سازنده سردیس استاد شجریان : منتظر بازگشت همایون هستیمواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

استاد شجریان

ساخت سردیس برنزی استاد محمدرضا شجریان که از دو سال پیش آغاز شده بود به اتمام رسید و هفته گذشته در فرهنگ خانه مرعشی تهران رونمایی شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک امیر باقری، مجسمه‌ساز و نقاش درباره مراحل ساخت سردیس استاد محمدرضا شجریان گفت: این سردیس همان سردیسی است که در شاهرود و کنار مقبره ابوالحسن خرقانی رونمایی شد. آن موقع با خمیر ساخته شده و چهره‌اش هنوز کاملاً شبیه نشده بود. خیلی هم بی‌مناسبت نبود، چون در آنجا دوستداران حافظ نشستی داشتند و به پاس اینکه استاد شجریان خدمات بسیار شایانی در مورد شعر حافظ و اشاعه شعر ایشان داشتند، قرار شد در آن مکان رونمایی شود که این اتفاق هم افتاد. اما مقرر شد این مجسمه کامل‌تر و تبدیل به برنز شود و در یک مراسم دیگر در تهران رونمایی و نهایتاً تقدیم خانواده گران‌قدر استاد شجریان شود.

تندیس استاد شجریان را به خانواده‌شان تحویل می‌دهیم

باقری در پاسخ به این پرسش که قرار است این سردیس در چه مکانی نصب شود، عنوان کرد: قرار شد ما مجسمه را تحویل خانواده ایشان دهیم و برای نصبش در هر کجا که خواستند تصمیم‌گیری کنند. پیشنهادهای بسیاری برای قرار دادن این سردیس شده است. باغ هنر بم که متولی آن خود استاد شجریان بوده‌اند، ورودی تالار وحدت، خانه شاعران یا خانه هنرمندان ازجمله این مکان‌ها بوده‌اند. منتظریم همایون، فرزند ایشان از سفر ترکیه برگردد و نشستی را با حضورشان داشته باشیم و تصمیم نهایی اتخاذ شود.

شجریان را باید حافظ موسیقی ایران بنامیم

این نقاش و مجسمه‌ساز درباره چگونگی تصمیم‌گیری و دغدغه‌اش برای ساخت سردیس استاد شجریان خاطرنشان کرد: این اثر اولین فعالیت جدی من است، درواقع پیش از این مجسمه‌سازی نکرده بودم. عشق و علاقه به استاد شجریان باعث شد استارت این کار را بزنم و خوشحالم که توانستم این خدمت کوچک را انجام دهم. از کودکی، من عاشق ایشان بوده‌ام. از دوران کودکی با صدای استاد انس و الفت پیدا کردم. ما در آن موقع در روستا زندگی می‌کردیم و وقتی پدرم از سرکار برمی‌گشت رادیو کوچکش را روشن می‌کرد و برنامه گلها را گوش می‌داد، آنجا با صدای استاد شجریان آشنا شدم.

او در ادامه افزود: بعد از انقلاب هم با سروده‌های حماسی که خواندند بیشتر ما را به وجد آوردند و عاشق خودشان کردند. در زمان جنگ هم چون توفیق داشتم حدود هفت سال در جبهه باشم از همان دوران و آنجا به موسیقی ایشان گوش می‌دادم و یک‌بار هم با چند مداد رنگی شکسته عکس ایشان را کشیدم و به خانه بردم. معتقدم که استاد نه‌تنها در آواز، آوازه هستند، بلکه در مردمی بودن و در همراهی و همدلی با مردم در حوادث مختلف یک الگوی بسیار خوبند. در زلزله بم به‌خوبی نقش‌شان را ایفا کردند. از نظر من استاد شجریان نماد موسیقی ملی ماست و به قول استاد روشن روان، ایشان را باید حافظ موسیقی ایران بنامیم.

پیشنهاد ساخت سردیس بنان مطرح شده است

امیر باقری درباره پیشنهادهای مطرح شده برای ساخت دیگر سردیس‌ها بیان کرد: بعد از رونمایی از سردیس استاد، پیشنهادات خیلی زیادی داشتم. یک پیشنهاد هم همین امروز به من شده است. قرار است یکی از مشاهیر شهر بلگراد، مجسمه‌اش به تهران منتقل شود و مجسمه یکی از بزرگان ما که خیام را انتخاب کرده‌اند، ساخته و در آن شهر نصب شود. البته در حد یک پیشنهاد است. خواستار ساخت سردیس بزرگان موسیقی هم شده‌اند، ازجمله زنده‌یاد نادرگلچین که شب گذشته هم اولین سالگرد ایشان در فرهنگسرای نیاوران بود، که به دیده منت پذیرفتم. همسر زنده‌یاد بنان هم خواستند که سردیس این خواننده بزرگ را بسازم که برای من افتخار بزرگی است. اما همه این‌ها نیاز به حمایت دارد مثل حمایت مردمی. البته سعی می‌کنیم که به‌واسطه مردمی بودن این عزیزان و بزرگواران، این قضایا را خیلی دولتی نکنیم. اما خب اگر شهرداری‌ها به‌عنوان متولیان فرهنگی در این راه پیش‌قدم شوند، من باکمال میل حاضرم که این کار را انجام دهم و در این مسیر نقشی داشته باشم.

باقری در خاتمه درباره مدت‌زمانی که برای ساخت سردیس استاد شجریان صرف شده، بیان کرد: استارت این کار را از دو سال پیش زدم که تقریباً یکی دو هفته پیش موفق شدم آن را به پایان برسانم و از جنس برنز قالب بگیرم. • 3,757 نگاه
 • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

رضا صادقی ٬ اخبار موسیقی ٬ اخبار موسیقی ایران ٬ واوموزیک ٬ vavmusic

رضا صادقی : امام حسین (ع) برای من باور اندیشه و اراده است

«رضا صادقی» خواننده مطرح سبک پاپ است، اما اگر بگوییم به همان اندازه یا حتی بیشتر از توانی که صرف تولید آهنگ‌های حوزه تخصصی‌اش می‌کند، دغدغه خواندن از امام‌حسین(ع) و واقعه کربلا را دارد، بیراه نگفته‌ایم. قطعه‌های پرتعداد و ماندگارش در رثای شهدای دشت کربلا همچون «قرص‌ماه خونی»، «امیر کائنات»، «خواهر تنها»، «مرثیه»، «رنگ بارون»
 • 1,431 نگاه
 • رضا صادقی
 • خواننده سبک پاپ
مشــاهده ادامه
حدیث دهقان ٬ اخبار موسیقی ٬ اخبار موسیقی ایران ٬ واوموزیک

حدیث دهقان : ترانه‌سراها بسیار منعطف شده‌اند

حدیث دهقان ترانه‌سرا و مترجم، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی و مدرس این رشته است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک دهقان در ۱۳۸۹ با ترانه تیتراژ سریال “فاصله‌ها” با صدای علی لهراسبی شناخته شد و از آن زمان تاکنون به‌عنوان ترانه‌سرا با خواننده‌های دیگری چون مهرداد شهسوارزاده، رضا صادقی، سینا شعبانخانی، پویا بیاتی و
 • 3,208 نگاه
 • حدیث دهقان
 • ترانه سرا
مشــاهده ادامه
شمس لنگرودی ٬ اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران، واوموزیک

شمس لنگرودی : همیشه عشق اول من «موسیقی» بوده است

در صفحه اخبار موسیقی واوموزیک  میخوانیم : «من نگران هیچ چیز نیستم جز زندگی. هیچ‌چیز جز خود زندگی اهمیتی ندارد؛ وقتی مرگ روبه‌روی آدم قرار دارد. هر کاری که ما انجام می‌دهیم شوخیِ ادامه‌ی زندگی است.» این را «شمس لنگرودی» می‌گوید، شاعر، نویسنده، محقق و پژوهشگری که همین نگاه را می‌توان در آثارش مشاهده کرد
 • 7,851 نگاه
 • شمس لنگرودی
 • شاعر، پژوهشگر
مشــاهده ادامه
خانه موسیقی ٬ اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ٬ امیرپدرام طاهریان

رهبر ارکستر سمفونیک:خانه موسیقی در حال تبدیل به بنگاه بیمه است

امیرپدرام طاهریان درباره ضعف عمده ارکسترهای ایرانی می‌گوید: کشور ما هیچ‌گاه ارکستر پایه نداشته است. بسیاری از ارکسترهای پایه‌ای که شکل گرفته‌اند به دلیل عدم حمایت‌ها، یا به بیراهه رفتن، از فعالیت بازمانده‌اند. به این ترتیب ارکسترهای ما ارکسترهای پایه می‌خواهند. مثلا ارکستر سمفونیک باید حداقل چهار یا پنج ارکستر پایه داشته باشد تا خروجی
 • 4,850 نگاه
 • امیرپدرام طاهریان
 • رهبر ارکستر سمفونیک رسانه هنر
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید