سید احمد میرمعصومی: با موسیقی می توان ایران را به جهان شناساندواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

سید احمد میرمعصومی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،

آلبوم «نوازش لحظه ها» طی دو حضور رسمی در مسابقات جهانی، ابتدا در مسابقات بین المللی «گلوبال موزیک اواردز»، مدال نقره جهانی را در بخش «بهترین آهنگسازی» و «بهترین آلبوم» از آن خود کرد و بعد در جایزه بزرگ موسیقی «آکادمیا موزیک» به عنوان «بهترین آلبوم موسیقی» در بخش «اینسترومِنتال» و «اَمبیِنت» برگزیده شده است. نشست خبری این اثر با حضور عوامل آن برگزار شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در ابتدای این نشست «سید احمد میرمعصومی» توضیح داد: «در حال حاضر این آلبوم در یک رقابت جهانی دیگر به نام «یو کی اس دی» در کشور انگلستان هم با سه اثر شرکت کرده است که هر سه آهنگ به مرحله نیمه نهایی این مسابقه راه پیدا کرده اند. چارچوب این مسابقه که هنوز در حال برگزاری است به این صورت است که آثار راه یافته به مرحله نیمه نهایی حائز رتبه و کسب مدال می شوند یعنی همین الان که هنوز مسابقات به پایان نرسیده کسب مدال ما مسجل شده است. این اتفاق خوب به لطف خداوند و همکاری همه دوستان رقم خورده است.»

به گفته ی او، آلبوم «نوازش لحظه ها» یک آلبوم «سینماتیک» و اینسترومنتال است: «خاصیتی که این آلبوم دارد این است که یک نوع هدایت گری تصویری در ذهن مخاطب ایجاد کرده و بر اساس محتوایی که روایت می کند، مخاطب را با خود همراه می کند. این آثار ذاتا آثار «نَرِیتیو» یا روایتگر هستند و بدون این که شعر یا کلامی داشته باشند، مخاطب را به واسطه تصویرسازی موسیقایی با خود همراه می کنند. ژانر اصلی آلبوم سینماتیک است و شامل ۱۱ قطعه موسیقی است. یکی از قطعات آن به نام «یک رویای شیرین» در دو نسخه ارائه شده که یک نسخه آن ورژن گیتار آهنگ است.»

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه موسیقی بی کلام آنچنان که باید در کشور ما شایع نیست و احتمال بازگشت مالی اثر بسیار اندک است، دلیلِ انتشار این اثر چه بوده است، گفت: «به نظر من ریسک پذیری یک رکن اصلی در موفقیت است که البته ریسکی برد برد است؛ یعنی شما به هر ترتیب یک اثری را خلق خواهید کرد که آن اثر یک عمر می ماند. ما باید برای فرهنگ و هنر کشورمان تلاش کنیم. برای من باعث افتخار است که این آلبوم اسم ایران را در دنیا زنده نگه داشته است. به هر حال ما باید از موسیقی و هنرمان نهایت استفاده را داشته باشم تا بتوانیم آن فرهنگ غنی خودمان را به دنیا نشان بدهیم. به اعتقاد من موسیقی می تواند یک ابزار دیپلماسی باشد.»

«میرمعصومی» با بیان این مطلب که تولید این آلبوم از چهار سال و نیم پیش شروع شده است، ادامه داد: «من در این چهار سال با اثرم زندگی کردم. واقعا نقش دوستان عزیزم و هنرمندانی که در این مجموعه همراهی کردند انکارناپذیر است. آن ها بی نهایت تاثیرگذار و بااحساس عمل کردند و جان و دلشان برای این اثر یکی است. من ریسک انتشار آلبوم را پذیرفتم ولی عملا به این قضیه به حساب ریسک نگاه نکردم چون وزن منافع معنوی که دنبال می کردم بیشتر از منافع مادی آن بود. ضمن این که من منکر بحث منافع مادی حاصل از یک اثر نیستم. اگر این اثر دارد در یک روزگار پرتلاطم منتشر می شود، قطعا همین روزگار باعث می شود که شنیدن این آلبوم برای عده ای باعث ایجاد آرامش شود. این مسئله برای ما ارزش بسیار دارد. ضمن این که اثر هنری که ما نسبت به آن نگاه فاخر داشته باشیم، یک عمر خواهد ماند.»

این آهنگ ساز البته این نکته را یادآور می شود که از دولت انتظار دارد درباره ی حقوق مولفین و مصنفین اقدامی جدی داشته باشد و حق کپی رایت برای هنرمند محفوظ باشد: «ما قانون مولفین و مصنفین را هم داریم اما این قانون در حوزه موسیقی نیازمند بازنگری است. بازنگری در این قانون و اجرایِ قدرتمندش می تواند حقوقی را برای هنرمند ایجاد کند که همیشه برای هنرمند پابرجا می ماند. از آن طرف بر این اعتقادم که وقتی یک اثر در دایره افتخارات جهانی قرار می گیرد، نقش رسانه ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود. رسانه ها باید محصول و عوامل را معرفی کنند که به همین واسطه این اشتیاق به وجود بیاید تا آثار بعدی نیز تولید شود.»

«علی جعفری پویان» نوازنده ویلن در مورد سهم حضور خود در این آلبوم گفت: «حضور در این کار از نظر فنی برای م جالب بود. ما یک بخش سولیستیک داشتیم که از لحاظ فنی تجربه بسیار جالبی بود. در یکی از قطعه ها مجبور شدیم نیم پرده اجرا را پایین بیاوریم تا به آن صدایی که مد نظر آهنگساز بود برسیم چون ما از آن ساز فقط همان سونوریته را می خواستیم. نوع آرایشی که صدای سازها در این آلبوم دارد برای من جدید است.»

این نوازنده ی ویولون ادامه داد: «ساختارشکنی جسورانه ای در میکس و مسترینگِ این آلبوم انجام شده است. اگر بخواهیم در مورد مسائل فنی سازهای زهی صحبت کنیم نیاز به یک جلسه نقد و بررسی داریم. این اثر می توانست با یک ارکستر اجرا شود اما به خاطر مسائل مالی واقعا امکان این کار نبود. ما در موسیقی امکان داشتن هیچ تبلیغاتی در سطح شهر نداریم. من و علی دریایی کار چندین نوازنده را انجام داده ایم تا هزینه ها کاهش یابد.»

«علیرضا دریایی» نوازنده ویلن که بخش اعظم «استرینگ سکشن» یا «قسمت زهی» را در این آلبوم اجرا کرده در مورد ویژگی های این اثر از منظر سازهای زهی گفت: «من در آثار فراوانی نواخته ام و در بسیاری از آنها با موتیف ها و جملات و نمودارهایی تکراری مواجه بوده ام؛ اما در این کار چنین احساسی نداشتم و از نوازندگی در آن لذت بردم.»

وی با تاکید بر اهمیت بخش زهی در اینچنین آثاری افزود: از آنجایی که هزینه نوازنده های مختلف و به شکل کلی هزینه های تولید یک آلبوم بسیار گزاف بوده و آثاری از این دست معمولا با هزینه شخصی و بدون حمایت دولتی تولید می شوند؛ دست آهنگساز و خالق اثر در استفاده از نوازندگان متعدد و مختلف بسیار بسته است؛ به همین خاطر من برای اینکه بخش زهی با کیفیت تر و متنوع تر اجرا شود چندین ساز ویلن مختلف با خودم می آوردم و مثلا اگر قرار بود ۱۰ نوازنده مختلف یک بخش را اجرا کنند من این ده بخش را با سه یا چهار ساز مختلف می نواختم تا رنگ و زنگ و کیفیت و بافت صدای سازها به ما یک خروجی زهی بسیار طبیعی و مخملین و باکیفیت بدهد.»

فائزه کامیاب هنرمند بخش آواها در ادامه این نشست گفت: «این آلبوم واقعا نام درستی دارد. به راستی که نوازش لحظه هاست. آلبومی که در آن هیچ ساز یا خواننده ای محوریت اصلی نیست و این موسیقی است که حرف اول و آخر را می زند. هر قطعه در این آلبوم با نامش ارتباط مستقیمی دارد. جریان خواننده محوری، آسیب های بسیاری به جریان موسیقی زده است. خوانندگان معمولا دوست دارند زیاد بخوانند، اما در این آلبوم اتفاق های خاصی رخ داده است.»  • 2,096 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

ابراهیم اثباتی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

«ابراهیم اثباتی» موسیقیدان و همسر نسیم ادبی درگذشت

ابراهیم اثباتی، موسیقیدان و همسر نسیم ادبی دار فانی را وداع گفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، ابراهیم اثباتی موسیقیدان، رییس هیأت مدیره انجمن موسیقی خانه تئاتر و همسر نسیم ادبی، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما بعد از مدتها مبارزه با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت. ابراهیم اثباتی نوازنده تنبور، دیوان و
  • 1,554 نگاه
مشــاهده ادامه
حامد بهداد ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آلبوم جدید حامد بهداد آماده عرضه شد

آلبوم شخصی حامد بهداد که «هزار هیچ» نام دارد از ۱۰ بهمن ماه به شکل دیجیتال و فیزیکی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، حامداد بهداد در تولید اولین آلبوم رسمی خود توانسته نوازنده‌ها و موزیسین‌های شاخص جریان موسیقی راک و آلترناتیو ایران را با خود همراه سازد و مجموعه‌ای
  • 1,433 نگاه
مشــاهده ادامه
علی جعفری پویان ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

جزییات ششمین دوره «سال‌نوای موسیقی ایران» اعلام شد

ششمین دوره آیین «سال‌نوای موسیقی ایران» با همراهی بیش از ۲۶۰ هنرمند و حمایت تعدادی از مجموعه‌های فرهنگی هنریِ خصوصی کشور از هفتم بهمن ۱۳۹۹ در قالب یک رویداد مجازی برگزار می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، علی جعفری پویان نوازنده، مدرس ویلن و مدیر هنری آیین «سال‌نوای موسیقی ایران» از برگزاری مجازی دوره
  • 1,360 نگاه
مشــاهده ادامه
کنسرت موسیقی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آغاز اجراهای صحنه‌ای موسیقی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

اجراهای صحنه‌ای موسیقی با حضور علاقه‌مندان این هنر و با رعایت سقف مصوب ستاد ملی کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سر گرفته می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، به دنبال اعلام وضعیت زرد در تهران و از سرگیری فعالیت‌های گروه سه، طی هفته گذشته و هفته جاری دو جلسه با حضور شرکت‌های برگزارکننده
  • 1,491 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید