باب دیلن: انسان (این میمون بی‌پشم) هر قدر قوی در برابر مرگ ضعیف استواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

باب دیلن، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان ،واوموزیک، vavmusic

در حالی که تمامِ دنیا درگیر و هم‌چنان در بهتِ ویروسِ بدیمنِ‌ کرونا هستند و بسیاری از موزیسین‌ها (در تمام دنیا) ترجیح داده‌اند تا فعالیت‌های خود را به شکلِ کامل متوقف و انتشارِ آثارشان را به زمانِ دیگری موکول کنند، «باب دیلن» – آهنگ‌ساز، ترانه‌سُرا و خواننده‌ی افسانه‌ای- بعد از هشت سال، این روزها را برای انتشارِ آلبومِ جدید خود انتخاب کرد نامش را گذاشت: «راه‌های زمخت و خشن»‌.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، آلبومِ جدیدِ «دیلن» رگه‌هایی از موسیقی بلوز را با شیوهٔ داستان‌گویی موسیقی فولک درآمیخته است و تعدادی از آوازهایش محزون هستند و تعدادی دیگر آمیخته با طنزی تلخ هستند. او از همان عنفوانِ جوانی، به موسیقی بلوز و کانتری علاقه داشت و شیفته‌ی موسیقی راک‌اندرول بود، حالا هم به نظر می‌رسد در آخرین اثر خود، با ده قطعه‌ای که همه‌شان درباره‌ی مرگ و زندگی است، دِینش را به این موسیقی ادا کرده است.

«باب دیلن» آخرین بار در سالِ ۲۰۱۲، آلبومِ «طوفان» را که درباره‌ی غرق‌شدن کشتی تایتانیک بود، منتشر کرد و از آن زمان به بعد، این خواننده دیگر آلبومی به انتشار درنیاورده بود (از آلبوم‌های کاور او می‌گذریم) و حالا در آستانه‌ی ۸۰ سالگی، اثری خوانده که اگرچه مضمونِ اصلی‌اش درباره‌ی مرگ و زندگی است؛ اما چون همیشه دغدغه‌‌های اجتماعی و سیاسی او را نیز می‌توان در آن مشاهده کرد؛ همان‌طور که چندی قبل، وقتی ترانه‌ای طولانی را درباره‌ی دهه‌ی ۶۰ و ترور جان اف کندی با نام «قتلی به غایت اشتباه» منتشر کرد، می‌شد این دغدغه را در آن مشاهده کرد.

او در آن ترانه خواند:

گفتم روح این جامعه تکه‌ پاره شد
از اینجا به بعد آرام آرام تباه می‌شود
و سی و شش ساعت از روز داوری گذشته است

این ترانه که به گفته دیلن خیلی پیش‌تر ضبط شده؛ نیمه‌شب و بی‌هیچ سرو صدایی (قبل از پخش) منتشر شد و «دیلن» در بیانیه‌ای کوتاه درباره‌اش نوشت: «خوشبختم که سال‌هاست از حمایت و طرفداری شما برخوردارم. این ترانه‌ای است که مدتی پیش ضبط شده اما منتشر نشده بود و حال ممکن است برای‌تان جالب باشد.»

او در این قطعه، علاوه بر ترور کندی، فرهنگ پاپ را نیز به نقد کشید و در پنج دقیقه آخر، موسیقی‌های مورد علاقه‌ی خود را آورده بود.

او سال‌ها قبل نیز برای تحریک وجدان عمومی مردم آمریکا در قطعه «پلیدترین قتل» به فاجعه ترور جان اف.کندی رییس جمهور فقید ایالات متحده آمریکا پرداخت و خطاب به این سیاست‌مدار خواند:

«با نفرت می‌کُشیمَت، بی حرمت می‌کُشیمَت
سُخره می‌کنیمَت، شوکه می‌کنیمَت
اینها را می‌گذاریم پیش چشمهایت
یکی را هم داریم که بگذاریم سر جایت»

شاید همین مساله بود که بلافاصله بعد از قتل جان اف. کندی، جایزه تام پین را از کمیته آزادی‌های مدنیِ ضروری و ملی دریافت کرد، هرچند که بلافاصله نقش کمیته را زیر سؤال برد و اعضای آن را پیر و طاس خواند و ادعا کرد ردی از خودش (و همه) در قتل کندی توسط لی هاروی اسوالد می‌بیند.

«قتلی به غایت اشتباه» با ۱۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه، طولانی‌ترین ترانه‌ای است که تا به حال از دیلن منتشر شده است، هر چند که او پیش از این نیز ترانه‌هایی طولانی خوانده بود.

این خواننده‌ی اسطوره‌ای در گفت‌وگویی پیرامونِ این اثر گفته است: «به مرگ نوع بشر فکر می‌کنم (نه دربارهٔ مرگ خودم بلکه به شکل کلی دربارهٔ مرگ) یعنی به سیر غریبِ این میمون بی‌پشم. هر موجود انسانی، هر قدر قوی و مقتدر، وقتی پای مرگ در میان باشد، ضعیف است.»

او پیش از این هم درباره‌ی مرگ خوانده بود:‌

و مگر انسان چند سال زنده می ماند
پیش از آنکه بتواند به آزادی برسد؟

او در «راه‌های زمخت و خشن»‌، مثل همیشه نقبی به سیاست زده است؛ چیزی که به نظر می‌رسد دهه‌هاست دغدغه‌ی خواننده‌ی بزرگ است؛ برای مثال در سال ۱۹۶۳ به خاطرِ تن ندادن به سانسور، بیش از همه به عنوان یک چهره‌ی فعال سیاسی و اجتماعی مطرح شد. آوازهای اعتراضی او همراه با «جوآن بائز» به عنوان اعضای جنبش حقوق مدنی و به ویژه در راهپیمایی واشنگتن برای «شغل و آزادی» در ۲۸ آگوست آن سال، نقش سیاست را در زندگی خواننده‌ای پررنگ کرد که تنها ۲۲ سال داشت.

او در همان زمان قطعه‌ی «تنها بازیچه‌ای در دست آنها» را خواند که به قتل فعال حقوق مدنی -مدگار اورز- اشاره داشت یا «مرگ ملالت‌بار هتی کرول» درباره‌ی مرگ کارگر سیاه‌پوست توسط «ویلیام زاتزینگر» سفیدپوست بود. «نژاد پرستی» همان مساله‌ای است که جامعه‌ی امروز امریکا بیش از هر زمانِ دیگری درگیر آن است و علاوه بر آن و «خشونت پلیس» به محوری‌ترین بحث در این کشور بدل شده است و این درست همان موضوعی که دیلن از دهه هفتاد میلادی در موردش سروده و خوانده است.

دیلن سال‌ها قبل در آهنگ «پیامبر دروغین» این آلبوم می‌گوید:

«من پیامبر دروغین نبودم
فقط آنچه گفتم را سرودم
برای فرود آوردن انتقام
بر سر کسانی آمده بودم»

اما مضمون غالب تازه‌ترین آلبوم این خوانندهٔ ۷۹ سالهٔ آمریکایی مرگ است. نخستین آهنگ این آلبوم که «بسیاران در منند» نام دارد با این بندها آغاز می‌شود:

«امروز و فردا و دیروز نیز
گل‌ها می‌میرند مانند همه‌چیز
و کمی بعد می‌سراید:
«در یک بستر می‌خوابم با مرگ و زندگی»

این خواننده‌ی ۷۹ ساله حالا در اوجِ‌ دوران شکوه است. دیلن در بهار ۲۰۰۱ اولین و تنها جایزه اسکار و همچنین گلدن گلوب را برای ترانه Things Have Changed که در فیلم «پسران شگفت» (Wonder Boys) به کارگردانی کرتیس هنسن (کارگردان آمریکایی که ماه گذشته از دنیا رفت) اجرا کرده بود، دریافت کرد. هیئت داوران جایزه ادبی پولیتزر در سال ۲۰۰۸ جایزه ویژه خود را برای «تاثیر عمیق در موسیقی عامه و فرهنگ آمریکایی» به باب دیلن اعطا کرد. باب دیلن در مراسم اهدای جوایز پولیتزر حضور پیدا نکرد و پسر فیلم سازش، جس دیلن را به جای خود به مراسم فرستاد تا جایزه را دریافت کند. این جایزه و همچنین جوایزی مانند «نشان ملی هنر» سال ۲۰۰۹ و «مدال رییس جمهوری آزادی» سال ۲۰۱۲ باراک اوباما و لژیون دونور ۲۰۱۳ از جمله جوایزی بودند که مانند نوبل امسال در میان ۴۳ جایزه دریافتی و ۲۷ نامزدی جوایز دیگر اغلب با بی اعتنایی باب دیلن مواجه شدند. هرچه باشد او سنگ غلتانی است در مسیر باد؛ اما انتخاب آکادمی نوبل از همه بحث برانگیزتر بوده است؛ بعضی از اهالی ادبیات احساس می‌کردند که این بار آکادمی نوبل جایزه ادبیات را به یکی از اهالی موسیقی داده است.

در همان زمان «صلاح الدین احمد»، نویسنده عرب- آمریکایی، از جمله منتقدانی بود که بعد از اعلام جایزه نوشت: «خدا می داند چندین ترانه سرای دیگر در زبان های دیگر پیش از او می توانستند این جایزه را بگیرند؛ اما جویس کرول اوتس که از او به عنوان یکی از بخت های دریافت نوبل یاد می شود، گفت: «بسیاری از ما تحت تاثیر موسیقی دهه ۶۰ دیلن بوده ایم. به ویژه مونولگ ها و ترانه های قوی و دراماتیک او.

آخرین تورهای اجرای موسیقی باب دیلن به دلیل انتشار ویروس کرونا لغو شد. او که در سال ۲۰۱۲ مدال آزادی را از دستان باراک اوباما دریافت کرد، در سه دههٔ گذشته پیوسته در سراسر جهان موسیقی اجرا کرده است.  • 1,345 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

آئودئو ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

هوش مصنوعی با فناوری« آئودئو» پیانو زدن را با دیدن فیلمهای صامت می آموزد!

یک سیستم جدید هوش مصنوعی تنها با مشاهده فیلم های صامت از پیانو زدن افراد میتواند به صورت دقیق همان نت های اجرا شده را بنوازد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این سیستم بر خلاف سیستم های قبلی نیازی به دریافت صدای قطعات نواخته شده پیانو ندارد و تنها از طریق مشاهده ویدئوهای صامت
  • 1,570 نگاه
مشــاهده ادامه
لیل اوزی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

خواننده‌ای که ثروتش را به پیشانی‌اش چسباند

رپری که الماسی را به پیشانی اش چسبانده، در توجیه کارش می‌گوید: اگر من انگشتر الماسم را گم کنم، همین شماها بیشتر از حالا که الماس را بر روی پیشانی‌ام نصب کرده‌ام، مسخره‌ام می‌کنید! به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ؛ لیل اوزی، رپر، آهنگساز و خواننده اهل فیلادلفیا، بخش زیادی از ثروتش را به پیشانی‌اش
  • 1,868 نگاه
مشــاهده ادامه
اسپین‌آف،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، رامین جوادی،واوموزیک،vavmusic

همکاری آهنگساز ایرانی با اسپین‌آف “بازی تاج و تخت”

رامین جوادی درجمع معدود افرادی که از تیم سازندگان سریال بازی تاج و تخت در “خانه اژدها” حضور دارند، قرار می‌گیرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در خبری که نخستین بار توسط وبسایت Los Siete Reinos منتشر شده، شبکه HBO حضور رامین جوادی آهنگساز ایرانی-آلمانی سریال گیم آف ترونز برای ساخت اسپین آف “خاندان
  • 1,077 نگاه
مشــاهده ادامه
مهرداد عالمی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

تک‌آهنگ‌های «مهرداد عالمی» پخش جهانی شد

تک‌آهنگ‌های مستقل «مهرداد عالمی» در پلتفرم‌های بین‌المللی موسیقی منتشر شد و و به عنوان اولین نوازنده ویولنسل ایرانی، آثارش را در سطح جهانی منتشر کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این نوازنده مطرح ویولنسل اخیراً دو آهنگ «Adagio For Cello & Orchestra» و «The Pink Ribbon» را در پلتفرم‌های موسیقی دنیا ارائه کرده است.
  • 1,520 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید