ردپای شرق در نمایشنامه های سخنسرای ایونواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

ویلیام شکسپیر ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان ،واوموزیک، vavmusic

«شکسپیر: ایران و شرق» نوشته سیروس غنی با ترجمه مسعود فرهمندفر توسط نشر مروارید منتشر شده است. تحلیل ارجاعات شکسپیر به ایران و شرق در نمایشنامه هایش از مباحث مهم این کتاب است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک  ، کتاب «شکسپیر: ایران و شرق» نوشته سیروس غنی و ترجمه مسعود فرهمندفر در ۱۴۶ صفحه و بهای ۲۶ هزار تومان توسط انتشارات مروارید در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

درباره ویلیام شکسپیر و آثار او کتاب های بسیاری وجود دارد. نمایشنامه های او به تمام زبان های شناخته شده دنیا ترجمه شده اند. هر واژه و کلام او موضوع نقد و بررسی های بسیار بوده است. کتاب ها و مقاله های بی شماری به علایق گسترده شکسپیر (از گل و گیاه تا موسیقی و پزشکی) پرداخته اند. کتاب حاضر نیز یکی از این تلاش هاست که به بررسی دانش و علاقه شکسپیر به ایران و دیگر مناطق مشرق زمین می پردازد. تعلیمات تاریخی شکسپیر او را با ایران باستان آشنا ساخته بود. و این دانش تاریخی بخشی از تعلیمات رایج در دوران رنسانس بود. در ضمن، کتاب ها و رساله هایی هم درباره ایران زمین به قلم جهانگردان موجود بود که به احتمال فراوان شکسپیر با آن ها آشنا بود.

نویسنده کتاب حاضر، سیروس غنی (۱۳۰۸-۱۳۹۴) فرزند دکتر قاسم غنی و از ایران پژوهان کوشا سعی کرده است بخشی از جهان بینی زمانه شکسپیر را با بررسی ارجاعات او به مشرق زمین آشکار سازد. غنی با بررسی دقیق بافت اجتماعی و سیاسی نمایشنامه های شکسپیر، سازمایه های گفتمان غالب زمانه را شناسایی می کند و بدین ترتیب خواننده را به درک ژرف تری از نمایشنامه های شکسپیر می رساند. سیروس غنی در این کتاب می کوشد آگاهی شکسپیر از ایران را در بافت تاریخیِ آن بررسی کند.

کتاب حاضر در ۶ فصل سامان یافته است. فصل نخست مقدمه ای است درباره زمانه و آثار ویلیام شکسپیر. مولف در این فصل به علاقه و آشنایی شکسپیر با تاریخ اشاره می کند: «تعلیمات تاریخی شکسپیر او را با ایران باستان آشنا ساخته بود. و این دانش تاریخی بخشی از تعلیمات رایج در دوران رنسانس بود. در ضمن، کتاب ها و رساله هایی هم درباره ایران زمین به قلم جهانگردان موجود بود که به احتمال فراوان شکسپیر با آن ها آشنا بود.»

در فصل بعد، خلاصه ای از زندگی شکسپیر ارائه می شود. پس از آن، دوران تودورها در انگلستان (۱۴۸۵-۱۶۰۳) و عصر صفوی در ایران (۱۴۹۵-۱۷۲۰) بررسی می شود. دوران تودورها با پادشاهی هنری هفتم آغاز و با مرگ ملکه الیزابت اول در ۱۶۰۳ پایان می یابد. در بخش مربوط به شاهنشاهی صفوی ابتدا خلاصه ای از تاریخ ایران باستان ارائه و سپس دلایل انحطاط صفویان بررسی می شود. نویسنده در فصل بعد به حضور سیاحان و تاجران اروپایی در ایران می پردازد و روابط اقتصادی ایران و اروپا را در آن زمان مد نظر قرار می دهد. نویسنده برای تکمیل این مبحث به موضوع عزیمت برادران شرلی به ایران می پردازد.

رابرت شرلی و برادرش آنتونی در ۱۵۹۸، با حمایت مالی ارلِ اسکس، به ایران سفر کرده بودند تا سپاهیان ایرانی را به مقابله با ترکان عثمانی ، دشمن مشترک، ترغیب کنند؛ در آن زمان عثمانی ها بخش هایی از اروپا را تصرف کرده بودند. هدف دیگر سفر آنان ارزیابی موقعیت ها و توان مندی های تجاری ایران بود. حضور آن دو در ایران و سفرهای گسترده شان به کشورهای دیگر از جانب شاه عباس ، در انگلستان سر و صدایی به راه انداخته بود. در فصل پایانی نیز ارجاعات به ایران و شرق در نمایشنامه های شکسپیر بررسی می شود. در بخش پیوست هم به برخی ترجمه های فارسی از آثار شکسپیر اشاره می شود.  • 1,221 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

The Flaming Lips ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

برای جلوگیری از شیوع ویروسِ کرونا، تماشاگران داخل حباب‌های پلاستیکی جا شدند

یک گروه موسیقی آمریکایی به نام The Flaming Lips کنسرتی با رعایت فاصله اجتماعی برگزار کرده است. در این کنسرت اعضای گروه موسیقی و هواداران‌شان در تمام مدت اجرا درون حباب‌هایی پلاستیکی قرار داشتند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، تصاویر منتشر شده از این کنسرت تماشاچیان را درون کره‌هایی بادی نشان می‌دهد. اینطور که
  • 1,374 نگاه
مشــاهده ادامه
بیلی آیلیش،پُست ملون ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

پُست ملون و بیلی آیلیش جوایز را درو کردند

مراسم جوایز موسیقی بیلبورد، چهارشنبه‌شب ۱۴ اکتبر، در تئاتر دالبی لس‌آنجلس با رعایت پروتکل‎های بهداشتی برگزار شد و پست مالون و بیلی آیلیش در صدر برندگان این جایزه جهانی قرار گرفتند. مانند بسیاری از مراسم این‌چنینی در ماه‌های اخیر، این جشنواره هم بدون حضور تماشاگران و در تالار خالی برگزار شد. به گزارش اخبار موسیقی
  • 1,285 نگاه
مشــاهده ادامه
انیو موریکونه ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی جهان، واوموزیک،vavmusic

انتشار آلبوم قطعه‌های ناشنیده انیو موریکونه

نخستین آلبوم پس از مرگ انیو موریکونه، آهنگساز مشهور ایتالیایی که شامل تعدادی از قطعه‌های ناشنیده این هنرمند می‌شود، آماده انتشار شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، چهار ماه پس از درگذشت «موریکونه» آهنگساز برنده جایزه اسکار، آلبومی از آثار دهه ۶۰ الی ۸۰ میلادی که شامل ۷ قطعه شنیده‌نشده می‌شود آماده انتشار شد.
  • 1,115 نگاه
مشــاهده ادامه
حمید سعیدی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

تکذیب نامزد شدن یک ایرانی در مراسم گرمی

عضو رسمی آکادمی گرَمی، نامزد شدن یک ایرانی در این مراسم را تکذیب کرد. بدنبال انتشار خبر نامزد شدن یک ایرانی برای دریافت جایزه گرمی، عضو رسمی آکادمی گرمی این شایعه را رد کرد و گفت هنوز اسامی نامزدها اعلام نشده است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، ساعاتی قبل اخباری مبنی بر کاندیداتوری یکی
  • 1,444 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید