ردپای شرق در نمایشنامه های سخنسرای ایونواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

ویلیام شکسپیر ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان ،واوموزیک، vavmusic

«شکسپیر: ایران و شرق» نوشته سیروس غنی با ترجمه مسعود فرهمندفر توسط نشر مروارید منتشر شده است. تحلیل ارجاعات شکسپیر به ایران و شرق در نمایشنامه هایش از مباحث مهم این کتاب است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک  ، کتاب «شکسپیر: ایران و شرق» نوشته سیروس غنی و ترجمه مسعود فرهمندفر در ۱۴۶ صفحه و بهای ۲۶ هزار تومان توسط انتشارات مروارید در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

درباره ویلیام شکسپیر و آثار او کتاب های بسیاری وجود دارد. نمایشنامه های او به تمام زبان های شناخته شده دنیا ترجمه شده اند. هر واژه و کلام او موضوع نقد و بررسی های بسیار بوده است. کتاب ها و مقاله های بی شماری به علایق گسترده شکسپیر (از گل و گیاه تا موسیقی و پزشکی) پرداخته اند. کتاب حاضر نیز یکی از این تلاش هاست که به بررسی دانش و علاقه شکسپیر به ایران و دیگر مناطق مشرق زمین می پردازد. تعلیمات تاریخی شکسپیر او را با ایران باستان آشنا ساخته بود. و این دانش تاریخی بخشی از تعلیمات رایج در دوران رنسانس بود. در ضمن، کتاب ها و رساله هایی هم درباره ایران زمین به قلم جهانگردان موجود بود که به احتمال فراوان شکسپیر با آن ها آشنا بود.

نویسنده کتاب حاضر، سیروس غنی (۱۳۰۸-۱۳۹۴) فرزند دکتر قاسم غنی و از ایران پژوهان کوشا سعی کرده است بخشی از جهان بینی زمانه شکسپیر را با بررسی ارجاعات او به مشرق زمین آشکار سازد. غنی با بررسی دقیق بافت اجتماعی و سیاسی نمایشنامه های شکسپیر، سازمایه های گفتمان غالب زمانه را شناسایی می کند و بدین ترتیب خواننده را به درک ژرف تری از نمایشنامه های شکسپیر می رساند. سیروس غنی در این کتاب می کوشد آگاهی شکسپیر از ایران را در بافت تاریخیِ آن بررسی کند.

کتاب حاضر در ۶ فصل سامان یافته است. فصل نخست مقدمه ای است درباره زمانه و آثار ویلیام شکسپیر. مولف در این فصل به علاقه و آشنایی شکسپیر با تاریخ اشاره می کند: «تعلیمات تاریخی شکسپیر او را با ایران باستان آشنا ساخته بود. و این دانش تاریخی بخشی از تعلیمات رایج در دوران رنسانس بود. در ضمن، کتاب ها و رساله هایی هم درباره ایران زمین به قلم جهانگردان موجود بود که به احتمال فراوان شکسپیر با آن ها آشنا بود.»

در فصل بعد، خلاصه ای از زندگی شکسپیر ارائه می شود. پس از آن، دوران تودورها در انگلستان (۱۴۸۵-۱۶۰۳) و عصر صفوی در ایران (۱۴۹۵-۱۷۲۰) بررسی می شود. دوران تودورها با پادشاهی هنری هفتم آغاز و با مرگ ملکه الیزابت اول در ۱۶۰۳ پایان می یابد. در بخش مربوط به شاهنشاهی صفوی ابتدا خلاصه ای از تاریخ ایران باستان ارائه و سپس دلایل انحطاط صفویان بررسی می شود. نویسنده در فصل بعد به حضور سیاحان و تاجران اروپایی در ایران می پردازد و روابط اقتصادی ایران و اروپا را در آن زمان مد نظر قرار می دهد. نویسنده برای تکمیل این مبحث به موضوع عزیمت برادران شرلی به ایران می پردازد.

رابرت شرلی و برادرش آنتونی در ۱۵۹۸، با حمایت مالی ارلِ اسکس، به ایران سفر کرده بودند تا سپاهیان ایرانی را به مقابله با ترکان عثمانی ، دشمن مشترک، ترغیب کنند؛ در آن زمان عثمانی ها بخش هایی از اروپا را تصرف کرده بودند. هدف دیگر سفر آنان ارزیابی موقعیت ها و توان مندی های تجاری ایران بود. حضور آن دو در ایران و سفرهای گسترده شان به کشورهای دیگر از جانب شاه عباس ، در انگلستان سر و صدایی به راه انداخته بود. در فصل پایانی نیز ارجاعات به ایران و شرق در نمایشنامه های شکسپیر بررسی می شود. در بخش پیوست هم به برخی ترجمه های فارسی از آثار شکسپیر اشاره می شود.  • 1,288 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

آئودئو ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

هوش مصنوعی با فناوری« آئودئو» پیانو زدن را با دیدن فیلمهای صامت می آموزد!

یک سیستم جدید هوش مصنوعی تنها با مشاهده فیلم های صامت از پیانو زدن افراد میتواند به صورت دقیق همان نت های اجرا شده را بنوازد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این سیستم بر خلاف سیستم های قبلی نیازی به دریافت صدای قطعات نواخته شده پیانو ندارد و تنها از طریق مشاهده ویدئوهای صامت
  • 1,567 نگاه
مشــاهده ادامه
لیل اوزی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

خواننده‌ای که ثروتش را به پیشانی‌اش چسباند

رپری که الماسی را به پیشانی اش چسبانده، در توجیه کارش می‌گوید: اگر من انگشتر الماسم را گم کنم، همین شماها بیشتر از حالا که الماس را بر روی پیشانی‌ام نصب کرده‌ام، مسخره‌ام می‌کنید! به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ؛ لیل اوزی، رپر، آهنگساز و خواننده اهل فیلادلفیا، بخش زیادی از ثروتش را به پیشانی‌اش
  • 1,864 نگاه
مشــاهده ادامه
اسپین‌آف،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، رامین جوادی،واوموزیک،vavmusic

همکاری آهنگساز ایرانی با اسپین‌آف “بازی تاج و تخت”

رامین جوادی درجمع معدود افرادی که از تیم سازندگان سریال بازی تاج و تخت در “خانه اژدها” حضور دارند، قرار می‌گیرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در خبری که نخستین بار توسط وبسایت Los Siete Reinos منتشر شده، شبکه HBO حضور رامین جوادی آهنگساز ایرانی-آلمانی سریال گیم آف ترونز برای ساخت اسپین آف “خاندان
  • 1,072 نگاه
مشــاهده ادامه
مهرداد عالمی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

تک‌آهنگ‌های «مهرداد عالمی» پخش جهانی شد

تک‌آهنگ‌های مستقل «مهرداد عالمی» در پلتفرم‌های بین‌المللی موسیقی منتشر شد و و به عنوان اولین نوازنده ویولنسل ایرانی، آثارش را در سطح جهانی منتشر کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، این نوازنده مطرح ویولنسل اخیراً دو آهنگ «Adagio For Cello & Orchestra» و «The Pink Ribbon» را در پلتفرم‌های موسیقی دنیا ارائه کرده است.
  • 1,513 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید