خوشرو اهداء شد. تیتراژ پایانی سریال نوروزی «شش قهرمان و نصفی» با صدای «ابوالحسن خوشرو»، موسیقی «محمدمهدی گورنگی» و شعر «افشین علاء» در فروردین ۱۳۹۸ از شبکه تهران پخش شد.

ابوالحسن خوشرو علیرغم مبارزه با بیماری، در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۸ در مراسم تجلیل از نخبگان ورزش های رزمی و رتبه های برتر کنکور و دانش آموزان نخبه روستای قادیکلای بزرگ شهرستان قائم شهر حضور یافت و نخبه‌های این روستا جوایز خود را از دستان او دریافت کردند.

ترانهٔ مشدی محبوب‌ترین ترانهٔ خوش‌رو

ترانهٔ مشدی ترانه‌ای فولکلور است که ابتدا توسط مردم مناطق دودانگه و چهاردانگه و سوادکوه خوانده می‌شد. این گونه شعرسرایی برای جنگاوران و دلیران و قهرمانان از دیرباز در تبرستان رواج داشت که مردم به آن «سوت» می‌گویند. بعدها توسط خوانندگان حرفه‌ای‌تر که گاه تمایلات چپ داشتند به صورت نوار کاست درآمد. در اوایل انقلاب گروه «روجا» که توسط ابوالحسن خوشرو پایه‌گذاری شده بود، آن را اجرا کرد. در سال ۱۳۷۶ گروه «شواش» در ساری با صدای ارسلان طیبی به اجراء آن پرداخت و در مجموعه کاستی که توسط جهانگیر نصری اشرفی منتشر شد این ترانه با صدای حسینعلی طیبی هنرمند شهیرِ نی مازندران اجرا شد. ترانهٔ مشدی محبوب‌ترین ترانهٔ ابوالحسن خوشرو است. خوشرو در اردیبهشت ۱۳۹۲ کنسرتی در تالار اریکهٔ آریائی آمل برگزار کرد که در پایان، حضار ضمن تشویق او یکصدا خواستار اجراء ترانهٔ مشتی شدند.

آثار و آلبوم‌های موسیقی ابوالحسن خوشروبه این شرح است:

«شاباجی» به آهنگسازی «بابک خوشرو»

«خنش» (به همراه محمدرضا اسحاقی)

«خوشرو خوانِش»

«رونما» به آهنگسازی «مانی خوش روش و پویا خوشروش»

«طالبا»

«الاشت دیار» (به همراه علی خواستار الاشتی) با تنظیم «امیر خواستار آلاشتی»

«دماوند»

«موسیقی مازندرانی» (همراه با نورالله علیزاده) با تنظیم «محمدرضا درویشی»

«نرگس جار»

«تش سو»

«آفتاب ته» (به همراه نورالله علیزاده)

«کوچ»

«مشتی»

«حامد»

«هژبرخوانی»

«شوار»

«رقص‌های مازندران»

«مادرمه»

امین بانی هوای دوری