از جانمایه‌های موسیقی ایرانی فاصله گرفتیمواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

محمد سریر، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک، vavmusic

دکتر محمد سریر، عضو شورای عالی خانه موسیقی در یک گفتگوی رادیویی گفت: : نسل جوان آشنایی زیادی با موسیقی ایرانی ندارد و ذهنش بیشتر مشغول موسیقی غربی است و پیوند جوان ایرانی با ملیت و جانمایه‌های ملی و وطنی در حال قطع شدن است و این از نظر ملی بسیار اهمیت دارد و در آینده زیان‌های بیشتری را وارد می‌کند.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، محمد سریر آهنگساز و نوازنده ایرانی که در یکی از برنامه‌های رادیویی حاضر شده بود، با اشاره به اینکه احوال موسیقی ایرانی از نظر موسیقی‌دانان خوب نیست، گفت: نسل جوان آشنایی زیادی با موسیقی ایرانی ندارد و ذهنش بیشتر مشغول موسیقی غربی است و پیوند جوان ایرانی با ملیت و جانمایه‌های ملی و وطنی در حال قطع شدن است و این از نظر ملی بسیار اهمیت دارد و در آینده زیان‌های بیشتری را وارد می‌کند.

سریر درباره موسیقی گذشته و منشأ اثر بودن موسیقی گلها تأکید کرد: از سال ۱۳۰۰ ما شکل دیگری از موسیقی ملی را داشتیم که مبانی علمی هم پیدا کرده بود و این باعث تداوم آن در زمینه‌های مختلف شده بود. این موضوع طی ۴۰ سال غنا یافت و توانست ادامه یابد و برنامه‌های مختلفی تهیه شد که هنرمندان آن توانستند این راه را ادامه دهند. این شکل از موسیقی به دلیل نفوذ موسیقی غربی و جاذبه‌های آن و اینکه نتوانستند آن را ترجمه کنند، اما در بعضی زمینه‌ها تکنیک‌های آن را در هنرستان‌ها استفاده کردند.

وی با اشاره به ملودی‌ها و نغمه‌های ایرانی افزود: پس از آن به طور عملی ملودی‌ها و موسیقی‌های اصیل کمتر استفاده شد و نفوذ نغمه‌های غربی بیشتر شد. از آن زمان کمی راه تغییر یافت و در نسل‌های بعد جوانان با زمینه‌های موسیقی ملی کمتر آشنا شدند. این باعث تغییر راه ما در حوزه پخش و تولید موسیقی شد و از یادگاران موسیقی ایران به شکل‌های مختلف فاصله گرفتیم.

سریر در پاسخ به اینکه چرا با وجود ارکسترها و متولیان گوناگون در زمینه موسیقی ایرانی، همچنان حس و حال اولیه موسیقی ایرانی در ذهن‌ها متبادر نمی‌شود، گفت: ما از جانمایه‌های موسیقی ملی فاصله گرفتیم و بسیاری کشورها نیز با این قضیه درگیر شدند و طبیعی است که قدرت فنی این موسیقی‌ها در ابتدا بیشتر بود، اما لایه‌های خلاقیت موسیقی بیشتر از لایه‌های فنی است و همین‌ها در نسل‌ها و قرن‌ها می‌ماند و ما مقداری جذب توانایی‌های فنی شدیم.

این استاد موسیقی با اشاره به سرعت در زندگی روزمره عنوان کرد: سرعت در زندگی روزمره باعث شد که از موسیقی گویا فاصله بگیریم و همین روند در خانواده نیز کاهش یافته و کمتر صحبت می‌کنند، چون در گذشته تبادل افکار وجود داشت و درباره مسائل روز صحبت می‌کردند و به نظرم این عوامل موجب فاصله گرفتن ما از دستمایه‌های اصلی موسیقی ایرانی شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اکثر موسیقی‌هایی که از رسانه می‌شنوم کمتر ملی و بیشتر مخلوطی از کشورهای همجوار است، افزود: تکنیک موسیقی غرب پیشرفت کرده و هیچ عیبی ندارد که ما از آنها استفاده کردیم، اما اینکه بتوانیم حرف خود را در زمینه موسیقی در قالب همان تکنیک‌ها با تأثیرگذاری بیشتر بزنیم، اهمیت دارد که کمرنگ‌تر شده است.

سریر با اشاره به اینکه موسیقی کلامی در ایران بسیار اهمیت دارد، بیان کرد: هنوز خاستگاه ما موسیقی کلامی است، چون بر شعر و ادبیات تکیه می‌کند و دلنشین و قابل درک است و به همین دلیل فعالیت در موسیقی کلامی بیشتر شد و تمام برنامه‌های رادیو هم امروز همراه با موسیقی کلامی است.

وی گفت: بخشی از موسیقی ما کلامی است، اما بخشی از آن نغمه‌هایی است که حضور داشته و می‌تواند تأثیرگذار باشد. اگرچه سوابق و اسناد معتبری در این زمینه نداریم، اما امروز با کمک موسیقیدانان می‌توانیم بخشی از آنها را استخراج کنیم تا تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

این موسیقیدان ادامه داد: تکنیک‌های موسیقی امروز خیلی کمک کننده است که مفاهیم را بهتر و تأثیرگذارتر منتقل کنیم. موسیقی که به هرشکلی برای ارکستر تنظیم می‌شود، قطعا اگر به خوبی تنظیم شده باشد، پیام‌های شاعرانه و تأثیر شعر را بیشتر منتقل می‌کند.  • 1,256 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

هنر زنده است ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

مهلت ارسال آثار به جشنواره “هنر زنده است” تمدید شد

به ‌دلیل تقاضای مکرر هنرمندان و طی بررسی‌های انجام شده و مشورت با دبیران بخش های مختلف، مهلت ثبت‌نام و ارائه‌ آثار به دبیرخانه جشنواره “هنر زنده است” تا ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ تمدید شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در پی تقاضاهای مکرر هنرمندان و ضمن تماس های شفاهی و مکتوب برای
  • 1,106 نگاه
مشــاهده ادامه
جواد غلامی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهلن، واوموزیک،vavmusic

توضیحات رئیس انجمن موسیقی استان قزوین درباره نخستین دوره جایزه ملی عارف

جواد غلامی گفت موضوع اصلی جایزه ملی عارف، تصنیف است و دو بخش اصلی دارد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، خستین دوره جایزه ملی عارف با هدف حمایت و پشتیبانی از تولیدات هنری درزمینه تصنیف و ترانه در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی برگزار می‌شود. این رویداد با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ
  • 1,568 نگاه
مشــاهده ادامه
علی اوجی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

فعالیت‌های ارکستر سمفونیک «آوام» پس از کرونا ادامه می‌یابد

فعالیت‌های ارکستر سمفونیک «آوام» پس از دوران کرونا و با شروع دوباره اجراهای موسیقی از سر گرفته می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این خبر را «علی اوجی»، تهیه‌کننده ارکستر سمفونیک آوام، به داده است. او اعلام کرد که طی حدوداً یک سال اخیر که از تعطیلی اجباری کنسرت‌های موسیقی به دلیل شیوع ویروس
  • 2,835 نگاه
مشــاهده ادامه
حمیدرضا نصیری فرد ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

نقدی به «نام پرستی» و تعصب در موسیقی

نصیری فرد نوازنده و مدرس دف و سازهای کوبه ای، به تازگی اثر تازه خود را بنام «بامداد» راهی بازار کرده. این اثر با چیدمانی ۲۲ قطعه ای منتشر شده و نصیری فرد میگوید نت‌نگاری قطعات نیز به زودی به صورت کتاب ارائه خواهد شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، حمیدرضا نصیری فرد، در
  • 1,115 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید