خوانشی فلسفی از آلبوم لایه‌های تاریکی کیهان کلهرواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

کیهان کلهر،امیرحسین خلیلی،اخبار موسیقی ایران ،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

کتاب «لایه‌های تاریکی؛ خوانشی فلسفی از آلبوم لایه‌های تاریکی کیهان کلهر» نوشته امیرحسین خلیلی، توسط انتشارات ناهید منتشر شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، به تازگی کتاب «لایه‌های تاریکی؛ خوانشی فلسفی از آلبوم لایه‌های تاریکی کیهان کلهر» نوشته امیرحسین خلیلی، با شمارگان ۵۵۰ نسخه، ۸۵ صفحه و بهای ۲۵ هزار تومان توسط انتشارات ناهید منتشر شده است.

امیرحسین خلیلی که پیشتر از او ترجمه‌هایی چون «سرمایه‌داری از هم گسیخته: راهنمایی به اقتصاد سیاسی مارکسیستی» و «نویز: اقتصاد سیاسی موسیقی» منتشر شده این بار به تفسیر آلبوم «لایه‌های تاریکی» کیهان کلهر که سال ۱۳۹۴ منتشر شد، نشسته است. این آلبوم با اجرای کوارتت زهی بروکلین رایدر ضبط و منتشر شد.

خلیلی درباره این کتاب به مهر گفت: کتاب یک خوانشی فلسفی است از آلبوم «لایه‌های تاریکی» کیهان کلهر. من در این کتاب تلاش کردم تا پیوندی را که میان عنوان و خود این اثر است، تفسیر کنم.

وی افزود: کتاب چهار بخش دارد؛ بخش اول مقدمه است که در آن کلیاتی را راجع به لایه‌های تاریکی و به طور کل موزیک بدون کلام به مخاطبان ارائه کردم. بخش دوم به بحث درباره عنوان «لایه‌های تاریکی» اختصاص پیدا کرده و بخش سوم نیز درباره خود است و بخش چهارم بحث پیرامون پیوند و نسبت میان عنوان و خود اثر.

خلیلی ادامه داد: به دلیل آنکه پیشتر درباره یک آلبوم موسیقی چنین کاری انجام نشده و کتابی مشابه منتشر نشده است، طبیعتاً من نمی‌توانتم از مدل خاصی پیروی کنم. باید اشاره کنم که این کتاب بر اساس جستارنویسی است و نه یک روش شناسی خاص.

این نویسنده و مترجم در ادامه با اشاره به این نکته که رویکرد تفسیری‌اش فلسفی بوده است، گغت: اینکه رویکرد کتاب فلسفی است، یک حرف کلی است و شاید معنای چندانی ندهد، اما من بیشتر بر مبنای استعاره و تفکر استعاری مباحث کتاب را پیش بردم و بر همین مبنا نیز به تفسیر «لایه‌های تاریکی» پرداختم و ساختار اثر را بررسی کردم.

وی اضافه کرد: من یک تقسیم بندی کلی برای خود دارم. ببینید می‌شود یک اثر موسیقی را به لحاظ آنالیز ساختاری و هارمونی و کنترپوآن یا دستگاه و گام‌اش تحلیل کرد که من در این کتاب رویکردم این نبود. همچنین می‌شود یک اثر را توصیف کرد و چیزهایی را به آن نسبت داد و در واقع بر اساس برخی مفاهیم می‌توان موسیقی را توصیف کرد.

خلیلی درباره رویکرد سوم بحث و بررسی درباره موسیقی نیز اشاره کرد: رویکرد سوم که من اسمش را تفسیر می‌گذارم بر مبنای استعاره است و در آن بحث می‌شود که پیوند بین عنوان و فضای که عنوان می‌دهد با خود اثر چیست؟ رویکرد من در اصل این روش سوم بوده است.  • 1,347 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

بهنام خدا رحمی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

بهنام خدا رحمی تک آهنگ جدیدی را تولید کرد

یکی از آهنگسازان و تنظیم کنندگان موسیقی کشورمان جدیدترین تک آهنگ خود را با تجربه ای تازه پیش روی مخاطبان قرار داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، بهنام خدا رحمی آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی، جدیدترین اثر خود را در قالب یک تک آهنگ منتشر کرد. «من اون عشقم» عنوان جدیدترین اثر این هنرمند
  • 1,491 نگاه
مشــاهده ادامه
علی اکبر شکارچی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

بیاییم با خواندن شعر و ترانه تن به بند و زنجیر نا امیدی ندهیم

علی اکبر شکارچی(نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه)در پیامی نوروز باستانی را به مردم ایران و هنرمندان تبریک گفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، پیام علی اکبر شکارچی بدین شرح است: «بهار یک‌هزارچهارصد خجسته باد هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر آرام‌تر از آهو بی‌باک‌ترم از شیر هر لحظه که می‌کوشم در کار کنم
  • 1,971 نگاه
مشــاهده ادامه
کوروش یغمایی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

سورپرایز کوروش یغمایی برای شب چهارشنبه سوری

کوروش یغمایی، خواننده موسیقی پاپ راک در شب چهارشنبه سوری از قطعه جدید خود با نام “دیشب که بارون اومد” رونمایی خواهد کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، کوروش یغمایی خبر داد که تازه‌ترین اثر او با نام “دیشب که بارون اومد” در شب چهارشنبه‌سوری منتشر خواهد شد. این یکی از قطعات آلبوم جدید
  • 1,602 نگاه
مشــاهده ادامه
معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

۲۱۷ اثر موسیقایی مجوز گرفتند

دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته دوم و سوم اسفندماه مجوز ۱۹۲ تک آهنگ و ۲۵ آلبوم را صادر کرده است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در هفته دوم و سوم اسفند ماه آلبوم «شرح این هجران» به آهنگسازی امیرحسین شریفی و خوانندگی مهدی امامی، آلبوم «همنوا با خیام»
  • 1,159 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید