کُلدپلی

شعر سعدی روی پوستر محبوب‌ترین گروه موسیقی انگلیسی قرن ۲۱

30 مهر 1398 1:03 ب.ظ جهان

آلبوم جدید گروه پرطرفدار انگلیسی «کُلدپلی» که قرار است ۲۲ نوامبر منتشر شود، شاید شعری از استاد سخن سعدی را در خود داشته باشد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک گروه موسیقی «کُلدپلی» محبوب‌ترین آهنگ‌های قرن بیست و یکم را در انگلستان به بازار عرضه کرده است و حالا پس از ۴ چهار سال آلبومی جدید با عنوان «طلوع و غروب» منتشر می‌کند.

آن‌ها خبر انتشار آلبوم جدیدشان را به روشی غیرمعمول اعلام کردند. «کُلدپلی» برای این کار یک نامه به شکل تصادفی برای یک هوادار فرستاد. دریافت‌کننده نامه که فکر می‌کرد قربانی یک شوخی شده است، تصویر نامه را در فضای مجازی منتشر کرد که البته مشخص شد شوخی در کار نیست و نامه واقعی است.

البته زمزمه‌های انتشار آلبوم هفته پیش با انتشار پوستری داغ شد که در آن اعضای گروه «کُلدپلی» را در لباس خوانندگان و نوازندگان یک قرن پیش کنار فردریش نیچه ساکسیفون به دست نشان می‌داد. این پوستر ویژگی جالبی برای ما ایرانیان هم داشت. گوشه راست بالای پوستر بیت مشهور سعدی «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند» به چشم می‌خورد.

هر چند هنوز مشخصات ترک‌های این آلبوم منتشر نشده است، اما شاید این نشانی از وجود شعر سعدی در ترانه‌های جدید «کُلدپلی» باشد.

کریس مارتین خواننده اصلی «کُلدپلی‌» رابطه خوبی با شاعران ایرانی دارد. او پیش از این نیز هنگام جدایی از گویینت پالترو در مصاحبه‌ای گفته بود که از بحران‌های روحی با استفاده از شعر مولانا به آرامش رسیده است. مارتین گفته بود: «یک شعر از مولوی همه چیز را تغییر داد. آن شعر می‌گوید حتی وقتی غمگین هستید، برای شما خوب است.»

اشاره مارتین به این بیت مولانا بود: «هست مهمان‌خانه این تن ای جوان، هر صباحی ضیف نو آید دوان» و ابیات پس از آن بود.

حال باید منتظر ماند و دید که هدف «کُلدپلی» از نوشتن شعر سعدی بر این پوستر چیست.

امین بانی هوای دوری