دانلود اپلیکیشن واوموزیک
عاشیق ها،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

روایت موزیکال داستان فولکلور عاشیق ها برگزار می شود

ژوئن 6, 2020 9:27 ق.ظ ایران

داستان فولکور ادبیات عاشیقلار به سرپرستی عاشیق سلجوق شهبازی امرروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹ در کتابخانه سراج منطقه ۴ با حضور جمعی از اساتید، مدیران و کارشناسان فرهنگی هنری برگزار می شود.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک و به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۴، طی این برنامه که به همت خانه عاشیق های ایران با مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۴ – فرهنگسرای اشراق، برگزار می شود، یکی از ۱۲ داستان « دده قورقود» را اجرا، ضبط تصویری و مستند خواهند کرد.

عاشیق سلجوق شهبازی (مؤسس و مدیر عامل خانه عاشیق های ایران) در باره این برنامه اظهار داشت: یکی از داستانهای فولکلور ادبیات عاشیقلار ( دیرسه خان اوغلو بوغاج) از اثر جاودانه « دده قورقود» توسط ۴۰ نوازنده و خواننده (عاشیق) اجرا خواهند شد.

بر پایه این گزارش وی تصریح کرد: داستان دیرسه خان اوغلو بوغاج، توسط گروه فولکلور خانه عاشیق های ایران بیش از یک سال برای آماده کردن این اثر فاخر برای تصویر برداری تمرین کرده اند.

گفتنی است، هنر عاشیق‌ها مراحل و سطح‌بندی‌های مختلفی دارد که عالی‌ترین سطح آن را «حاق و دده» می‌گویند. عاشیق سلجوق شهبازی، مدیرعامل خانه عاشیق‌های ایران نیز در این باره می‌گوید: از گذشته‌های دور نوازندگان و خوانندگان دوره‌گردی بودند که به آن‌ها «اوزان»، بعدها «عاشیق» و به ساز آن‌ها «قوپوز» می‌گفتند. افرادی که هنر عاشیقی را انتخاب می‌کنند و ادامه می‌دهند و از این راه کسب درآمد می‌کنند اگر بتوانند تمام مراحل را به خوبی پشت سر بگذارند در نهایت به مرحله‌ای می‌رسند که به آن‌ها «دده» به معنای «پدر معنوی مردم» می‌گویند. چنین فردی جایگاه بسیار ویژه‌ای در بین مردم ترک‌زبان دارد؛ برای مثال اگر اختلاف یا دعوایی در هر خانواده و روستا و شهر و منطقه‌ای وجود داشته باشد با ورود او پایان پیدا می‌کند. در واقع دده جایگاه یک پیر یا مراد را برای مردم بازی می‌کند.

شایان ذکر است که شهروندان محترم می توانند جهت استفاده از این امکان به پیج اینستاگرام فرهنگسرای اشراق به آدرس Instagram.com/eshragh_farhangsara ویا مراجعه به پرتال فرهنگسرای اشراق به آدرس eshragh.farhangsara.ir مراجعه نمایند.

گرشا رضایی قرمز