ساسی مانکن ،اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

بحران در موسیقی عامه پسند

23 اسفند 1398 8:03 ق.ظ ایران

در تحلیل آهنگ ساسی مانکن همه به بیان اینکه «مبتذل/مستهجن» و برای کوکان و نوجوانان «خطرناک» است بسنده می کنند. فارغ از اینکه حجم انبوهی از موسیقی هایی که دارای همان میزان «ابتذال» هستند با مجوز رسمی جمهوری اسلامی در دسترس همان مخاطب کودک و نوجوان است.
«سر صبحه و از خواب تازه تو پا میشی/ ولی من هنوز بیدارمو تو باعث و بانی شی/ که ۲۴ ساعت به تو فک بکنم/ فکر اینکه نباشی به کی تکیه کنم/ ولی تو چی، موهات خیسه و زیر دوشی/ فکر اینی شب تو دورهمی چی بپوشی»

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این بخشی از ترانه یکی از معروف ترین کارهای آرمین 2afm (آرمین زارعی) است که هفته گذشته اولین آهنگ قانونی و با مجوز خود را منتشر کرد. او از رَپرهای مشهور هم نسل و هم تیمی سابق امیر تتلو، حسین تهی، ساسی مانکن است، با همان درجه از ابتذال و همان محتوا، اما با تغییر لفظ «رَپ» به موسیقی «تلفیقی» در عنوان مجوز و تغییر حداقلی در برخی واژه های ترانه ها توانسته است اجازه فعالیت رسمی و برگزاری کنسرت بگیرد.

«فکر کن یه عصر خوب/ دلم تورو بخواد/ پاشم بیام سمت/ تو یهو بوی عطرت بیاد/ خیره بشم با شوق به گل رو موهاتو یهو بگی قهوه با من شکلاتشم با تو/ کی مث ما دوتا دیوونه ی بارونه توی ترافیکم بیخیال قانونه»

«نه به باره نه به داره هنوز هیچی نشده/ چرا ترمزت بریده کجا با این عجله/ هنوزم فکر میکنم یه حسی داری تو به من/ تو خودت نریز یه ریز هی بهم حرفاتو بزن/ دو دیقه (دقیقه) بودی حالا/ کجا میری تو بی ما/ مواظب دور و ورت باش/ میفهمیدی میخوامت ای کاش»

«با همه فرق داره/ چشمای تو ایرانی اصله/ دلبرم شیوه ی ناز تو/ به قاجاریه وصله»

این ها بخشی از چند ترانه گروه ماکان بند است، مشت نمونه خروار ۹۹ درصد موسیقی های مجاز پرمخاطب این روزها. نمونه کار گروه ها و خواننده هایی که حتی در برنامه های پرمخاطبی مثل «دورهمی» و «خندوانه» تبلیغ شده و می شوند و در ظاهر موسیقی مطلوب سیستم رسمی.

«میگم بوس بکن ازم/ میگی اسمم سوسنه نه اعظم/ حالا سوسنه سوزنه موزنه هرچی باشه سوسن باشه/ سوسن خانوم یدونه باشه/ کفش های سفید پاشه/ به چی مینازی بیا پیش ما/ هیکل تو نازه بیا پیش ما/ این همه و یکیش ما/ بیاین بشیم سی ریش ما/ شبونه میام دم در خونه/ میدزدمت میبرمت زن خونه بشی/ سر ۲ سال راه میندازیم یه مخزن گنده جوجه کشی»

هومن گامنو(شاهی) خواننده ترانه بالا در آهنگ «سوسن خانم»، خواننده ای زیرزمینی است که مدتی همان خزعبلات ریتمیکش را بدون اسم برای خندوانه خواند. بعد از مدتی بازیگر تئاتر شد و سپس بازیگر سریال های تلویزیونی و سر از خبرگزاری فارس هم درآورد.

آهنگ جدید ساسی مانکن؛ «دکتر»، یکی از موضوعات داغ این روزهای فضای مجازی است. «دکتر» با اختلاف پرمخاطب ترین موسیقی این روزها بوده و کمتر کسی است که آن را نشنیده باشد.

آهنگ پیشین ساسی؛ «جنتلمن» نیز تبدیل به آهنگی مگاهیت شد و جریانی در بین مخاطبان نوجوان و جوان ایجاد کرد-همخوانی ها در مدارس- که مانند همیشه، ساده انگارانه، در نگاه رسمی و با توهم توطئه، به نقشه های دشمن تعبیر شد درحالیکه کمتر نوجوان و جوانی هست که آن موسیقی را نشنیده (و حتی حفظ) نباشد.

نکته مهم اما این است که در تحلیل آهنگ ساسی مانکن همه به بیان اینکه «مبتذل/مستهجن» و برای کوکان و نوجوانان «خطرناک» است بسنده می کنند. غافل از اینکه حجم انبوهی از موسیقی هایی که دارای همان میزان «ابتذال» ند با مجوز رسمی جمهوری اسلامی در دسترس همان مخاطب کودک و نوجوان است .

ظاهرا تنها این بخش ترانه که «دو تا شات بزن و راحت بخواب» باعث این میزان از واکنش های انتقادی شده است، اما اگر این تکه در متن آهنگ وجود نداشت خطرش کمتر بود؟ آیا در اینصورت روشنفکران و مخاطبان ظاهرا الیت طبقه متوسط دیگر به آن انتقادی نداشتند؟ مسئله این است که «ابتذال» پیش از آنکه مفهومی محتوایی و تقلیل یافته به یک مصرع از یک ترانه باشد موضوعی ساختاری و فرمی است.

از این جهت تفاوتی میان آثار مجوزدار داخل ایران، با موسیقی لس آنجلسی و موسیقی زیرزمینی هم نیست . ابتذال رسمی و غیررسمی فرقی با هم ندارند. مخاطب نوجوان امروز در برابر پمپاژ موسیقی مبتذل است و درنهایت این پمپاژِ محصول فرهنگی است که به مخاطب در درازمدت تفکر، جهان بینی و سبک زندگی می دهد و زندگی هیچ کس با یک مصرع در یک ترانه تغییری نمی کند.

پس، ماکان بند و هوروش بند و ایوا ن بند و … مورد تبلیغ تلویزیون جمهوری اسلامی همان میزان خطرناک اند که ساسی مانکن. چه آنکه به احتمال فراوان همین ساسی مانکن هم با ۱۰-۱۵ درصد تغییر در واژه ها (و نه محتوای کلی) و دو سال دوری از موسیقی می توانست با یک تهیه کننده صاحب رانت همینجا مجوز فعالیت بگیرد.

امین بانی هوای دوری