عباس تهرانی تاش،اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ، واوموزیک ،vavmusic

عباس تهرانی تاش نوازنده پیشکسوت قره‌نی از دنیا رفت

25 اسفند 1398 1:59 ب.ظ ایران

زنده‌یاد تهرانی مؤلف کتاب “آهنگ‌های فولکلور” بود و سال‌های زیادی را صرف فعالیت‌های متعدد پژوهشی و اجرایی موسیقی کرد.
عباس تهرانی تاش نوازنده پیشکسوت قره‌نی از دنیا رفت

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک  به نقل از روابط انجمن موسیقی ایران، عباس تهرانی تاش هنرمند پیشکسوت ساز قره‌نی و مؤلف کتاب “آهنگ‌های فولکلور” که سال‌های زیادی را صرف فعالیت‌های متعدد پژوهشی و اجرایی موسیقی کرد، روز یکشنبه 25 اسفند دار فانی را وداع گفت.

عباس تهرانی ‌تاش متولد 1307 در تهران، مبدع ردیف آوازی ایرانی با ساز کلارینت بود که سال‌ها با ساز غربی نوای شرقی را به گوش علاقه‌مندان موسیقی رساند. او از آخرین نوازندگان قره‌نی در موسیقی ایرانی بود که در سال‌های دور، از محضر اساتید برجستۀ موسیقی بهره‌ها برد. این هنرمند از دوران کودکی مجذوب موسیقی شد و خیلی زود در ارکسترها و رادیو راه پیدا کرد. وی در رادیو و تلویزیون فعالیت داشت و در آموزشگاه موسیقی به تدریس شاگردان اشتغال داشت.

او تحصیل جدی موسیقی را ابتدا در محضر سروان مین‌باشیان (افسر موزیک نظام) آغاز کرد. سپس در هنرستان عالی موسیقی ثبت نام و در این حین نزد استاد حسینعلی وزیری‌تبار ردیف‌های موسیقی ایرانی را فرا گرفت.

پس از تأسیس رادیو همکاری خود را با این رسانه فراگیر آغاز کرد و در برنامه‌های موسیقی رادیو ارتش نیز شرکت می‌جست. کار نوازندگی خود را در ارکستر بزرگ مهدی خالدی و همچنین ارکستر برادران نورین دنبال کرد و سپس به ارکسترهای علی‌محمد نامداری و شاپور نیاکان پیوست. همچنین با ارکستر شمارۀ 3 به سرپرستی حسین شهبازیان و نیز ارکستر “شما و رادیو” به سرپرستی ناصر زرآبادی همکاری بسیاری داشت و پس از تشکیل برنامه “گل‌ها” به همت داود پیرنیا به جرگه نوازندگان “گل‌ها” پیوست.

عباس تهرانی به غیر از کلارینت که ساز تخصصی اوست با نواختن اکثر سازهای بادی به‌ویژه ساکسیفون آشنایی کامل دارد. از آثار صوتی او پس از انقلاب می‌توان به آلبوم “تکنوازان 1” اشاره کرد که در آن با همراهی ایزد کاویانی نوازنده تنبک به تک‌نوازی و بداهه‌نوازی در مایۀ دشتی، دستگاه ماهور، دستگاه همایون، بیات ترک و بیات اصفهان پرداخت.

امین بانی هوای دوری