ترانه مکرم : فضای شعر کودکانه بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیردواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

ترانه مکرم

ترانه مکرم در گفتگو با رسانه نوا از پایان ممنوع الکاری ۹ ساله‌ خود خبر داد و در خصوص فعالیت‌های تازه‌اش و دوره‌های آموزشی‌ گفت که سعی دارد برای اولین بار در کنار ترانه‌سرایی بحث ورود به بازار موسیقی و برندینگ را مطرح کند.

 

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک این ترانه‌سرا همچنین، با وجود نارضایتی و انتقاد نسبت به فضای تازه‌ی این روزهای موسیقی پاپ، از عمده فعالیت‌های این روزهایش گفت که به همکاری با خوانندگان جدید و با استعداد می‌پردازد. در ادامه گفتگوی مفصل با این هنرمند را می‌خوانید:

اخیرا ورک‌شاپ‌ موزیک و ترانه‌ی آکادمی مُد آرت در حال برگزاری است، از حضورتان و روال کاری این ورک‌شاپ بگویید.

من به عنوان یکی از مجریان این ورک‌شاپ حضور دارم و قرار است برای اولین بار بحث برندینگ و بازار را مطرح مکنیم؛ چون این مسئله سوال و دغدغه خیلی از کسانی است که وارد کار موزیک می‌شوند. این موضوع تا الان هم در هیچ‌جایی مورد آموزش قرار نگرفته؛ ضمن اینکه در این ورک‌شاپ آموزش ترانه‌سرایی هم داریم.

ترانه‌سرایی به طور کلاسیک آموزش داده می‌شود یا سانگ‌رایتینگ که این روزها درحال ترویج در میان هنرمندان است هم مورد توجه شما بوده است؟

احتمال وجود همه چیز هست! ببینید من ۱۱ ترم از راه تلگرام کارگاه ترانه داشتم و افتخار می‌کنم به عزیزانی که هنرجوی من بودند و حالا وارد بازار شدند. البته با یک دانش و پشتوانه ادبی درست که بتوانند از خودشان و کارشان دفاع کنند. چیزی که ریشه نداشته باشد به درد نمی‌خورد، و من سعی کردم دلسوزانه به هنرجو هایم یاد بدهم که چطور بنویسند و چه کار باید بکنند. قطعا در این ورک‌شاپ هم همان چیزاهایی که به درد نسل بعد از من هم بخورد ارائه خواهم داد.

ممنوع‌الکاری شما پس از ۹ سال به چه سر انجامی رسیده؟

بعد از ۹ سال، بالاخره ممنوع‌الکاری من تمام شد اما من چیزی را که نباید از دست می‌دادم، دادم. مثل اسمم در خیلی از آلبوم‌ها. به هر حال جبران این ۹ سال ممنوع‌الکاری کار ساده‌ای نیست.

با توجه به پایان این ممنوع‌الکاری آیا کتاب یا ترانه‌ی جدیدی از شما در دست انتشار است؟

در مورد کتاب که فعلا نه. من سه کتاب تا الان منتشر کردم که به جز ساعت۹، تجربه‌های خوبی از همکاری با ناشران ندارم و فعلا قصد چاپ کتاب جدید ندارم چون به لحاظ روحی به من لطمه وارد می‌شود.

اما در مورد ترانه باید بگم که متاسفانه با توجه به وضعیت الان، مِعر‌خوانی جای شعر و ترانه‌خوانی را گرفته و فضای شعر کودکانه خیلی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. خواننده‌های قدیمی هم با گروه‌های خودشان کار می‌کنند و طبیعتا این شرایط، عرصه را برای ترانه‌سرا ها تنگ‌تر می‌کند. اما من به شخصه عمده فعالیتم را معطوف کمک به خوانندهای جدیدی که آینده‌دار هستند کردم و امیدوارم ماندگار باشند.

در بین صحبت‌هاتون به فضای شعر و ترانه‌های جدید اشاره کردید که مشخصا نظرتون رو این مورد میخواستم بپرسم. وضعیت ترانه‌های جدید که خیلی هم مورد استقبال بازار قرار گرفته رو چطور میبنید؟

ببینید من تقریبا با هر خواننده‌ای که خواستم کار کردم و اگر که حالا با آن‌ خواننده‌ها کار نمی‌کنم دلیل نمی‌شود که بخواهم کار آن‌ها را زیر سوال ببرم. من همه‌ی علاقه و عشقم ترانه و موسیقی است و هر چیزی که به یک مجموعه موسیقی خوب لطمه بزند از جانب هر کسی را نمی‌پسندم. متاسفانه چیزهایی که الان می‌شنویم یک‌سری کلماتی‌ است بدون وزن و قافیه، بدون هیچ‌گونه تبعیت از ادبیات به روی آهنگی که به عقیده دوستان مُد بازار است نوشته می‌شود و هر روز سیر تنزلی شعر و ترانه را میبینیم.

چنانچه در یک ترانه‌ای که به قولی بازار را اشباع کرده، و به قول مارکتی‌ها هیت شده، ترانه‌ای است که هیج فکر، هیچ‌ ذهن و هیج تکنینکی را در آن پیدا نمی‌کنیم! اگر به این روند ادامه بدهیم هیچ‌چیزی از ترانه سالم برای ما باقی نخواهد ماند.

البته خیلی از خواننده‌هایی هم هستند که کماکان به ترانه‌ و موسیقیِ خوب اهمیت می‌دهند ولی متاسفانه از بازار رانده و نادیده گرفته می‌شوند اما هستند کسانی هم که اگر بخواهند همچنان در صدر بمانند باید هم‌رنگ جماعت باشند.

به عنوان کلام آخر این مصاحبه نکته‌ای دارید؟

فقط از خواننده‌های جدید و قدیمی خواهش میکنم که به محتوا هم توجه کنند و فقط به فکر پر کردن سالن کنسرت نباشند. به فکر این باشند که چند سال دیگر از آثارشان به عنوان یک اثر ماندگار یاد کنند. نه آثاری به تاریخ ماندگاری چند ماه! • 6,227 نگاه
 • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

رضا صادقی ٬ اخبار موسیقی ٬ اخبار موسیقی ایران ٬ واوموزیک ٬ vavmusic

رضا صادقی : امام حسین (ع) برای من باور اندیشه و اراده است

«رضا صادقی» خواننده مطرح سبک پاپ است، اما اگر بگوییم به همان اندازه یا حتی بیشتر از توانی که صرف تولید آهنگ‌های حوزه تخصصی‌اش می‌کند، دغدغه خواندن از امام‌حسین(ع) و واقعه کربلا را دارد، بیراه نگفته‌ایم. قطعه‌های پرتعداد و ماندگارش در رثای شهدای دشت کربلا همچون «قرص‌ماه خونی»، «امیر کائنات»، «خواهر تنها»، «مرثیه»، «رنگ بارون»
 • 1,431 نگاه
 • رضا صادقی
 • خواننده سبک پاپ
مشــاهده ادامه
حدیث دهقان ٬ اخبار موسیقی ٬ اخبار موسیقی ایران ٬ واوموزیک

حدیث دهقان : ترانه‌سراها بسیار منعطف شده‌اند

حدیث دهقان ترانه‌سرا و مترجم، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی و مدرس این رشته است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک دهقان در ۱۳۸۹ با ترانه تیتراژ سریال “فاصله‌ها” با صدای علی لهراسبی شناخته شد و از آن زمان تاکنون به‌عنوان ترانه‌سرا با خواننده‌های دیگری چون مهرداد شهسوارزاده، رضا صادقی، سینا شعبانخانی، پویا بیاتی و
 • 3,205 نگاه
 • حدیث دهقان
 • ترانه سرا
مشــاهده ادامه
شمس لنگرودی ٬ اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران، واوموزیک

شمس لنگرودی : همیشه عشق اول من «موسیقی» بوده است

در صفحه اخبار موسیقی واوموزیک  میخوانیم : «من نگران هیچ چیز نیستم جز زندگی. هیچ‌چیز جز خود زندگی اهمیتی ندارد؛ وقتی مرگ روبه‌روی آدم قرار دارد. هر کاری که ما انجام می‌دهیم شوخیِ ادامه‌ی زندگی است.» این را «شمس لنگرودی» می‌گوید، شاعر، نویسنده، محقق و پژوهشگری که همین نگاه را می‌توان در آثارش مشاهده کرد
 • 7,850 نگاه
 • شمس لنگرودی
 • شاعر، پژوهشگر
مشــاهده ادامه
خانه موسیقی ٬ اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ٬ امیرپدرام طاهریان

رهبر ارکستر سمفونیک:خانه موسیقی در حال تبدیل به بنگاه بیمه است

امیرپدرام طاهریان درباره ضعف عمده ارکسترهای ایرانی می‌گوید: کشور ما هیچ‌گاه ارکستر پایه نداشته است. بسیاری از ارکسترهای پایه‌ای که شکل گرفته‌اند به دلیل عدم حمایت‌ها، یا به بیراهه رفتن، از فعالیت بازمانده‌اند. به این ترتیب ارکسترهای ما ارکسترهای پایه می‌خواهند. مثلا ارکستر سمفونیک باید حداقل چهار یا پنج ارکستر پایه داشته باشد تا خروجی
 • 4,850 نگاه
 • امیرپدرام طاهریان
 • رهبر ارکستر سمفونیک رسانه هنر
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید