بهزاد عبدی،خنیاگران مهر ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک

«خنیاگران مهر»، «مارش ایرانی» را با تنظیم «بهزاد عبدی» نواختند

1 خرداد 1399 1:42 ب.ظ ایران

بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز مشهور اتریشی «یوهان اشتراوس»، پیام همدلی و همبستگی خویش را به مردم اتریش ابلاغ می‌کنند. این اثر را «بهزاد عبدی» برای سازهای ایرانی تنظیم کرده است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، مارش ایرانی اُپوس ۲۸۹، نام مارشی است که یوهان اشتراوس (پسر) در پاییز ۱۸۶۴ در نهمین تابستان روسی‌اش برای فصل کنسرت پاوْلُوْسک تنظیم کرد. او این اثر را در ابتدا مارش قشون ایرانی نام‌گذاری کرده بود.

این اثر اولین بار در واکس هال پاویلیون در پارک پاوْلوْسک در ۱۱ ژوئیه برای عموم اجرا و معروف‌ترین اثر از تنظیم‌هایش در آن سال در روسیه شد و حداقل ۶۵ بار اجرا شد.

مارش ایرانی حتی اثر محبوب سازنده‌اش در تمام زندگی‌اش بود. این اثر نخستین بار در دسامبر ۱۸۶۴ در یک جشنوارهٔ کنسرت در فولکس گارتن وین به اجرا درآمد و امروزه یکی از کارهای درخشان این آهنگساز نیز به‌شمار می‌رود. یوهان بعدها به ایگناتس اشنیتسر گفت: «من زمانی یک مارش ایرانی نوشتم، اما اگر بخواهم مارشی برای خیابان بنویسم، دیگر مثل آن نمی‌شود».

بعدها وقتی ناصرالدین شاه برای بازدید از نمایشگاه جهان در سال ۱۸۷۳ به وین آمده بود یک گروه موسیقی نظامی که نتوانسته بودند سرود ملی ایران را پیدا کنند، به جای آن این مارش را برای ورود شاه اجرا کردند و حالا بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز مشهور اتریشی یوهان اشتراوس، پیام همدلی و همبستگی خویش را به مردم اتریش ابلاغ می‌کنند.

امین بانی هوای دوری