علیرضا قربانی ، اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ، واوموزیک ، vavmusic

ریسک‌ علیرضا قربانی با سازهای الکترونیک

5 اسفند 1398 11:04 ق.ظ ایران

پروژه جدید خواننده« حریق خزان»، به فرصتی برای ارائه آثار متفاوت از او تبدیل می شود؟

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، قرار بود شنبه سوم اسفند ماه، آغاز فصل نو برای اجرای پروژه« با من بخوان» علیرضا قربانی باشد. ولی باتوجه به تصمیم دفتر موسیقی و لغو تمامی کنسرت ها تا نهم اسفند ماه به علت پیشگیری از همه گیری کرونا (corona) ، شنبه اولین و آخرین اجرای این هفته« با من بخوان» باقی ماند. درهرصورت ، قربانی در تالار وحدت تهران به روی صحنه رفت، چند قطعه از این پروژه موسیقایی مثل« ا… مزار» و« بوی گیسو» را اجرا کرد. جالب اینکه او در این پروژه، به دنبال کسب تجربه های جدیدی در اجرا و آهنگ سازی است که تا به امروز از آن استقبال خوبی شده. در ادامه، بیشتر در مورد آثار این پروژه و خواننده آن خواهیم گفت.

 

همه راه هایی که قربانی رفت

بیش از ۲۰ سال از فعالیت رسمی علیرضا قربانی در عرصه موسیقی کشور می گذرد. او دو دهه تقریباً پرکاری را از سرگذرانده؛ در دهه ۸۰، هشت آلبوم و در دهه ۹۰، ۱۰ آلبوم جداگانه منتشر کرده است. چنانچه از« افسانه چشم هایت»، آلبوم مشترک او و همایون شجریان که پاییز سال جاری انتشار شد، چشم پوشی کنیم، به واسطه تجربه های جدیدی که در دیگر آثار قربانی دیده می شود، میتوان او را یک خواننده ریسک پذیر دانست. آلبوم« حریق خزان» این خواننده، با آهنگ سازی مهیار علیزاده که بیشتر با تکیه بر اشعار شاعران هم عصر مثل هوشنگ ابتهاج، فریدون مشیری و سهراب سپهری، در سال ۹۱ منتشر شد و به سرعت در لیست پرفروش ترین آلبوم های موسیقی سال قرار گرفت، میتواند شاهدی بر این ادعا باشد.

او در پروژه« با من بخوان» هم، در پی یک راه نو است. حسام ناصری آهنگساز این پروژه گفته است:« او می خواست در عین توجه به وجوه هنری موسیقی ایرانی، فضایی متفاوت، اما قابل دفاعی را هم تجربه کند که برای همه ما موضوعی مهم بود. به هر حال او هنرمندی است که از گذشته های دور، به ارائه درست از موسیقی الکترونیک توجه زیادی داشت و مترصد این فرصت بود که بتواند در وقت لازم تجربه هایی را در این حوزه داشته باشد.»

« با من بخوان» یک تجربه تازه است

موسیقی سنتی و موسیقی الکترونیک؛ یکی سازش کمانچه و عود و سه تار است و دیگری سازهای الکترونیک. یکی را منتسب به شرق می دانیم و دیگری را به غرب. گره زدن این دو به هم کار سختی است و تلفیق و تنظیم آنها به شکلی که مخاطب را پس نزند، کار سخت تری است. علیرضا قربانی می خواهد با قطعه های این پروژه، صحبت های تازه را به اشتراک بگذارد. البته این تجربه های نو که از آن حرف می زنیم منحصر به این ها نیست؛ وی در این پروژه قطعه« ا… مزار» را که یک قطعه فولکلور خراسانی است با یک تنظیم جدید خوانده و شنبه شب قبل هم، روی صحنه، قطعه ای را با شعر حسین منزوی و مطلع« ای باغ چه شد مدفن خونین کفنانت»، بصورت آوازی اجرا نموده است که در آخر به تصنیف« از خون جوانان وطن» عارف قزوینی و اجرای آن، باز هم بصورت آواز، ختم می شود.

امین بانی هوای دوری