دانلود اپلیکیشن واوموزیک
دانلود آهنگ ایرانی

ایراد به لحن، تجوید و قرائت قرآن شجریان وارد نیست

می 31, 2017 2:49 ب.ظ خارج از گود

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایراد آقای لاریجانی به لحن، تجوید و قرائت ربنای شجریان خارج از منطق است و به لحاظ تخصصی جایگاه روایی ندارد، بنابراین ایراد وارد نیست.

 

 

 

 

 

 

 

علی مرادخانی درباره پاسخ محمد جواد لاریجانی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد درخواست وی از صدا وسیما مبنی بر پخش ربنای استاد شجریان در ماه رمضان افزود: محمدرضا شجریان در آواز سنتی ایرانی و نیز در قرائت قرآن، جامع الاطراف است بنابراین کسی که درباره او اظهارنظر می کند باید شناخت کامل داشته و محیط بر موضوع باشد درغیر این صورت اظهار نظر او قابل پذیرش نیست.

وی که خود از موسیقی شناسان سبک سنتی ایرانی و نیز قاری قرآن است، افزود: اگر آقای لاریجانی در این بحث اصلا ورود نمی کرد، بهتر بود.مرادخانی ادامه داد: ربنای شجریان به عنوان یکی از نیایش های زیبا در تاریخ قرائت قرآن و نیز در تاریخ موسیقی سنتی ما خواهد ماند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اذان مرحوم موذن زاده که در دستگاه بیات ترک گوشه روح الارواح اجرا شده به عنوان یکی دیگر از نیایش هایی که در دستگاه موسیقی ایرانی خوانده شده اشاره کرد و گفت: این نیز یکی از آثار ماندگار است که سالهای سال است می شنویم، لذت می بریم و حذف شدنی نیست.

مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد از سال 69 تا 83 و طراح و مجری «سمفونی عاشورا» ادامه داد: استاد شجریان را از سال 1354 و از کلاس های قرائت مرحوم مولایی می شناسم، کلاسی که بسیاری از استادان قرائت قرآن از آن بیرون آمدند، شجریان همان زمان هم بر تجوید و اصول قرائت مسلط بود.

مرادخانی افزود: او در کار خوانندگی هم صدا را می شناسد و هم به صوت کاملا مسلط است. به یاد دارم شجریان به سبک قرائت مرحوم مصطفی اسماعیل که قرا قرآن می دانند سبک سختی هم هست، علاقه مند بود.

وی گفت: از سال های دور با استاد شجریان در ارتباط بودم، زمانی درباره نیایش ربنا گفت که برای ضبط مجدد می توانسته به لحاظ تکنیکی در آن دستی ببرد و بهبود ببخشد اما چون مردم با این لحن انس گرفته و آن را دوست دارند آن را بازخوانی نکرده است.

مرادخانی گفت: به عنوان معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و از سوی دیگر نامه شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر درخواست پخش ربنا از صدا و سیما نشان می دهد که مجموعه وزارت ارشاد امیدوار است پخش این دعا از سر گرفته شود.