انتشار دو کتاب از صفا، شاعر آهنگ های چاوشیواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

حسین صفا ، اخبار موسیقی، محسن چاوشی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

تمام آهنگ های آلبوم «ابراهیم» متعلق به اوست. از حسین صفا حرف می زنیم؛ شاعری که نامش با آثار چاوشی گره خورده است. سال ۹۶ انتشارات «نیماژ» مجموعه شعری از او منتشر کرد به نام «منجنیق» که اگر کتاب را ورق بزنید ناخودآگاه لحن و صدای محسن چاووشی در ذهن تان مرور خواهد شد؛ چون آهنگ های «ابراهیم» همگی بر اساس شعرهای «منجنیق» انتخاب شده بودند.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، همان سال حسین صفا دفتر شعر «نرگس» را هم با همان انتشارات چاپ کرد. قبل تر البته صفا دفترهای شعر دیگری نظیر «صدای راه پله می آید»، «وصیت و صبحانه»، «من کم تحمّلم»، «کنار پله تاریک و چند غزل برای زنم» و… را نیز همگی با انتشارات «نیماژ» چاپ کرده بود.

 

البته مجموعه غزل هایی هم دارد که سال ۱۳۸۸ با نشر «دارینوش» منتشر کرده است. او همچنین ترجمه ای دارد از دفتر شعر شاعر روس، آتائول بهرام اغلو به نام «اگر قرار آمدن داری بیا». حالا هم خبر رسیده که او دو مجموعه شعر جدید دیگر چاپ کرده: «این دست بی صدا» و «آه با خط بریل». نشر «نیماژ» هر دوی اینها را به تازگی دوباره چاپ کرده است.

صفای ترانه

صفا متولد ۱۳۵۹ است و شعر و غزل و ترانه را از نوجوانی شروع کرده است. با این حال شاید معروف ترین آثارش همچنان با نام و صدای محسن چاوشی گره خورده باشد. فقط اشاره به مطلع بعضی ترانه ها و غزل هایش بدون شک این مدعا را ثابت خواهد کرد. در ادامه به مطلع بعضی از این شعرها اشاره کرده ایم:
نشد با شاخه هام بغل کنم تو رو…
دو تا چشمام دو تا سرباز مغرورن…
دلت که می لرزید من با چشام دیدم…
جوابم نکن مردم از ناامیدی….

صفای غزل

تمام اینها نشان می دهد که چطور شعرهای صفا ناخودآگاه ما را به جهان موسیقی چاوشی می برد. چاوشی خود نیز بارها علاقه اش را به آثار صفا اظهار کرده است؛ ازجمله متنی که درباره او در صفحه شخصی اش نوشته بود: «حسین صفا به اعتقاد من از بهترین شاعران سرزمین ماست که نامش و شعرش ماندگار خواهد شد.شاعری که غزل را بهتر از شعر محاوره یا ترانه و سپید را بهتر از غزل می نویسد، هم در شعر محاوره هم در غزل و هم در سپید پیشرو است و مثل کسی نیست و از قضا! کسی هم نیست که بتواند شکل او بنویسد.»

سنت در شعر صفا

صفا ترانه سرایی است که ریشه در سنت دارد و غزلسرایی که به عصر خود غزل می گوید و به معنای دقیق کلمه شاعری معاصر است. او در شعر امروز به تدریج توانست امکاناتی را به قالب های مختلف ازجمله غزل و ترانه ارایه کند. سهل سرایی بعضی شاعران دهه هشتاد را به همراه داشت اما سست نبود، زبانی متشخص برای خود ساخته بود اما پرطمطراق و متکلف نبود.ضمن اینکه به فردیتی در اشعارش اشاره داشت که غیر از تغزل یا عاشقانه سرایی، ویژگی بارز انسان مدرن است؛ تنهایی، غربت در عین قرابت و نوعی درک ناشدن و مواجهه با دنیایی که لاجرم در آن گرفتار است: «اگر دهان خودت هستی / اگر زبان خودت هستی / به گوش های خودت رو کن» (از دفتر شعر «منجنیق»)  • 1,337 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

سالار عقیلی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

«سالار عقیلی»، تیتراژ یک بازی رایانه‌ای را می‌خواند

«سالار عقیلی» به زودی قطعه‌ای با نام «سفیر عشق» را برای اولین بار به عنوان تیتراژ یک بازی رایانه‌ای می‌خواند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، بازی سفیر عشق روایت‌گرِ سردار ایرانی با نام «مهران» است که در وقایع حضور سفیر امام حسین(ع) مسلم ابن عقیل در کوفه به یاری او می‌شتابد. کار تولید این
  • 5,135 نگاه
مشــاهده ادامه
سینا سرلک، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، مصطفی پاشایی،vavmusic

آهنگ جدید «روزگار» اثر مشترک سینا سرلک و مصطفی پاشایی

سینا سرلک در همکاری با مصطفی پاشایی، تک‌آهنگی را در دسترس مخاطبان قرار داده است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، ترانه این اثر را پارسا سیمین‌مرام سروده، مصطفی پاشایی آهنگسازی آن را به عهده داشته و مهدی حسنی تنظیمش کرده است. سعید هامون نیز میکس و مستر آن را به عهده داشته است.
  • 3,175 نگاه
مشــاهده ادامه
خانه موسیقی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

خانه موسیقی پیگیر ثبت اول مهر به‌عنوان روز ملی موسیقی است

خانه موسیقی ایران به‌طور جدی درصدد ثبت اول مهرماه و سالروز تولد استاد شجریان به‌عنوان روز ملی موسیقی در تقویم رسمی ایران است. به گزارش  اخبار موسیقی واوموزیک ، سال‌هاست که ثبت روز ملی موسیقی در تقویم رسمی کشور به‌عنوان یکی از مطالبات اهالی موسیقی و فعالان این حرفه مطرح است و خانه موسیقی در
  • 1,456 نگاه
مشــاهده ادامه
محسن چاوشی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

کتاب شعر محسن چاوشی منتشر می‌شود

 محسن چاوشی پس از انتشار ده آلبوم موسیقی رسمی به عنوان خواننده پاپ، این بار نخستین کتاب اشعارش را در اختیار دوستدارانش قرار می دهد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، چاوشی که پیش‌تر کلامِ قطعاتی از جمله «کجایی»، «شرح الف»، «او» و… را خود سروده و خوانده بود، با واکنش‌های متفاوتی از سوی دوستداران،
  • 1,042 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید