اجرای قطعاتی در نعت حضرت رسول اکرم در جشنواره موسیقی نواحی ایرانواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

جشنواره موسیقی نواحی ایران ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

اولین روز اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اجرای پنج گروه از مناطق مختلف ایران در بازار گنجعلی‌خان کرمان همراه بود.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در اولین روز سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هنرمندانی از مناطق مختلف ایران شامل عبدالرئوف برنا و اسفندیار تخمکار از خراسان رضوی (تربت جام)، ولی‌محمد خلج از افغانستان، رضا نارویی، امیرحسام نارویی و جهانگیر عیسی‌پور از سیرجانِ کرمان، امان‌الله صادقی و پرویز صادقی از گوغرِ کرمان، و افشین خانی و باسم حمادی از خوزستان روی صحنه رفتند و اجراهایی در قالب دوبیتی‌خوانی برگزار کردند. همچنین در طول برنامه احمد صدری (دبیر جشنواره) و محمدعلی مرآتی و فؤاد توحیدی دو تن از اعضای شورای علمی جشنواره به عنوان کارشناس مجری در خصوص جزییات اجراها نکاتی را عنوان کردند.

احمد صدری دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در رابطه با جزییات اجراهای روز اول گفت: اجراهای مربوط به منطقۀ خراسان، شهر تربت جام، دوبیتی‌ها در این منطقه “چهاربیتی” نامیده می‌شوند. نه‌تنها در منطقۀ تربت جام، بلکه در منطقۀ هرات نیز به همین نام معروف است، چرا که یک حوزۀ فرهنگی است و در این حوزۀ فرهنگی تشابهات زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: از آنجایی که برگزاری جشنواره موسیقی نواحی با هفتۀ وحدت مصادف شده است، در افتتاحیۀ جشنواره قطعاتی در نعت حضرت رسول اکرم اجرا شد که متن این آوازها و ملودی‌ها مربوط به کارگان اجرایی این منطقه است. در ادامه برنامه‌ها به جهت اینکه مطالعه تطبیقی هم داشته باشیم، یکی از نوازندگان افغان که در تهران ساکن است با ساز هارمونیوم، چهاربیتی‌هایی با ملودی‌های افغانی اجرا کرد.

دبیر جشنواره موسیقی نواحی ایران عنوان کرد: در رابطه با اجرای هنرمندان کرمانی، همان‌طور که می‌دانید کرمان شهر چندفرهنگی است. بنابراین دوبیتی‌ها در این مناطق از تنوع اسمی زیادی برخوردارند. در اولین روز نمونه‌هایی از “دوبیتی” داشتیم.

صدری اظهار داشت: به شکل نمادین پیرمردی ۱۰۱ ساله و نوجوانی ۱۱ ساله اجرا داشتند تا تدوام موسیقی این مناطق را نشان بدهیم. یکی از نکات جالب که اصلاً جزو برنامه نبود را عشایر کرمان رقم زدند. آن‌ها شروع کردند دوبیتی‌ای درباره سردار سلیمانی خواندند. سردار سلیمانی جزو عشایر کرمان بود و برای ایشان مرثیه‌سرایی کردند. در مناطق کردنشین وقتی فرزندی فوت می‌کند، مادر او سر خاک می‌آید و خصوصیات ظاهری، اخلاقی و باطنی او را مورخوانی می‌کند. اینجا نیز همان اتفاق افتاد و چیز عجیب و غریبی نبود.

وی با اشاره به اینکه این مسئله نشان می‌دهد که موسیقی چقدر حیات اجتماعی دارد، گفت: این نکته بسیار مهمی است که گاهی برخی نسبت به آن بی‌توجه هستند. تصور می‌کنند موسیقی نواحی ایران یک میراث فرهنگی صرف است، در حالی‌که این‌طور نیست. این نکته‌ برای من که کار پژوهشی می‌کنم جالب و جذاب بود. مدام می‌شنوم که می‌گویند موسیقی نواحی ایران از دست رفته است. برخی می‌گویند این موسیقی‌ها فرم ثابت و تکراری دارند، در حالی‌که این‌طور نیست. وقتی این‌گونه در شعر قرار می‌گیرد به نوعی اسطوره‌سازی می‌کند.

صدری در خصوص سایر اجراهای روز گذشته عنوان کرد: اجرای آخر از جنوب ایران و از قوم عرب‌ها بود. سازی که در موسیقی این منطقه اهمیت دارد ربابه است. در این منطقه دوبیتی‌هایی وجود دارد که به آن مربع‌خوانی می‌گویند. در این جشنواره‌ها برای بار دوم است که نوازنده ساز ربابه روی صحنه می‌آید. این تصور وجود دارد که مردم این ساز را نمی‌فهمند و یا قطعات ریتمیک دوست دارند، در حالی‌که دیروز نوازنده‌ای که این نوع موسیقی را اجرا کرد، تحریرهای بسیار ظریف و قشنگ و جمله‌های آرامی داشت. هماهنگی بین ساز و حنجره آن‌قدر زیاد بود که گاهی قابل تفکیک نبود.

وی در پایان با بیان اینکه در این جشنواره نیاز نوازنده به مخاطب احساس می‌شود، اذعان کرد: نوازنده به چهرۀ مخاطب نگاه می‌کند و بازخورد می‌گیرد. رابطۀ بین هنرمند و مخاطب در اثر هنری تأثیر دارد. این رابطه رابطه‌ای دوطرفه و دیالکتیکی است. مشکلی که برای نوازنده‌ها احساس می‌کردم این بود که نمی‌توانستند سازشان را از محیط بشنوند. این عامل در اجرای نوازنده تأثیر منفی دارد، ولی اساساً کار نوازنده این است و در نهایت کارش را انجام می‌دهد. در مقام مخاطب حرفه‌ای کاملاً این موضوع را احساس می‌کنم که سطح اجراها ممکن است تا حدودی کاهش پیدا می‌کند. خواهشم این است مخاطبان نیز به این مسئله توجه داشته باشند.

سیزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری و به میزبانی کرمان تا سه‌شنبه ۱۳ آبان ادامه دارد. علاقمندان می‌توانند اجراها را از طریق صفحۀ اینستاگرام جشنوارۀ موسیقی نواحی و انجمن موسیقی استان کرمان، و صفحۀ جشنواره در سامانۀ آپارات مشاهده کنند.  • 1,338 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

علی زند وکیلی،روزبه بمانی،بابک جهانبخش ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

بابک جهانبخش، بمانی و زندوکیلی آهنگ جدید منتشر می‌کنند

مجوز ۶۹ تک‌آهنگ در هفته گذشته توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ صادر شد. این مجوزها شامل چهار اثر درحوزه موسیقی سنتی، ۴۶ اثر پاپ، ۱۸ اثر تلفیقی و یک اثر موسیقی نواحی است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، از میان آثاری که در هفته گذشته مجوز انتشار گرفتند؛ می توان به
  • 1,530 نگاه
مشــاهده ادامه
سیمین بایرامی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

بن‌مایه‌ موسیقی ایرانی کلام است

سیمین بایرامی با محوریت شعر و موسیقی یادداشتی نوشته است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ،  در یادداشت سیمین بایرامی شاعر و فیلمنامه‌نویس، درباره شعر و موسیقی آمده است: که باید سال‌ها و سال‌ها رویا بپردازی تا یک بار، فقط یک بار، تاثیرگذار باشی! عدم وجود موسیقی را نمی‌توان حتی تصور کرد و در عین
  • 1,537 نگاه
مشــاهده ادامه
رامش ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آذر محبی تهرانی مشهور به «رامش» خواننده پیش از انقلاب درگذشت

آذر محبی تهرانی مشهور به رامش خواننده مشهور به دلیل ایست قلبی درگذشت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، مرتضی برجسته خواننده ساکن آمریکا در پست اینستاگرامی این خبر را اعلام‌کرد و نوشت: «رامش بعد از سالها گوشه گیری به علت ایست قلبی در ۷۴ سالگی درگذشت.» بعضی ترانه های رامش میان مردم محبوب اند،
  • 1,535 نگاه
مشــاهده ادامه
سعید شهروز، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

خواننده پاپ برای اولین‌بار با پسرش همکاری می‌کند

خواننده پاپ برای اولین‌بار با پسرش همکاری می‌کند به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، چند روز پیش سعید شهروز پستی اینستاگرامی را منتشر کرد که از آماده‌سازی جدیدترین اثر وی خبر می‌داد. او قرار است به زودی قطعه‌ای منتشر کند. این خواننده که سومین دهه از فعالیت حرفه‌ای خود در عرصه موسیقی را پشت سر
  • 1,066 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید