بتی رایت،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی جهان،واوموزیک،vavmusic

خواننده “زن تمیزکار” درگذشت

25 اردیبهشت 1399 8:37 ق.ظ جهان

رایت شش بار نامزد دریافت جایزه گرمی شد و توانست با آهنگ “عشق کجاست” محصول سال ۱۹۷۵ برنده این جایزه در بخش بهترین آهنگ آر اند بی بشود.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ،  بتی رایت، خواننده سبک‌های سول، فانک و آر اند بی آمریکایی که در همه ژانرهای موسیقی پاپ به خاطر قدرت خوانندگی‌اش مورد تحسین بود در ۶۶ سالگی درگذشت. دلیل مرگ او مشخص نیست اما خواهرزاده رایت خبر را در توییتر تایید کرد.

رایت بیشتر از همه به خاطر آهنگ “زن تمیزکار” شناخته می‌شود که وقتی تنها ۱۷ سال داشت ضبط شد. این آهنگ در سال ۱۹۷۱ به شماره شش چارت ایالات متحده رسید و لیک گیتار فانک آن تا به حال بارها توسط هنرمندان از جمله مری جی بلایج و چنس د رپر مورد استفاده قرار گرفته است.

بیانسه هم در مجموعه‌ای از آهنگ‌های پرفروش خود از تعدادی از ملودی‌های آهنگ‌های رایت استفاده کرده است.

رایت شش بار نامزد دریافت جایزه گرمی شد و توانست با آهنگ “عشق کجاست” محصول سال ۱۹۷۵ برنده این جایزه در بخش بهترین آهنگ آر اند بی بشود.

رایت یک آهنگ محبوب دیگر یعنی “با من برقص” را در سال ۱۹۷۸ در چارت‌های آمریکا داشت که در آن با پیتر براون همکاری ‌کرده بود. او همچنین با هنرمندانی از جمله جنیفر لوپز، جاس استون، گلوریا استفان، لیل وین و دیوید برن همکاری داشت.

او همچنین در تور سال ۱۹۷۹ با باب مارلی همکاری داشت و به همین دلیل پس از مرگ این هنرمند با خانواده‌اش همکاری کرد تا آلبومی از آثار او را بازخلق کند. او یک بار هم با پسر او دیمین مارلی و ناس رپر همکاری کرد تا بخشی از آلبوم مشترک سال ۲۰۱۰ آن‌ها یعنی “فامیل‌های دور” باشد.
بتی رایت

رایت در سال ۱۹۵۳ در میامی به دنیا آمد و از دو سالگی همراه با برادران و خواهرانش در یک گروه شروع به خواندن آهنگ‌های مذهبی کرد. او در ۱۲ سالگی نخستین قرار داد خود با یک لیبل موسیقی را امضا کرد و در سال ۱۹۶۸ نخستین آهنگ پرفروشش را منتشر کرد که بعدها توسط بیانسه مورد استفاده قرار گرفت.

رایت نه تنها به خاطر آهنگ‌های باشخصیت بلکه به خاطر صدایش مورد تحسین بود که می‌توانست به رجیسترهای نافذ و بسیار بالایی برسد که بعدها امثال ماریا کری از آن‌ها در موسیقی خود استفاده کردند.

او در تمام طول عمر خود موسیقی نوشت و همچنین با مجموعه‌ای از هنرمندان در ژانرهای مختلف همکاری کرد که تبدیل به منبع الهام آن‌ها شده بود.

دی‌جی خالد یکی از این افراد است که در اینستاگرام از او یاد کرد و نوشت: “تو یکی از واقعی‌ترین دوستان من بودی! برایم مثل مادر بودی! از همان اول هوایم را داشتی!”

لیل وین هم اضافه کرد: “وقتی بقیه به من شک داشتند نشان دادی چطور به خودم باور داشته باشم. چطور خودم باشم حتی وقتی که ممکن است من را نخواهند”.

امین بانی هوای دوری