محمد گلریز، ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ، واوموزیک،vavmusic

سرودهای حماسی و انقلابی همگی برآمده از شعارهای مردم بود

6 مهر 1399 3:45 ب.ظ ایران

خواننده سرودهای حماسی و انقلابی با بیان این‌که سرودهای حماسی و انقلابی همگی برآمده از شعارهای مردم در دوران انقلاب بود، گفت: علت ماندگاری این آثار این است که آنها برآمده از عمق جانهاست.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، محمد گلریز، در سلسله گفت وگوهای زنده مجازی، معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با عنوان در سنگر ادب و هنر به مناسبت هفته دفاع مقدس که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران برگزار می‌شود، اظهار کرد: با بروز انقلاب تحولاتی در همه زمینه‌ها رخ داد ما نیز کوشیدیم در حوزه موسیقی در راستای انقلاب حرکت کنیم.

 

وی با بیان اینکه از ویژگی سرودهای انقلابی آن است که در وصف شهدا جانبازان و … است، افزود: برخیزید نخستین سرود انقلابی بود که در جوار مزار شهدا و در محضر حضرت امام (ره) سروده شد.

این خواننده سرودهای حماسی و انقلابی با بیان اینکه هدف همه سروده‌های حماسی و انقلابی اسلامی است، در ادامه خاطرنشان کرد: این سرودها فرقی با ترانه‌های ایرانی ندارند. سرود شهید مطهری هم در سال ۵۹ با آهنگسازی راغب، تنظیم مجتبی میرزاده و در دستگاه شور خوانده شد.

گلریز با بیان اینکه اغلب سروده‌های من در ردیف آوازهای ایرانی بوده است، تصریح کرد: بانگ آزادی از دیگر آهنگ‌های من است با شعری از مرحوم سبزواری.

وی با بیان اینکه با بروز انقلاب نمی‌دانستیم در عرصه موسیقی چه موسیقی را با چه ریتمی بسازیم؟، ادامه داد: در ابتدای انقلاب با شرکت در راهپیمایی‌های مردمی در جریان شعارهای آنها بودیم صبح‌ها در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردم و شب‌ها با همراهی آقای راغب به آهنگسازی و تنظیم می‌پرداختیم.

این خواننده سرودهای حماسی و انقلابی با بیان اینکه الله و یا الله نام سرودی است که اسم شعار مردمی بر آن نهاده شده است، گفت: اگر در ۸ سال دفاع مقدس همه کشورهای دنیا با صدام ملعون بودند اما ما با همراهی مردم و رهبری حضرت امام (ره) و با توکل بر خدا این جنگ را پیروز شدیم امروز در جنگ فرهنگی و هنری هستیم و باید نظیر دوران دفاع مقدس همگی پای کار باشند.

گلریز با بیان اینکه امروز در جنگ فرهنگی تلاش کمتری می‌شود، افزود: موسیقی از عوامل تأثیرگذار در جنگ فرهنگی است اما متأسفانه موسیقی انقلاب و حماسی امروز به صفر رسیده است این در حالی است مقام معظم رهبری فرموده اند باید پیوسته یاد و خاطره شهدا را زنده نگه داشت.

وی با بیان اینکه ما تا ابد مدیون خون شهدا هستیم، ادامه داد: تأکید رهبری همیشه توجه به مسائل فرهنگی و هنری بوده است سرودهای انقلابی باید همچنان ادامه داشته باشد انقلاب ما تا انقلاب حضرت مهدی موعود (عج) ادامه دارد.

این خواننده سرودهای حماسی و انقلابی با بیان اینکه باید تلاش بیشتری در ارتباط با موسیقی حماسی، انقلابی و ارزشی شود، گفت: باید با این سرودها نام یاد و خاطره شهدا و جانبازان را زنده نگه داشت.

گلریز یادآور شد: من تا نفس دارم برای انقلاب، اسلام و ایران و اهل بیت (ع) خواهم خواند.

حمید هیراد هزار و یک شب