دانلود اپلیکیشن واوموزیک
ثریا قزل‌ایاغ ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ،vavmusic

ثریا قزل‌ایاغ خالقِ «لالایی‌ها و ترانه‌های نوازشی» درگذشت

آوریل 5, 2020 7:37 ق.ظ ایران

«ثریا قزل‌ایاغ»، نویسنده، مترجم، استاد بازنشسته ادبیات کودکان ونوجوانان وعضو هیئت مدیره شورای کتاب کودک که پژوهش‌های فراوانی در زمینه‌ی «لالایی» انجام داده بود، درگذشت. مادرِ او تار می‌نواخت و همین علاقه‌مندی او به موسیقی و لالایی را سبب شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، پژوهش در زمینه لالایی‌ها یکی از حوزه‌های مورد علاقه قزل ایاغ بود و «لالایی‌ها و ترانه‌های نوازشی از تولد تا سه سالگی» حاصل فعالیت‌های او در این زمینه است. «قزل‌ایاغ» در این کتاب، نمونه‌هایی را از ادبیات عامه در چهار گروه لالایی‌ها، ترانه‌های نوازشی، بازی-ترانه‌های حسی-حرکتی و قصه‌های منظوم ذکر کرده است. خود قزل ایاغ نیز علاوه بر پژوهش در زمینه لالایی‌ها به سرودن آنها نیز روی آورده بود و کتاب شعر «پرنیان و آب: با لالایی‌ها تا سرزمین خواب» با تصویرگری اردشیر رستمی حاصل این تلاش است که در سال ۱۳۸۶ از سوی نشر چشمه منتشر شد و از این کتاب، یک لوح فشرده موسیقی نیز در سال ۱۳۹۴ وارد بازار شد. این کتاب شامل شانزده لالایی سروده قزل ایاغ است که مضامین مختلفی را در بر دارد: «لالا لالا که پائیز اومد از در / خزان شد دشت و دشتستون سراسر / زمین‌ها فرش شد از برگ زرین / بنفش و سرخ، سبز و زرد و رنگین / صدای های و هوی باد پائیز / دل مادر رو از غم کرده لبریز / برو پائیز، این خونه بهاره / ز های و هوی تو ترسی نداره.»

ثریا قزل‌ایاغ به دلیل کتاب‌ها و کارهای خود، جوایز بسیاری گرفت. او جایزه لاک‌پشت پرنده را به دلیل یک‌عمر تلاش برای ادبیات کودکان و نوجوان از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان دریافت کرد. قزل‌ایاغ به مدت دو سال عضو هیئت داوران جایزه هانس کریستیان آندرسن بود. از آخرین کارهای او در شورای کتاب کودک می‌توان به برگزاری «دوره تربیت کتابدار مدرسه» اشاره کرد.

مسیح کلبه