سیروان منهوبی،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

تصنیف «غم ایران» با موسیقی «سیروان منهوبی» منتشر شد

2 خرداد 1399 5:48 ق.ظ ایران

«سیروان منهوبی،» آهنگساز و نوازنده عود که چند سالی است در آمریکا به تحصیل و پژوهش موسیقایی سرگرم است، تصنیف «غم ایران» را روی شعری از «وحید دستگردی» شاعر عصر مشروطه و با صدای «سیاوش رضوان بهبهانی» منتشر کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این اثر در مایه چهارگاه ساخته شده و تم اولیه آن در روزهایی که زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد ساخته و در همان سال در کنسرتی به نفع زلزله‌زدگان کرمانشاه در منطقه شمال کالیفرنیا به صورت صحنه‌ای اجرا شد.

در آن کنسرت بیش از ۳۰ هزار دلار کمک از سوی ایرانیان و آمریکاییان علاقه‌مند به کمک به زلزله‌زدگان جمع‌آوری شد که صرف خرید برای زلزله‌زدگان آن منطقه شد.

منهوبی که خود زاده کرمانشاه است و پیش از این نیز آلبومی با صدای «بیژن کامکار» منتشر کرده بود، در توضیح درباره این اثر به سایت «موسیقی ما» گفت: «تصنیف «غم ایران» حکایت بیم و امیدی است که بر ایران و ایرانی گذشته است.

حکایت سرخوردگی و یأسی که همیشه در یک قدمی رسیدن به گوهر مقصود بر سرش آوار شده است.

نزدیک به یک قرن از این شعر وحید دستگردی که خود از آزادی‌خواهان به‌نام بود می‌گذرد اما شوربختانه مضمون آن، روایتگر اکنونِ ایران نیز هست، گویی این دور باطل بیم و امید همچنان در گردش است و ایرانی امروز نیز در حال دوره کردن همان دوباره‌ها است.»

منهوبی گفت: «غم ایران به آهنگسازی من و آواز دوست عزیزم سیاوش رضوان بهبهانی، حاصل هم‌نشینی و هم‌فکری چند ساله‌ای است که با اتفاقات زلزله‌ی کرمانشاه آغاز شد. حاصل دغدغه‌ها و دردهای مشترک که با تصویرسازی خانم مژگان صیادی و همراهی آقای فرشاد رستمی در تنظیم این اثر فضایی متفاوت و دیدنی پیدا کرد.»

این آهنگساز درباره این‌که آیا اثر در همین تک تصنیف خلاصه می‌شود یا قرار است به صورت آلبوم مستقلی منتشر شود، گفت: «با توجه به این‌که این کار در خارج ایران ضبط و تولید می‌شود و قرار است در آلبومی مستقل هم منتشر شود، امیدواریم آنهایی که این کار را می‌شنوند یاری‌گر ما در ادامه راه باشند؛ به خصوص علاقه‌مندان خارج کشور می‌توانند با تهیه این اثر به صورت اینترنتی برای ادامه ضبط این آلبوم به ما کمک کنند.

امین بانی هوای دوری