سعدی و تاثیر وی بر موسیقی‌واو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

سعدی ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

یکم اردی بهشت ماه، زادروز ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف، متخلص به سعدی (۶۰۶ – ۶۹۰ هجری قمری)، شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سعدی که اهل ادب به او لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ و حتی به‌طور مطلق، استاد داده‌اند در نظامیهٔ بغداد که مهم‌ترین مرکز علم و دانش جهان اسلام در آن زمان به حساب می‌آمد تحصیل و پس از آن به‌عنوان خطیب به مناطق مختلفی از جمله شام و حجاز سفر کرد. سعدی سپس به زادگاه خود، شیراز، برگشت و تا پایان عمر آنجا اقامت گزید. آرامگاه وی در شیراز واقع شده ‌است که به سعدیه معروف است.

 

سعدی تأثیر انکارناپذیری بر زبان فارسی گذاشته‌است؛ به‌طوری‌که شباهت قابل توجهی بین فارسی امروزی و زبان سعدی وجود دارد. آثار او مدت‌ها در مدرسه‌ها و مکتب‌خانه‌ها به‌عنوان منبع آموزش زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شده و بسیاری از ضرب‌المثل‌های رایج در زبان فارسی از آثار وی اقتباس شده‌است. او بر خلاف بسیاری از نویسندگان معاصر یا پیش از خود، ساده‌نویسی و ایجاز را در پیش گرفت و توانست — حتی در زمان حیاتش — شهرت زیادی به دست آورد. آثار سعدی اصطلاحاً سهل ممتنع (ساده دشوار) است و در آن‌ها نکته‌سنجی و طنز آشکار یا پنهان ملاحظه می‌شود.
از زنده یاد استاد محمدرضا لطفی نوشته ای درباره این شاعر نامدار و تاثیر اشعارش بر موسیقی منتشر شده که در ادامه می خوانید:
به طور کلی فرم های شعری ایران، دست کم از زمان رودکی تاکنون، نقش بسیار بزرگی در شکل گیری موسیقی دستگاهی ایفا کرده است. تغییر فرم شعر فارسی و تکامل آن از دوبیتی خوانی _پهلویات باستان_ به فرم ایرانی غزل، تحول بزرگی را درعرصه ی شکل گیری موسیقی ایرانی به وجود آورد. مطلع غزل، درآمد؛ شاه بیت، اوج؛ و تخلص، فرود را فرم بخشید. همچنین استقلال هر بیت در فرم غزل و جا به جایی ابیات غزل نیز کمک می کرد تا بتوان مایه های مناسب موسیقی را با شعر انطباق داد.

با این که قبل از سعدی شاعران زیادی بودند که در فرم غزل شعر می سرودند، اما بیش تر این شاعران متعلق به دوران سبک خراسان بزرگ بودند. لازم به ذکر است که بنا بر حوادثی که در آن منطقه رخ داد، مکتب ادبی خراسان نتوانست موسیقی مقامی را به موسیقی دستگاهی تبدیل نماید. امروزه نیز کم تر خواننده گانی از مکتب شعر خراسانی استفاده می کنند. یکی از علت های آن، علاقه ی شاعران این خطه ی مهم به مثنوی، رباعی و قصیده سرایی بود. نفوذ زبان دری و انتقال آن به منطقه ی فارس با مرکزیت شیراز، باعث تغییر زبان پهلوی به فارسی دری گردید. به قول ملک الشعرای بهار “زبان دری ازقرن دوم و سوم هجری رفته رفته جای زبان پهلوی را گرفت”.

یکی از این شاعران بزرگ که سبک عراقی را در حد کمال رشد داد، سعدی شیرازی بود که به حق، کس دیگری در حد سواد و بینش ادبی و حکمت او و توانایی وی در تنوع محتوایی شعر در تاریخ ما کم سابقه است. رشد مکتب شعر عراقی درغالب شعرهای بی نظیر سعدی، توانست به فرم دستگاهی موسیقی کمک شایانی نماید. خواجوی کرمانی و حافظ نیز به نوعی راه سعدی را پی گرفتند و این گونه برای اولین بار بین موسیقی و شعر تغزلی پیوند نویی را رقم زدند.

از زمان های دور، شعر سعدی وسیله‌ی اصلی معرفی موسیقی مقامی و دستگاهی بود. علت این امر به جز شیرینی و روانی اشعار سعدی، تنوع غزل های این مرد بزرگ در موضوعات گوناگون است که دست خواننده گان را در انتخاب بداهه باز می گذارد.

نکته‌ی مهم دیگری که در اشعار سعدی به چشم می خورد، پیوند کلمات در کنار هم و نرمی اصوات در آن است که شما این نرمی را سعدی و تأثیر وی بر در اشعار مکتب خراسان کم تر مشاهده می کنید. این نرمی و وصل اصوات که در لا به لای کلمات و واژه های سعدی نهفته است، پلکانی و چسبیده و موزاییک وار بودن آن است که با ساختار موسیقی ردیف و وصل گوشه ها و تغییر مایه ها انطباق کامل دارد.

اشعار سعدی به خاطر اهمیت موضوعی و تخیل شاعرانه و ده ها دلیل دیگر در بیش تر فرهنگ های اسلامی مطرح بود. خواننده گان فارسی خوان در بخش بزرگی از آسیای میانه که در دوره ی سامانیان مرکز ادبیات فارسی بود، از اشعار سعدی استفاده می کردند. همچنین ترانه سازان، نوازنده گان وخواننده گان زیادی روی این اشعار موسیقی می گذاشتند.

در سده های کنونی، بیش تر خواننده گان از اشعار سعدی استفاده کرده اند. اگر آماری از ضبط صفحات قدیمی گرفته شود، شعر سعدی از مقام بالاتری برخوردار است.

نکته‌ی مهم دیگری که در رابطه با موسیقی دستگاهی وجود دارد، مسأله ی رسمی بودن و فاخر بودن ملودی ها، کرسی بندی ها و ساختار مایه ها ست. موسیقی دستگاهی همراه با غزل، به خصوص در شعر سعدی، طی نزدیک به ۷۰۰ سال، چنان با هم در آمیخته است که شنونده قادر نیست بفهمد که شعر روی موسیقی اثر گذاشته یا برعکس. شکل و محتوا از یک سو و فرم ساز و آواز از سوی دیگر، عمل جدا کردن موسیبقی از شعر را در اشعار سعدی بسیارسخت کرده است. این امر از نزدیکی فرم غزل سعدی و شاید چند شاعر دیگر در تاریخ ادبیات ایران با موسیقی حکایت می کند. جا دارد که محققان محترم یعنی ادبا، شاعران و موسیقی دانان در این مورد، تحقیق جامعی نمایند. به همین دلیل است که هیچ ممنوعیتی برای حذف موسیقی نتوانسته روند رو به رشد موسیقی را متوقف نماید. نگارنده هشدار می دهد، در صورتی که در ایران آواز خوانان کم شده و نتوانند به رابطه‌ی شعر، به ویژه اشعار سعدی و حافظ، با موسیقی پی ببرند و حکومت در این مورد کار زیربنایی نکند، لطمه ای اساسی به موسیقی وارد خواهد شد.  • 3,390 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

رضا شیری، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، مسعود صادقلو،vavmusic

رضا شیری: می خواهم به سبکی که دلم می خواهد زندگی کنم

شایعه‌های مهاجرت یکی دیگر از خوانندگان موسیقی پاپ هم تایید شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، به تازگی «رضا شیری» در جریان یک لایو اینستاگرامی که با «مسعود صادقلو» داشت این موضوع را رسماً تایید کرد. او برخلاف سایر خواننده‌هایی که طی چند ماه اخیر مهاجرت کرده‌اند خروجش از کشور بدون حاشیه و گلایه
  • 1,451 نگاه
مشــاهده ادامه
علی زند وکیلی،روزبه بمانی،بابک جهانبخش ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

بابک جهانبخش، بمانی و زندوکیلی آهنگ جدید منتشر می‌کنند

مجوز ۶۹ تک‌آهنگ در هفته گذشته توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ صادر شد. این مجوزها شامل چهار اثر درحوزه موسیقی سنتی، ۴۶ اثر پاپ، ۱۸ اثر تلفیقی و یک اثر موسیقی نواحی است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، از میان آثاری که در هفته گذشته مجوز انتشار گرفتند؛ می توان به
  • 1,535 نگاه
مشــاهده ادامه
سیمین بایرامی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

بن‌مایه‌ موسیقی ایرانی کلام است

سیمین بایرامی با محوریت شعر و موسیقی یادداشتی نوشته است. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ،  در یادداشت سیمین بایرامی شاعر و فیلمنامه‌نویس، درباره شعر و موسیقی آمده است: که باید سال‌ها و سال‌ها رویا بپردازی تا یک بار، فقط یک بار، تاثیرگذار باشی! عدم وجود موسیقی را نمی‌توان حتی تصور کرد و در عین
  • 1,539 نگاه
مشــاهده ادامه
رامش ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آذر محبی تهرانی مشهور به «رامش» خواننده پیش از انقلاب درگذشت

آذر محبی تهرانی مشهور به رامش خواننده مشهور به دلیل ایست قلبی درگذشت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، مرتضی برجسته خواننده ساکن آمریکا در پست اینستاگرامی این خبر را اعلام‌کرد و نوشت: «رامش بعد از سالها گوشه گیری به علت ایست قلبی در ۷۴ سالگی درگذشت.» بعضی ترانه های رامش میان مردم محبوب اند،
  • 1,544 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید