دلایل مهاجرت یک نوازنده از نگاه خواننده گروه پالتواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

گروه پالت، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

خواننده گروه پالت به مشکلات اقتصادی برخی از هنرمندان و مهاجرت آن‌ها واکنش نشان داد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، پخش تصاویر اجرای خیابانی جعفری پویان باعث شد که درباره مهاجرت تعدادی از هنرمندان به خارج از کشور، مشکلات مالی نوازندگان و بی توجهی به نوازندگان حرفه‌ای و توجه بی نهایت به خوانندگان با خواننده‌ای گفت‌وگو کنیم که همیشه مدافع حقوق نوازندگان است. امید نعمتی خواننده گروه پالت از معدود خوانندگانی است که در گروه موسیقی اش، به اندازه نوازندگان دستمزد می‌گیرد. وی حتی در کنسرت هایش بخشی را به اجرای تک نوازی یا نوازندگی بی کلامِ هنرمندان اختصاص می‌دهد که با این کار هنرمندان چیره دست نیز دیده شوند.

نه فقط نوازندگان که اوضاع کل موسیقی خوب نیست

نعمتی درباره شرایط هنرمندان عرصه موسیقی گفت: بجز یک سری خوانندگان پاپ که درآمد بالایی دارند و شرکت‌های موسیقی روی آن‌ها حساب باز می‌کنند، اوضاع موسیقی به طور کلی خوب نیست. آهنگسازان، نوازندگان، خوانندگان، گروه‌های حرفه‌ای و جذاب موسیقی که تجربه گرا هستند و خیلی بر مبنای سلیقه مردم فعالیت نمی‌کنند، متاسفانه وضعیت مالی مناسبی ندارند. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم این گروه‌ها با چه امیدی فعالیت می‌کنند. بعضی از هنرمندان که شرایط مالی مناسبی هم دارند و نمی‌خواهند از حرفه خود جدا شوند، چاره‌ای جز مهاجرت ندارند. این افراد واقعاً عاشق موسیقی هستند که در این شرایط دست از ساز بر نمی‌دارند.

وقتی جامعه قدر هنرمند را نمی‌داند

وی افزود: وقتی جامعه قدر هنرمندانی که در کشور ماندند و با عشق فعالیت می‌کنند را نمی‌داند، مهاجرت امری طبیعی خواهد بود. شک ندارم که هیچ یک از این افراد مایل به رفتن از ایران نیستند و دوست ندارند وطن خود را ترک کنند، اما شرایط این راه را جلوی پای آن‌ها می‌گذارد. اگر بخواهم صادقانه از مقصران این شرایط بگویم باید ابتدا جامعه را مورد خطاب قرار دهم. البته ناگفته نماند ساز زدن کنار خیابان کار جذابی است. ما هم همراه چند تن از دوستان، در شهرهای مختلف دنیا این کار را کرده ایم، اما شرایط ایمان جعفری پویان برای اجرای خیابانی متفاوت است.

کسی نمی‌داند یک نوازنده برای حرفه‌ای شدن، چه رنج‌هایی می‌کشد

این خواننده ادامه داد: حمایت از سوی مردم انجام نمی‌شود یا اگر حمایتی باشد، به خوبی صورت نمی‌گیرد. علت هم این است که مردم در جریان سختی‌هایی که یک نوازنده برای رسیدن به بلوغ هنری می‌کشد، نیستند. تصور کنید یک فرد مستعد برای تبدیل شدن به یک هنرمند حرفه‌ای در ۲۰ سالگی، باید از ۵ سالگی ساز بزند. پس از این که پروسه فعالیت حرفه‌ای این نوازنده ۱۵ سال طول کشید، باید او برای خود مخاطب جذب کند؛ یعنی یک سری افراد که نوازندگی را می‌فهمند و متوجه نبوغ این هنرمند می‌شوند با او ارتباط برقرار کنند.

در کنسرت‌های پاپ برخی نوازندگان بلد نیستند ساز بزنند

خواننده آلبوم «حرمان» در ادامه به برخی از افرادی که خود را جای هنرمند جا می‌زنند اشاره کرد و گفت: در ارکستر کنسرت‌های پاپ نوازندگانی هستند که ساز نمی‌زنند و اصلا این کار را بلد نیستند. حتی در برخی از کنسرت‌های پاپ نوازندگی صورت نمی‌گیرد و موسیقی به صورت پلی بک اجرا می‌شود. جالب اینجاست سالن این اجراها مملو از جمعیت است و هیچ کسی متوجه نقایص موجود نمی‌شود. این درحالی است که نوازندگان حرفه ای، در اوج انزوا فعالیت می‌کنند.

سطح آگاهی نسبت به موسیقی در کشور پایین است

نعمتی یکی از بزرگترین مشکلات موسیقی کشور را سطح پایین آگاهی جامعه نسبت به آن دانست و اظهار کرد: متاسفانه سطح آگاهی نسبت به موسیقی در جامعه ما بسیار پایین است. حتی این ضعف در آگاهی، میان خبرنگاران و مطالبی که در سایت‌های موسیقی منتشر می‌شود، ملموس است؛ بنابراین وقتی سطح اطلاع رسانی ضعیف باشد، سطح آگاهی جامعه پایین است. چرخه موسیقی در کشور ما به شکل غلطی می‌چرخد و به این ترتیب سالن موسیقی‌های جدی و حرفه‌ای پر نمی‌شود. در نهایت فردی که سال‌ها با عشق برای نوازندگی زحمت کشیده است، برای ادامه فعالیت خود چاره‌ای جز مهاجرت نمی‌بیند؛ کار به جایی می‌رسد که این شخص ترجیح می‌دهد، کنار خیابان نوازندگی کند.
خوانندگان هم باید شرایط نوازندگان را درک کنند

وی در ادامه به بی توجهی بسیاری از خوانندگان نسبت به نوازندگان اشاره و بیان کرد: مشکل فقط از طرف مخاطب نیست. دستمزد نوازندگان نیز بسیار پایین است. ما در گروه پالت سعی کردیم به نوعی با این موضوع مبارزه کنیم؛ به این شکل که تفاوتی میان دستمزد خواننده و نوازنده قائل نشویم. خود خوانندگان نیز باید به شرایط نوازندگان و دستمزد آن‌ها آگاه باشند و بدانند این هنرمندان چه ارزش والایی دارند.

حداقل مزیت اجرای خیابانی این است که حقوق روزانه دارد

این خواننده در پایان به مشکلات فعالیت گروه‌های موسیقی در کشور اشاره کرد و گفت: چند بار با دوستانم در گروه پالت درباره اجرای خیابانی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر ما هم کنار خیابان ساز بزنیم، شاید شرایطمان بهتر باشد. حداقل اجرای خیابانی این شرایط را دارد که هر روز کار می‌کنید و می‌دانید که کسب درآمد دارید. متاسفانه اجرای صحنه‌ای هم مشکلات فراوانی دارد؛ نصف سال به مناسبت‌های گوناگون تعطیل است. یک روز کنسرت برگزار می‌شود یک روز به دلایلی این اتفاق نمی‌افتد؛ تا ماجرایی مانند شیوع ویروس کرونا هم رخ دهد، اولین تصمیمی که گرفته می‌شود این است که کنسرت‌ها تعطیل شوند. این شرایط برای هنرمندان واقعا ناراحت کننده است.  • 1,144 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

بهنام خدا رحمی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

بهنام خدا رحمی تک آهنگ جدیدی را تولید کرد

یکی از آهنگسازان و تنظیم کنندگان موسیقی کشورمان جدیدترین تک آهنگ خود را با تجربه ای تازه پیش روی مخاطبان قرار داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، بهنام خدا رحمی آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی، جدیدترین اثر خود را در قالب یک تک آهنگ منتشر کرد. «من اون عشقم» عنوان جدیدترین اثر این هنرمند
  • 1,287 نگاه
مشــاهده ادامه
علی اکبر شکارچی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

بیاییم با خواندن شعر و ترانه تن به بند و زنجیر نا امیدی ندهیم

علی اکبر شکارچی(نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه)در پیامی نوروز باستانی را به مردم ایران و هنرمندان تبریک گفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، پیام علی اکبر شکارچی بدین شرح است: «بهار یک‌هزارچهارصد خجسته باد هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر آرام‌تر از آهو بی‌باک‌ترم از شیر هر لحظه که می‌کوشم در کار کنم
  • 1,729 نگاه
مشــاهده ادامه
کوروش یغمایی ،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

سورپرایز کوروش یغمایی برای شب چهارشنبه سوری

کوروش یغمایی، خواننده موسیقی پاپ راک در شب چهارشنبه سوری از قطعه جدید خود با نام “دیشب که بارون اومد” رونمایی خواهد کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، کوروش یغمایی خبر داد که تازه‌ترین اثر او با نام “دیشب که بارون اومد” در شب چهارشنبه‌سوری منتشر خواهد شد. این یکی از قطعات آلبوم جدید
  • 1,507 نگاه
مشــاهده ادامه
معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،اخبار موسیقی ایران،اخبار موسیقی،واوموزیک،vavmusic

۲۱۷ اثر موسیقایی مجوز گرفتند

دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته دوم و سوم اسفندماه مجوز ۱۹۲ تک آهنگ و ۲۵ آلبوم را صادر کرده است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در هفته دوم و سوم اسفند ماه آلبوم «شرح این هجران» به آهنگسازی امیرحسین شریفی و خوانندگی مهدی امامی، آلبوم «همنوا با خیام»
  • 1,099 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید