سورج یاسایی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

جزییات برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از زبان رئیس انجمن موسیقی استان کرمان

5 آبان 1399 12:14 ق.ظ ایران

سورج یاسایی در خصوص زمان و نحوۀ برگزاری، مکان اجراها و دیگر جزییات سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سورج یاسایی رئیس انجمن موسیقی کرمان درباره جزییات برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: ابتدا درباره جشنواره موسیقی نواحی گفت: در برگزاری دوره‌های قبلی جشنواره، از هنرمندان و مخاطبین درباره نحوه برگزاری نظرسنجی کردیم و پس از پایان جشنواره، پرسش‌نامه‌ها را جمع‌بندی و موارد مورد نظر را بررسی کردیم. حتا با دوستانی که در ادوار گذشته شرکت کرده بودند صحبت کردیم تا نقاط قوت و ضعف بشناسیم.

رئیس انجمن موسیقی استان کرمان اذعان کرد: عمده فعالیت در این دوره، اجرای آنلاین و تهیه فیلم‌هایی از هنرمندان موسیقی نواحی است. هر شب یک ساعت و نیم اجرای آنلاین خواهیم داشت. همچنین مستندهایی از زندگی هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی در سراسر کشور تولید خواهد شد. شاید بهترین بهره‌ای که می‌توانستیم از شرایط کرونا ببریم این باشد که پس از جشنواره تعدادی مستند از هنرمندان شاخص موسیقی نواحی ایران داشته باشیم. تلاش می‌کنیم فیلم‌هایی از نوازندگی آن‌ها ضبط کنیم و امیدواریم مجموعه ارزشمندی از زندگی این هنرمندان داشته باشیم.

یاسایی با اشاره به اینکه سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی قرار است از دهم تا سیزدهم آبان‌ماه برگزار شود، توضیح داد: هر شب از ساعت ۱۹ تا ۲۱ اجرا خواهیم داشت. اجراها از محل کاروانسرای گنجعلی‌خان بازار بزرگ کرمان پخش می‌شود. البته مکان‌های دیگری نیز پیشنهاد شد و پنج منطقه را برای اجراهای عمومی در نظر گرفته بودیم، منتها به دلیل کرونا عملاً اجرا در بعضی نقاط امکان‌پذیر نبود.

وی ضمن تأکید بر اینکه استان کرمان تنوع بی‌نظیری از دوبیتی‌خوانی دارد، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم اجرای همه هنرمندان شاخصی که کارشناسان پیشنهاد می‌کنند را شاهد باشیم. البته جذابیت عمومی اجراها را نیز در نظر خواهیم گرفت. ایران دارای تنوع زیادی از گویش‌ها و نواهای مختلف است. اگر جشنواره جشنواره‌ای ملی است، باید هر روز بخشی از این آواها را بشنویم. در کنار هنرمندانی که از سراسر ایران اجرای آنلاین خواهند داشت، شاهد اجرای هنرمندان کرمانی نیز خواهیم بود. برنامه‌ها به لحاظ نواها، آواها، گویش‌ها و زبان‌ها از تنوع زیادی برخوردارند.

رئیس انجمن موسیقی استان کرمان درخصوص نحوه پخش اجراهای جشنواره گفت: اجراهای آنلاین از طریق صفحات مجازیِ جشنواره موسیقی نواحی در آپارات و اینستاگرام پخش خواهد شد. همچنین صفحه اینستاگرام انجمن موسیقی ایران نیز این برنامه‌ها را پخش خواهد کرد. قصد داریم جشنواره را گسترده‌تر پوشش بدهیم.

یاسایی در پایان عنوان کرد: انجمن موسیقی استان کرمان و هنرمندان موسیقی این استان در سال‌های گذشته و امسال تمام تلاش‌شان این بوده و هست که جشنواره موسیقی نواحی را به بهترین کیفیت ممکن برگزار کنند. از همه مخاطبین و هنرمندانی که در ادوار مختلف، جشنواره موسیقی نواحی را دنبال کرده‌اند درخواست می‌کنم پیشنهادات و نظرات خود را از طریق صفحه انجمن موسیقی استان کرمان با ما در میان بگذارند. قطعاً نظرات را می‌شنویم و تا جای ممکن سعی می‌کنیم به بهترین شکل جشنواره را برگزار کنیم.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با دبیری احمد صدری دهم تا سیزدهم آبان‌ماه در کرمان به صورت آنلاین و آفلاین برگزار می‌شود.

امین بانی هوای دوری