علی رهبری ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

از این بهتر نمی توانستم زندگی کنم!

8 خرداد 1399 5:51 ق.ظ ایران

علی رهبری زاده ۵ خرداد سال ۱۳۲۷ در تهران است. او سال ها در ارکسترهای مختلف جهان به رهبری پرداخت است و در فستیوال های هنری متعددی در سراسر دنیا به عنوان رهبر ارکستر حضور داشته است. او همچنین در سال ۹۳ با حکم علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر ارشاد وقت) به عنوان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد ولی پس از یک سال در اسفند ۹۴ از این سمت استعفا کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، رهبری فارغ التخصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و آکادمی موسیقی و هنرهای زیبای شهر وین است. او رییس هنرستان عالی موسیقی ملی و کنسرواتوار تهران در سن ۲۵ سالگی به مدت سه سال بوده است. این هنرمند از طرف بیش از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک جهان از جمله وین، زالسبورگ، برلین، لندن و… دعوت شده است. او همچنین رهبر دائم و مدیر هنری ارکسترهای سمفونیک در شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران و دارای بیش از ۲۵۰ آلبوم در بازار جهانی است.

روز جمعه سوم خرداد ماه جمعی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در روزهای دشوار ناشی از شیوع ویروس کرونا، تصمیم گرفتند جهت گرامیداشت تولد و سپاسگزاری از ۱۴ ماه تلاش های علی رهبری در سال ۹۴ و اوایل ۹۵، در استودیوی شهر صدا، قطعه ای برگرفته از قسمتی از موسیقی مادرم ایران ساخته علی رهبری و نیز ملودی معروف Happy Birthday را اجرا کنند.

در ابتدا از رهبری سوال می کنیم که از این پس باز هم به رهبری ارکستر می پردازد یا به سمت آهنگسازی خواهد رفت؟ می گوید: اینکه یک رهبر ارکستر بخواهد پس از مدتی به آهنگسازی روی بیاورد تقریبا هیچگاه اتفاق نیفتاده است. این امر تنها برای رهبرهایی است که بیکار هستند وگرنه یک رهبر موفق تا آخرین لحظه ای که نفس می کشد رهبری می کند، مانند رهبرهای بزرگی همچون فلیکس مندلسون و یا بتهوون که در کنار رهبری به آهنگسازی نیز پرداخته اند. در طول زندگی خود شش بار در جاهای مختلف مدیر هنری بوده ام که شاید در تمام خاورمیانه یک نفر هم چنین اتفاقی را تجربه نکرده باشد.

او ادامه می دهد: رهبری بوده ام که همیشه برای انتخاب محل فعالیتم قدرت انتخاب داشته ام ولی از آنجا که می خواستم در کارم صداقت داشته باشم، هیچ گاه حاضر نشدم آثار موسیقی خود را برای اجرا به ارکستری که رهبری می کردم و یا به رهبرهای مهمان برای اجرا بدهم. با این عقیده که یک رهبر ارکستر از قدرت خود برای اجرای قطعاتش استفاده کند، مخالفم؛ زیرا این امر باعث ایجاد یک فساد می شود که در نهایت منجر به اجرا و شناخته نشدن آثار دیگر آهنگسازان توانا خواهد شد.

در اوقات فراغتم به کار هنری پرداخته ام

رهبری درباره جمله بالا می گوید: در طول سال های کاری خود با وجود اینکه همیشه مشغول فعالیت بوده ام ولی همیشه زمان خالی داشته ام؛ زیرا همیشه تا ظهر کار رهبری و پس از آن تا ساعت ۲ تمرین داشته ایم و بعد از آن تا شب زمان خالی داشته ام. ولی در زمان خالی خود به کارهای هنری مانند نقاشی و یا ساخت آهنگ پرداخته ام که اکنون هر کدام از آثار موسیقی که ساخته ام در حال انتشار هستند.

تنها یک کار انجام نشده دارم

«آیا کاری هست که دوست داشته اید انجام دهید ولی موفق نشده اید؟ اگر به گذشته بازگردید آیا باز هم همین مسیر را طی می کنید؟» بیان می کند: اصلا علاقه ای به بازگشت به گذشته ندارم و هر سنی را که تجربه کردم لحظات خوشی داشته ام. دیگر از این بهتر نمی توانستم زندگی کنم و هیچ پشیمانی در کارهایی که کرده ام ندارم و اگر باز هم متولد شوم همان کارها را خواهم کرد. من از خوشبخت ترین انسان های روی زمین هستم که به هر چه خواسته ام رسیده ام؛ چه در زندگی خصوصی، کاری و چه هنری. پیش از انقلاب ارکستر ۱۰۰ نفره سمفونیک کنسرواتوار تهران تشکیل داده بودم. سه سال پیش از انقلاب که ایران را ترک کردم، با خودم گفتم که اگر روزی بازگردم، باید ارکستری را که ترک کردم، درست کنم. البته چهار سال پیش بازگشتم ولی از آنجایی که آمادگی مالی و اداری وجود نداشت، نمی شد به کارم ادامه دهم؛ به همین دلیل این آرزو هنوز سر جای خود مانده و مهمترین انگیزه زندگی من است. در زندگی خود انگیزه مالی و یا کاری دیگری ندارم، با وجود اینکه هنوز فرد سالمی هستم و می خواهم سال ها رهبری کنم. امیدوارم روزی شرایط به گونه ای شود که بتوان کاری را که چهار سال پیش شروع شده و انعکاس جهانی پیدا کرده بود، به انجام رساند.

در قرنطینه به آهنگسازی پرداختم

او در پایان درباره شرایطی که ویروس کرونا در دنیا ایجاد کرد و فعالیت های خود در این مدت گفت: داستان کرونا نیز تمام خواهد شد. زندگی، همیشه یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارد. اگر مادرم زنده بود فورا می گفت که از این بدتر هم می توانست بشود. درست است که در این شرایط خیلی ها عزیزان و کار خود را از دست دادند ولی حتی زمانی که آتشفشان فوران می کند خیلی ها از بین می روند اما بعد از مدتی دوباره درخت و گل رشد می کند.

«باید در هر چیزی به نکات مثبت آن نیز فکر کرد، مثلا من توانستم ۱۵۴ ترانه را که روی سونات های شکسپیر ساخته ام و از ۳۰ سال پیش نوشتن آنها را شروع کرده بودم، در این مدت با خانه ماندن با کمک مهیار تفرشی پور و یا علی بکان به پایان برسانم. پیش از ایام قرنطینه برای آثار به دنبال ده ها خواننده بودم که اکنون توانستم تمامی این خوانندگان را در خانه هایشان پیدا کنم. این پروژه مهم ترین کار زندگی من از لحاظ آهنگسازی و یک کار بین المللی بزرگ است که به زودی منتشر خواهد شد.»

امین بانی هوای دوری