جشنواره موسیقی فجر ،اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ، واوموزیک ،vavmusic

عملکرد معاونت‌های هنری و سینمایی نشان می‌دهد گام‌های خوبی برداشته شده

1 اسفند 1398 12:43 ق.ظ ایران

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور چهارشنبه‌شب در اجرای ارکستر ملی ایران در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر حضور داشت. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور چهارشنبه‌شب در حاشیه اجرای ارکستر ملی ایران در جشنواره سی و پنجم موسیقی فجر در جمع خبرنگاران گفت: امروز در دنیا، قدرت نرم یکی از قدرت‌هایی است که کشورها برای افزایش نفوذشان در کشورهای مختلف از آن استفاده می‌کنند و فرهنگ یکی از اشکال قدرت نرم است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، وی با بیان این که در میان ابزارهای فرهنگی، موسیقی و فیلم زودتر از بقیه راه خود را در میان ملت‌ها باز می‌کنند، تصریح کرد: ما از هنری سنتی و قدیمی برخورداریم و از قدیم‌الایام، هنر ایران حتی در جاهایی که زبان ما را متوجه نمی‌شدند، مورد استقبال قرار می‌گرفت و هنرمندان، آنچه در ذهن داشتند را به دیگران منتقل می‌کردند.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور به شرایط بحرانی منطقه اشاره کرد و افزود: موسیقی و هنر می‌تواند آرامش‌بخش باشد و فرهنگ واقعی و آنچه مردم به آن اعتقاد دارند را منتقل کند.

واعظی با بیان این که ارکان مختلف دولت به‌ویژه وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات به‌نوعی باید بسترسازی کنند، تأکید کرد: مسیر در داخل کشور برای گسترش هنر و موسیقی باز است و مسیر برای صدور محصولات فرهنگی به خارج از کشور تسهیل شده است.

وی با اشاره به زمان حضور خود در وزارت امور خارجه گفت: زمانی که وزارت خارجه بودم و بیشتر سفر خارج می‌رفتم، می‌دیدم که گروه‌های موسیقی که به کشورهای خارجی می‌آیند، چقدر مورد استقبال قرار می‌گیرند و در خیلی از کشورها، وقتی با مردم صحبت می‌کنی، یکی از شاخصه‌های معرفی ایران به هنر و موسیقی آن برمی‌گردد.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور در پاسخ به نقش دولت برای کمک به حوزه موسیقی نیز گفت: شش، هفت سال گذشته را با شش هفت سال قبل از آن مقایسه کنید، ببینید رشد موسیقی، هنر و کنسرت‌های مختلف در کشور افزایش یا کاهش یافته است.

واعظی با بیان این که آمار و گزارش‌های مختلف از استانداری‌ها افزایش را نشان می‌دهد و تعداد سینماها و سالن‌هایی که ساخته شده، همه افزایش یافته است، گفت: ارزیابی شما باید بر اساس عملکرد باشد؛ عملکرد معاونت هنری و سینمایی و بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که گام‌های خوبی ازلحاظ کمی و کیفی برداشته شده است.

وی در خصوص تفاوت بودجه جشنواره فیلم و موسیقی نیز گفت: آنچه بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد، طبیعی است که جای خود را بیشتر باز می‌کند.

رئیس‌ دفتر رئیس جمهور افزود: البته درست است که هرچه امکانات بیشتر فراهم شود، بستر هم برای استقبال مردم بیشتر فراهم می‌شود اما این دو باید با هم باشند.

واعظی گفت: در کشوری که بیشتر مردم فوتبال نگاه می‌کنند و به آن علاقه نشان می‌دهند، امکانات به سمت فوتبال می‌رود و در کشور دیگری که مثلاً مردم به راگبی علاقه نشان می‌دهند امکانات به آن سمت می‌رود.

وی با بیان این که هنر و موسیقی باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: ازلحاظ داخلی، مردم ما هرچقدر بتوانند بیشتر در فضاهای هنری قرار گیرند، روحیه شاداب‌تری پیدا خواهند کرد و آرامش بیشتری خواهند داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: ازلحاظ خارجی، نیز با هنر و موسیقی می‌توان بر نگاه دیگر ملل دنیا به ایران تأثیر گذاشت و می‌توانیم بیشتر با دنیا تعامل داشته باشیم.

واعظی در خصوص افزایش بودجه جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: ممکن است به‌اندازه جشنواره فیلم نشود اما حتماً برای افزایش بودجه کمک خواهیم کرد.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چهارشنبه 23 بهمن در تهران آغاز شد و پنجشنبه اول اسفند به کار خود خاتمه می‌دهد.

امین بانی هوای دوری