بعد از کرونا، برگزیدگان جشنواره‌ی جوان در جشنواره‌های مهم حضور پیدا می‌کنندواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

محمد اله‌یاری ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌ریزی در شرایط پساکرونا برای حضور تعدادی از برگزیده‌های جشنواره جوان در جشنواره‌های مهم خبر داد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، «محمد اله‌یاری» -مدیرکل دفتر موسیقی- درباره‌ی تأثیر جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: «اتفاقی که در چهارده دوره جشنواره ملی موسیقی جوان افتاده، کشف و معرفی استعدادهای موسیقی در بین افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله است که در سه رده سنی مختلف صورت می‌گیرد. جشنواره ملی موسیقی جوان تلاش می‌کند بستر و فرصت معرفی استعدادهای نوجوان و جوان در موسیقی نواحی، موسیقی دستگاهی و موسیقی کلاسیک باشد.»

او با اشاره به دو سه اتفاق مهمی که جشنواره موسیقی جوان را برجسته کرده عنوان کرد: «اتفاق اول، دامنه شمول و فراگیری این جشنواره است. جشنواره موسیقی جوان تلاش می‌کند صدایش را به سراسر کشور برساند تا افراد مختلف با سلائق گوناگون بتوانند خود را در این جشنواره محک بزنند. نکته دوم اینکه جشنواره موسیقی جوان محل حضور استادان شناخته‌شده به عنوان داور است و به نوعی باعث گردهمایی سالانه تعداد قابل توجهی از داوران شده است. داورها در این جشنواره از احولات یک سال گذشته یکدیگر مطلع می‌شوند و فرایند انتقال تجربه بین آنها نیز اتفاق می‌افتد و جوانان و نوجوانان را ارزیابی می کنند.»

مدیرکل دفتر موسیقی اظهار داشت: «این جشنواره در سال‌های گذشته در اعلام برگزیده‌ها یعنی به این سمت نرفته که تعداد محدودی را به‌عنوان برگزیده اعلام کند. همیشه تلاش کرده این فرصت دیده‌شدن را سکوی بزرگ‌تری قرار دهد تا افراد و استعدادهای بیشتری این امکان را داشته باشند روی سکو بایستند، انرژی بگیرند و مسیر آینده خود را ترسیم کنند.»

اله‌یاری با تأکید بر اینکه معرفی و شناسایی استعدادها مرحله اول است، درباره حمایت‌های دفتر موسیقی از جوانان برگزیده گفت: «اتفاقاً شاید این اتفاق خطرناک باشد که شرکت‌کنندگان بخواهند بلافاصله وارد دنیای تجاری موسیقی شوند، چون امکان دارد از فضای آموزشی دور شوند. بسیاری از برگزیده‌های جشنواره موسیقی جوان در سال‌های اخیر در رشته خودشان تبدیل به استاد شده‌اند و مسیر آموزشی‌شان را پی گرفته‌اند ولی عده کمی هم هستند که به سمت فضای تجاری موسیقی گرایش پیدا کرده‌اند. در سال گذشته در جشنواره موسیقی فجر، بخشی برای هنرمندان برگزیده جشنواره موسیقی جوان در نظر گرفته شد. یکی از برنامه‌ریزی‌های امسال دفتر موسیقی این است که در شرایط پساکرونا بتوانیم زمینه حضور تعدادی از برگزیده‌ها را در فستیوال‌های مهم فراهم کنیم. به هر حال برخی از آنها نیاز دارند دانش و تجربه خود را بین‌المللی کنند. هم سفیر فرهنگی ایران باشند و هم با روش‌های روز دنیا آشنا شوند. این نگاه تبادلات بین‌المللی هم با برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان جزو سیاست‌های اصولی دفتر موسیقی است. امیدوارم امکان اجرای آن در آینده فراهم شود.»

مدیرکل دفتر موسیقی در واکنش به افزایش نیافتن بودجه جشنواره موسیقی جوان عنوان کرد: «بودجه جشنواره ممکن است روی کاغذ افزایش نکرده باشد، ولی هزینه‌های جشنواره افزایش پیدا کرده است. ما دوره به دوره شاهد افزایش هزینه‌های جشنواره بوده‌ایم. گرچه بودجه دفتر موسیقی بودجه ثابتی بوده ولی همیشه تلاش کرده‌ایم هزینه‌های جشنواره موسیقی جوان را به صورت کامل پوشش بدهیم. اعتقاد داریم جشنواره موسیقی جوان جزو جشنواره‌های تأثیرگذار کشور است و جوان‌هایی که در مقابل داوران خود را محک می‌زنند، در صورت توجه می‌توانند جزو آینده‌سازان فرهنگ و هنر کشورمان باشند.»

الهیاری در پایان در رابطه با قانون واریز ده درصد درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌ها، که سال گذشته اجرای آن متوقف شد، توضیح داد: «تمام وجوهی که در هشت کلان‌شهر و تهران از شرکت‌های موسیقی اخذ شد به حساب خزانه رفت. در قانون پیش‌بینی شده بود این وجوه صرف فعالیت‌ها یا پروژه‌های نیمه‌کاره فرهنگی هنری در شهرستان‌های کم برخوردار شود.»  • 1,148 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

هانا کامکار ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

صداوسیما تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده است

هانا کامکار، خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» درباره چرایی این مساله گفت: مشکل اساسی صداوسیماست. این رسانه گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه هنر زده. به نظر می‌رسد آنها می‌خواهند هنر درست را نابود کرده و هنر نادرست را پرورش دهند؛ این بزرگ‌ترین مشکل است. تا صداوسیما درست نشود و سیستمش
  • 1,440 نگاه
مشــاهده ادامه
جشنواره موسیقی فجر ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

فراخوان بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر منتشر شد

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های غیررقابتی و رقابتی برگزار می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، فراخوان بخش رقابتی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به‌صورت باکلام و بی‌کلام در بخش‌های موسیقی (دستگاهی، کلاسیک، پاپ، نواحی، تلفیقی، معاصر و ارکسترال ایران) و ناشر برگزیده منتشر شد. فراخوان بخش رقابتی سی و ششمین
  • 1,555 نگاه
مشــاهده ادامه
سید عباس صالحی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

وزیر ارشاد: جشنواره ملی موسیقی جوان نمونه‌ای روشن از امید به فردای موسیقی ایران است

سید عباس صالحی گفت جشنواره ملی موسیقی جوان، بستری است برای شناسایی استعدادهایی که موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک را از استادان آموخته و پاس می‌دارند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پیام داد. در متن پیام وزیر ارشاد آمده است:
  • 1,244 نگاه
مشــاهده ادامه
محمدرضا شجریان، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

مدال خلاقیت وایپو به شجریان اهدا شد

سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) مدال خلاقیت این سازمان را به محمدرضا شجریان اهدا کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) مدال خلاقیت این سازمان را به پاس یک عمر دستاورد‌های گران سنگ استاد محمدرضا شجریان در حوزه موسیقی سنتی و فرهنگ فارسی، به مرحوم شجریان اعطا کرد. مدال خلاقیت
  • 1,325 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید