داوود گنجه ای،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

داوود گنجه ای: موسیقی همیشه مرا سرحال نگه داشته است

30 خرداد 1399 7:59 ق.ظ ایران

داوود گنجه ای استاد کمانچه که در همین هفته پایانی خرداد ماه شمع ۷۸ سالگی اش را فوت کرد، در توصیف هنر چنین می گوید: «هنر را دنیایی از معرفت می بینم. هنر یک باغ بسیار رنگین و قشنگ است که هیچگاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن برای من دنیایی از عظمت است.»

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک داوود گنجه ای گفت: از زندگی خود خیلی راضی هستم و هر کاری که خواسته ام انجام دهم، انجام داده ام. خیلی خوشحالم و از ابتدا برای تجارت به دنبال موسیقی نرفته ام. بلکه موسیقی رابطی بین من و عشقی که در وجود خود داشتم، بود. موسیقی همیشه مرا سر حال نگه داشته است. هیچ چیزی نبوده که می خواسته ام و موفق به انجام آن نشده باشم و هر کاری را هم که بخواهم انجام می دهم.

گنجه ای ادامه داد: در زندگی صراط مستقیم را پیش گرفتم و یک زندگی درویش مسلکانه داشتم. می گویند که انسان هر چه حریص تر باشد و بیشتر به دنبال مادیات برود، بیشتر از آن دور خواهد شد؛ برای همین است که اگر انسان در زندگی هدف مشخصی داشته باشد، برای آن زحمت بکشد و زیاده خواه نباشد همیشه آرامش خواهد داشت. آدم های موفق افرادی هستند که آرامش و تعادل داشته باشند و اگر فرد میلیارد باشد لزوما موفق نیست.

او همچنین درباره برخی از فعالیت های خود گفت: از ابتدای زندگی ام در دو رشته علوم نظری و موسیقی درس می خواندم. سال ها مسئول دبیرستان و فرهنگی بودم، و نیز از بچگی تا اکنون فعالیت هنری داشته ام. زمانی به مدیریت خیلی علاقه مند بودم. از سال ۵۷ به بعد در مراکز علمی و دانشگاه ها فعال بودم و البته هم هنوز کارهای مدیریتی که بیشتر جنبه معنوی دارد و برای اعتلای هنر موسیقی است، انجام می دهم. حتی یکی از بنیانگذاران موزه موسیقی و خانه موسیقی هستم و همه این فعالیت ها را به دلیل علاقه خود به هنر موسیقی انجام داده ام.

«در قرنطینه چه کردید؟» پاسخ داد: قرنطینه برای من با غیر قرنطینه یکی است؛ چون بازنشسته هستم و یک زندگی آرام دارم و بدون دلیل در اجتماع نمی روم. ولی در این مدت مانند دیگران سعی می کردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنم تا اگر هم ناقل باشم، دیگران را بیمار نکنم.

او ادامه داد: در این مدت کارهای تحقیقی خود را که از ابتدای جوانی انجام داده ام، ادامه دادم. البته خانواده ای دارم که همه هنرمند هستیم؛ به همین دلیل در این مدت روند هنری و تمریناتی که از قبل داشتیم را ادامه دادیم. هنر در هر شرایطی بخشی اصلی از زندگی من است. من هنر را دنیایی از معرفت می بینم. هنر یک باغ بسیار رنگین و قشنگ که هیچ گاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن برای من دنیایی از عظمت است.

داوود گنجه ای ۲۴ خرداد سال ۱۳۲۱ در تهران متولد شد. او نوازنده ایرانی کمانچه و ویولن است. این هنرمند هم اکنون یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران است. داوود گنجه ای، ردیف کمانچه را نزد عبدالله جهان پناه و نواختن ویلن را نزد ولفگانگ والیش، استاد اتریشی، فرا گرفت.

او پس از اتمام تحصیلات متوسطه، به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت و در این دوران از محضر اساتیدی چون نورعلی برومند و داریوش صفوت بهره برد. وی پس از دریافت مدرک لیسانس موسیقی، به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفت و ضمن تحقیق و پژوهش در این مرکز، از محضر استادان بزرگ موسیقی ایران مانند سعید هرمزی، یوسف فروتن و محمود کریمی استفاده کرد. گنجه ای در مقطعی نواختن کمانچه را نزد علی اصغر بهاری ادامه داد و البته شاگردان بسیاری را در عرصه موسیقی کشور تربیت کرده است.

امین بانی هوای دوری