بحران در موسیقی عامه پسندواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

ساسی مانکن ،اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

در تحلیل آهنگ ساسی مانکن همه به بیان اینکه «مبتذل/مستهجن» و برای کوکان و نوجوانان «خطرناک» است بسنده می کنند. فارغ از اینکه حجم انبوهی از موسیقی هایی که دارای همان میزان «ابتذال» هستند با مجوز رسمی جمهوری اسلامی در دسترس همان مخاطب کودک و نوجوان است.
«سر صبحه و از خواب تازه تو پا میشی/ ولی من هنوز بیدارمو تو باعث و بانی شی/ که ۲۴ ساعت به تو فک بکنم/ فکر اینکه نباشی به کی تکیه کنم/ ولی تو چی، موهات خیسه و زیر دوشی/ فکر اینی شب تو دورهمی چی بپوشی»

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این بخشی از ترانه یکی از معروف ترین کارهای آرمین ۲afm (آرمین زارعی) است که هفته گذشته اولین آهنگ قانونی و با مجوز خود را منتشر کرد. او از رَپرهای مشهور هم نسل و هم تیمی سابق امیر تتلو، حسین تهی، ساسی مانکن است، با همان درجه از ابتذال و همان محتوا، اما با تغییر لفظ «رَپ» به موسیقی «تلفیقی» در عنوان مجوز و تغییر حداقلی در برخی واژه های ترانه ها توانسته است اجازه فعالیت رسمی و برگزاری کنسرت بگیرد.

«فکر کن یه عصر خوب/ دلم تورو بخواد/ پاشم بیام سمت/ تو یهو بوی عطرت بیاد/ خیره بشم با شوق به گل رو موهاتو یهو بگی قهوه با من شکلاتشم با تو/ کی مث ما دوتا دیوونه ی بارونه توی ترافیکم بیخیال قانونه»

«نه به باره نه به داره هنوز هیچی نشده/ چرا ترمزت بریده کجا با این عجله/ هنوزم فکر میکنم یه حسی داری تو به من/ تو خودت نریز یه ریز هی بهم حرفاتو بزن/ دو دیقه (دقیقه) بودی حالا/ کجا میری تو بی ما/ مواظب دور و ورت باش/ میفهمیدی میخوامت ای کاش»

«با همه فرق داره/ چشمای تو ایرانی اصله/ دلبرم شیوه ی ناز تو/ به قاجاریه وصله»

این ها بخشی از چند ترانه گروه ماکان بند است، مشت نمونه خروار ۹۹ درصد موسیقی های مجاز پرمخاطب این روزها. نمونه کار گروه ها و خواننده هایی که حتی در برنامه های پرمخاطبی مثل «دورهمی» و «خندوانه» تبلیغ شده و می شوند و در ظاهر موسیقی مطلوب سیستم رسمی.

«میگم بوس بکن ازم/ میگی اسمم سوسنه نه اعظم/ حالا سوسنه سوزنه موزنه هرچی باشه سوسن باشه/ سوسن خانوم یدونه باشه/ کفش های سفید پاشه/ به چی مینازی بیا پیش ما/ هیکل تو نازه بیا پیش ما/ این همه و یکیش ما/ بیاین بشیم سی ریش ما/ شبونه میام دم در خونه/ میدزدمت میبرمت زن خونه بشی/ سر ۲ سال راه میندازیم یه مخزن گنده جوجه کشی»

هومن گامنو(شاهی) خواننده ترانه بالا در آهنگ «سوسن خانم»، خواننده ای زیرزمینی است که مدتی همان خزعبلات ریتمیکش را بدون اسم برای خندوانه خواند. بعد از مدتی بازیگر تئاتر شد و سپس بازیگر سریال های تلویزیونی و سر از خبرگزاری فارس هم درآورد.

آهنگ جدید ساسی مانکن؛ «دکتر»، یکی از موضوعات داغ این روزهای فضای مجازی است. «دکتر» با اختلاف پرمخاطب ترین موسیقی این روزها بوده و کمتر کسی است که آن را نشنیده باشد.

آهنگ پیشین ساسی؛ «جنتلمن» نیز تبدیل به آهنگی مگاهیت شد و جریانی در بین مخاطبان نوجوان و جوان ایجاد کرد-همخوانی ها در مدارس- که مانند همیشه، ساده انگارانه، در نگاه رسمی و با توهم توطئه، به نقشه های دشمن تعبیر شد درحالیکه کمتر نوجوان و جوانی هست که آن موسیقی را نشنیده (و حتی حفظ) نباشد.

نکته مهم اما این است که در تحلیل آهنگ ساسی مانکن همه به بیان اینکه «مبتذل/مستهجن» و برای کوکان و نوجوانان «خطرناک» است بسنده می کنند. غافل از اینکه حجم انبوهی از موسیقی هایی که دارای همان میزان «ابتذال» ند با مجوز رسمی جمهوری اسلامی در دسترس همان مخاطب کودک و نوجوان است .

ظاهرا تنها این بخش ترانه که «دو تا شات بزن و راحت بخواب» باعث این میزان از واکنش های انتقادی شده است، اما اگر این تکه در متن آهنگ وجود نداشت خطرش کمتر بود؟ آیا در اینصورت روشنفکران و مخاطبان ظاهرا الیت طبقه متوسط دیگر به آن انتقادی نداشتند؟ مسئله این است که «ابتذال» پیش از آنکه مفهومی محتوایی و تقلیل یافته به یک مصرع از یک ترانه باشد موضوعی ساختاری و فرمی است.

از این جهت تفاوتی میان آثار مجوزدار داخل ایران، با موسیقی لس آنجلسی و موسیقی زیرزمینی هم نیست . ابتذال رسمی و غیررسمی فرقی با هم ندارند. مخاطب نوجوان امروز در برابر پمپاژ موسیقی مبتذل است و درنهایت این پمپاژِ محصول فرهنگی است که به مخاطب در درازمدت تفکر، جهان بینی و سبک زندگی می دهد و زندگی هیچ کس با یک مصرع در یک ترانه تغییری نمی کند.

پس، ماکان بند و هوروش بند و ایوا ن بند و … مورد تبلیغ تلویزیون جمهوری اسلامی همان میزان خطرناک اند که ساسی مانکن. چه آنکه به احتمال فراوان همین ساسی مانکن هم با ۱۰-۱۵ درصد تغییر در واژه ها (و نه محتوای کلی) و دو سال دوری از موسیقی می توانست با یک تهیه کننده صاحب رانت همینجا مجوز فعالیت بگیرد.  • 2,677 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

بابک صفرنژاد، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

همنوازی «بابک صفرنژاد» با بهترین نوازندگان هارمونیکا دنیا

«بابک صفرنژاد» در جمع نوازندگان برگزیده ساز «هارمونیکا» قرار گرفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، او یکی از دوازده نوازنده برتر دنیا در یک اجرای جمعی است که دیروز در سراسر دنیا و در اغلب پلتفرم‌های مطرح در سطح گسترده‌ای پخش شده است. صفرنژاد درباره چگونگی شکل‌گیری این اتفاق موسیقایی گفت:«شش ماه پیش یکی
  • 1,720 نگاه
مشــاهده ادامه
سید عباس صالحی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

پیام وزیر ارشاد به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

سید عباس صالحی گفت جشنواره موسیقی نواحی ایران رویدادی است که ضرورت و اهمیت داشته‌های فرهنگی و موسیقی نواحی ایران اسلامی را یادآوری و تأکید می‌کند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد. در متن پیام وزیر ارشاد آمده است:
  • 1,060 نگاه
مشــاهده ادامه
فاطمه نوروزیان ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

لغو تمامی کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش

تمامی کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش لغو شد. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از لغو برگزاری همه کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش خبر داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، دکتر فاطمه نوروزیان صبح امروز (۹ آبان ماه) در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: به منظور حفظ سلامتی همه آحاد جامعه و
  • 1,427 نگاه
مشــاهده ادامه
کیهان کلهر،کیان سلطانی،کالین جاکوبسن،رضا والی،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران

آنسامبل هلندی آثاری از کلهر، لایق و والی را اجرا کرد

پنج‌شنبه شب، آنسامبل زهی «آمستردام سینفونیتا» هلند با حضور کیهان کلهر و کیان سلطانی در حالی روی صحنه رفت که آثاری از فرخزاد لایق، کیهان کلهر، کالین جاکوبسن و رضا والی را به اجرا درآورد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در این برنامه قطعه‌ی آتشگاه از «کالین جاکوبسن» با نوازندگی کیهان کلهر اجرا شد،
  • 1,530 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید