داریوش سالاری ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

داریوش سالاری نوازنده و سازنده ساز سنتور درگذشت

5 آبان 1399 12:17 ق.ظ ایران

سالاری از سال 1365 ساخت ساز سنتور را آغاز کرد و به‌مرور در ساختمان و روش ساخت این ساز سنتور تغییراتی داد.

به گزارش اخبار موسیبقی واوموزیک ، داریوش سالاری نوازنده و سازنده ساز سنتور که به بیماری دیابت مبتلا بود شامگاه شنبه سوم آبان ماه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت.

داریوش سالاری ششم اردیبهشت سال ۱۳۲۹ در آبادان متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در آبادان به‌منظور ادامهتحصیل به هندوستان رفت و در رشته علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد.

او به دلیل علاقه به موسیقی فراگیری ساز سی‌تار را آغاز کرد و شش سال نزد آناندا شارما شیوه نوازندگی راوی شانکار را آموخت. وی در دانشگاه اسلامی هندوستان تحصیل کرده‌است و در نواختن سنتور به مهارت رسید.

 

وی در سال ۱۳۵۹ به ایران برگشت و از سال ۱۳۶۵ ساختِ ساز سنتور را آغاز کرد. او به‌مرور تغییراتی در ساختمان و روش ساخت ساز سنتور ایجاد کرد. تغییر ابعاد سنتور و ضخامت صفحات، تغییر روش در پُل‌گذاری، استفاده از سیم‌های فولادی به‌جای سیم‌های برنجی، ساختن سنتور دو طرف سیم فولادی سُل کوک، ساخت سنتور کروماتیکِ ۹ خَرَک و ۱۱ خرک و ۱۵ خرک و سنتور باس ازجمله فعالیت‌های سالاری در زمینه ساخت و بهبود ساز سنتور بود.

در شهریور ۱۳۹۳ کتاب “هزار و یک پرسش درباره سنتور” نوشته داریوش سالاری با تنظیم و ویراستاری شهاب مِنا توسط انتشارات سرود منتشر شد. در مرداد ۱۳۹۴ داریوش سالاری به همراه چهار نوازنده پیشکسوت سنتور از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد تقدیر قرار گرفت.

امین بانی هوای دوری