جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنریواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

میلاد عرفان پور ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با اشاره به تأمین تولیدات موسیقی از آثار منتخب فراخوان ترانه و تصنیف منتشر شده در این مرکز توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره ضرورت انتشار فراخوان ترانه و تصنیف این مرکز که به تازگی صورت گرفته است، توضیح داد: بخش عمده موسیقی منتشر شده در این روزها باکلام است و در کشور ما مخاطبان بیشتری هم دارد. متأسفانه تولیدکنندگان موسیقی در سال‌های اخیر کمتر به جایگاه کلام در این هنر توجه کرده اند. همچنین به دلیل اینکه حوزه هنری همواره بر تولید آثار فاخر و دارای غنای کلام در موسیقی تاکید داشته است، سطحی از ترانه و تصنیف را مناسب تولید قطعات موسیقی می‌داند که در میان اهالی ادبیات هم تلاشی را برای پرورش شاعران و ترانه سرایان برانگیزاند و هم ظرفیت ترانه‌ها و تصنیف‌های مطلوب به جریان تولید موسیقی کشور را اضافه کند.

وی ادامه داد: از طرفی ادبیات زمانی در جان و ذهن مردم ته نشین می‌شود که در هنرهایی نظیر موسیقی نیز به درستی عرضه شود. به این منظور فراخوان ترانه و تصنیف برای توجه به جایگاه شعر در موسیقی ارائه شده است و چند کارکرد دارد.

عرفان پور با اشاره به کارکردها و خروجی‌های احتمالی فراخوان ترانه و تصنیف بیان کرد: این رویداد ظرفیت ادبی ترانه و تصنیف سرایان خوب کشور را به حوزه موسیقی گره می‌زند و فضایی عادلانه برای دیده شدن و بهره گیری از آثار آنان فراهم می‌سازد. هدف دوم تلاش برای جا افتادن اهمیت شعر و کلام در موسیقی است. زیرا موسیقی صرفاً ریتم و ایجاد یک هیجان در مخاطب نیست بلکه معنایی را منتقل می‌کند که هرچه با کلام وزین‌تری عجین شود، جایگاه شایسته‌تری خواهد یافت.

این شاعر و ترانه سرا ادامه داد: به دنبال دریافت ترانه‌ها و تصنیف‌ها و انتخاب بهترین‌هایشان، همچنین آثاری در اختیارمان قرار خواهد گرفت که پس از انتخاب شورای علمی در بانک ترانه و تصنیف قرار می‌گیرند و بعداً می‌توانند در اختیار تهیه کنندگان موسیقی و خوانندگان قرار بگیرند. محوریت موضوعی خاصی برای این فراخوان تعیین نشده و آثار دریافتی می‌توانند عاشقانه، اجتماعی و مربوط به سایر حوزه‌ها باشند.

وی با تاکید بر خلأ تصنیف در تولیدات موسیقی گفت: به دلیل کمبود و نیاز بیشتر در زمینه تصنیف تاکیدمان بر دریافت این گونه از آثار در فراخوان ارائه شده است. همچنین در مرحله بعد ترانه‌های باکیفیت ارزیابی شده و مورد قبول قرار می‌گیرند.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره تعداد آثاری که مورد انتخاب این مرکز قرار می‌گیرند، افزود: تعداد مشخصی برای پذیرش آنها در نظر نگرفته‌ایم. اما اگر به طور سالانه ۵۰ قطعه موسیقی در مرکز موسیقی حوزه هنری تولید می‌شود، آثار منتخب باید این نیاز را یا به طور کامل تأمین کرده یا به بخشی از آن پاسخ بگوید و بخش دیگر آن به دنبال سفارش ترانه‌ها و تصنیف‌های دارای غنای محتوایی تأمین شود. البته بر سر معیارهای فنی تعارف نداریم و اگر آثار دریافتی کیفیت لازم و برجستگی نداشته باشند، انتخاب نخواهند شد.

عرفان پور تصریح کرد: از سویی دیگر به دلیل محدودیت تعداد قطعات تولیدی، در انتخاب ترانه‌ها و تصنیف‌ها سخت گیر هستیم صرفاً آثار شاخص با غنای ادبی و خلاقیت بالا انتخاب می‌شوند. منظور از محتوای ارزشمند صرفاً مناسبتی بودن آثار نیست، بلکه حتی در زمینه ترانه‌های عاشقانه هم نیاز به آثاری داریم که نگاهشان به عشق عمیق‌تر باشد تا از برخی آثار سخیف و سطحی که این روزها می‌شنویم، فاصله بگیریم. همچنین بخشی از ترانه‌های ارسالی با زبان کودک نیز می‌تواند باشد.

فراخوان ترانه و تصنیف حوزه هنری با هدف تولید آثار موسیقی درخور و دارای غنای ادبی و محتوایی منتشر شده است. در این فراخوان ترانه شعری معرفی شده است که غالباً به زبان محاوره و مناسب با تولید موسیقی (عمدتاً پاپ) سروده می‌شود و تصنیف شعری است که متناسب با فضای موسیقی سنتی و با ظرفیت‌های موسیقایی همچون کوتاه و بلند شدن هوشمندانه و مصرع‌ها و تنوع عروضی سروده می‌شود.

مرکز موسیقی حوزه هنری آثار منتخب را جهت استفاده در تولیدات خود خریداری می‌کند. ضمن اینکه آخرین مهلت ارسال آثار به این رویداد پایان تیر ماه ۹۹ اعلام شده است.

علاقه مندان به ارسال اثر به این رویداد موسیقی می‌توانند با مراجعه به سایت مؤسسه سپهر سوره هنر به نشانی www.artfest.ir از جزئیات آن با خبر شده یا با شماره تماس دبیرخانه ۰۲۱۸۸۸۹۲۴۲۱ تماس بگیرند.  • 2,553 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

بابک صفرنژاد، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

همنوازی «بابک صفرنژاد» با بهترین نوازندگان هارمونیکا دنیا

«بابک صفرنژاد» در جمع نوازندگان برگزیده ساز «هارمونیکا» قرار گرفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، او یکی از دوازده نوازنده برتر دنیا در یک اجرای جمعی است که دیروز در سراسر دنیا و در اغلب پلتفرم‌های مطرح در سطح گسترده‌ای پخش شده است. صفرنژاد درباره چگونگی شکل‌گیری این اتفاق موسیقایی گفت:«شش ماه پیش یکی
  • 1,720 نگاه
مشــاهده ادامه
سید عباس صالحی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

پیام وزیر ارشاد به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

سید عباس صالحی گفت جشنواره موسیقی نواحی ایران رویدادی است که ضرورت و اهمیت داشته‌های فرهنگی و موسیقی نواحی ایران اسلامی را یادآوری و تأکید می‌کند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد. در متن پیام وزیر ارشاد آمده است:
  • 1,060 نگاه
مشــاهده ادامه
فاطمه نوروزیان ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

لغو تمامی کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش

تمامی کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش لغو شد. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از لغو برگزاری همه کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش خبر داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، دکتر فاطمه نوروزیان صبح امروز (۹ آبان ماه) در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: به منظور حفظ سلامتی همه آحاد جامعه و
  • 1,427 نگاه
مشــاهده ادامه
کیهان کلهر،کیان سلطانی،کالین جاکوبسن،رضا والی،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران

آنسامبل هلندی آثاری از کلهر، لایق و والی را اجرا کرد

پنج‌شنبه شب، آنسامبل زهی «آمستردام سینفونیتا» هلند با حضور کیهان کلهر و کیان سلطانی در حالی روی صحنه رفت که آثاری از فرخزاد لایق، کیهان کلهر، کالین جاکوبسن و رضا والی را به اجرا درآورد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در این برنامه قطعه‌ی آتشگاه از «کالین جاکوبسن» با نوازندگی کیهان کلهر اجرا شد،
  • 1,530 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید