جشنواره کهن آواهای تنبور،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک

فراخوان چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد

21 خرداد 1399 7:33 ق.ظ ایران

فراخوان چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین منتشر شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک به نقل از روابط عمومی جشنواره، این جشنواره دردو بخش تنبور و موسیقی مناطق کردنشین برگزار می‌شود. بخش تنبورشامل مقام نوازی در چهار رده سنی و مقام خوانی در سه رده سنی و تکنوازی براساس مقام‌های تنبور در سه رده سنی است.

بخش موسیقی مناطق کردنشین شامل اجرای سازهای بادی مانند سرنا، شمشال، دوزله و نرم‌نای در سه رده سنی، و آواهای کهن کردی مانند هوره سیاچمانه و مور و بیت و حیران در سه رده سنی است.

متن فراخوان این جشنواره به شرح زیر منتشر شده است:

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو با همکاری خانه‌ی تنبور و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کرمانشاه چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کرد نشین را با هدف حفظ واشاعه موسیقی مقامی و کردی؛ شناسایی استعدادهای جوان وحمایت و قدرشناسی ازتلاش‌های موثر هنرمندان برگزار می‌شود.

جشنواره به صورت رقابتی و در بخش‌های زیر برگزار می‌شود:

مقام نوازی تنبور؛ مقام خوانی تنبور؛ تکنوازی تنبور براساس مقامات – سازهای کردی(شمشال، دوزله، نرمه‌نای و سورنا)
آواهای کهن کردی(هوره، سیاوچمانه، مور، بیت و حیران)

بخش تنبور:

1- مقام نوازی تنبور در چهار رده‌ی سنی برگزار می‌شود.
*شرکت کنندگان در این بخش می‌بایست سه مقام از مقامات تنبور(کلام، مجلسی، مجازی، از هر کدام یک مقام) را حداکثربه مدت 5 دقیقه (مجموع سه مقام) نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب از طریق واتساپ به شماره اعلام شده در فراخوان ارسال نمایند.
الف: نونهالان تا پایان دوازده سالگی
ب:نوجوانان از دوازده تا پایان شانزده سالگی
پ: جوانان «الف» از هفده تا پایان بیست ویک سالگی
ج: جوانان «ب» از بیست ودو تا پایان بیست و هفت سالگی
2-بخش مقام خوانی در سه رده ی سنی برگزار می‌شود.
* شرکت کنندگان در این بخش می بایست دومقام از مقامات تنبور (یک مقام کلام، یک مقام مجلسی) را حداکثر به مدت 5 دقیقه ضبط و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب از طریق واتساپ به شماره اعلام شده در فراخوان ارسال کنند.
الف: تا پایان شانزده سالگی
ب: از هفده تا بیست و یک سالگی
ج: ازبیست ویک تا پایان بیست و هفت سالگی
3-بخش تکنوازی تنبور براساس مقامات در سه رده‌ی سنی برگزار می‌شود.
* شرکت کنندگان در این بخش می‌بایست قطعه‌ای را براساس مقامات تنبور حداکثر به مدت 5 دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب از طریق واتساپ به شماره اعلام شده در فراخوان ارسال کنند.
لازم به ذکر است قطعات اجرا شده در این بخش باید حاصل ذوق و قریحه نوازنده بوده و از آثار اساتید دیگر استفاده نکنند و حتما قطعات ارائه شده بر اساس موسیقی تنبور بوده و ترکیبی از موسیقی ریتم و آواز باشد.
الف: تا پایان شانزده سالگی
ب: از هفده تا بیست و یک سالگی
ج: ازبیست ویک تا پایان بیست و هفت سالگی

بخش سازهای بادی (سرنا، دوزله، شمشال و نرمه نای) در سه رده‌ی سنی برگزار می‌شود.
الف: تا پایان شانزده سالگی
ب: از هفده تا بیست و یک سالگی
ج: ازبیست ویک تا پایان بیست و هفت سالگی
* شرکت کنندگان در این بخش می‌بایست قطعه‌ای را حداکثر به مدت 5 دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب از طریق واتساپ به شماره اعلام شده در فراخوان ارسال کنند.

نکته: اگر این سازها با ساز کوبه‌ای همانند(ضرب، دف و دهل) همراهی شوند می‌بایست صدای ساز اصلی واضح و بیشتر از ساز کوبه‌ای باشد.
آواهای کهن کردی (هوره، سیاوچمانه، مور، بیت و حیران) در سه رده‌ی سنی برگزار می‌شد.
الف: تا پایان شانزده سالگی
ب: از هفده تا بیست و یک سالگی
ج: ازبیست ویک تا پایان بیست و هفت سالگی
* شرکت کنندگان در این بخش می‌بایست قطعات آوازی را حداکثر به مدت 5 دقیقه فایل تصویری با کیفیت مناسب را از طریق واتساپ به شماره اعلام شده در فراخوان ارسال کنند.

تقویم جشنواره:

مهلت ارسال آثار: 31 تیرماه 1399
اعلام آثار راه یافته به جشنواره: 10 مرداد 1399

زمان برگزاری: دبیرخانه جشنواره ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی برای تمامی عزیزان، درصورت رفع بحران بیماری کرونا، جشنواره مطابق با ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مورخ 17 و 18 مردادماه برگزار و درغیر این صورت به صورت مجازی اجرا می‌شود.

متقاضیان شرکت در جشنواره نمونه‌ی اجرای خود را به صورت تصویری و با کیفیت صوتی مناسب به همراه یک برگ فتوکپی شناسنامه و کارت ملی ضمن مشخص کردن بخش مربوط به شماره 09399225785 از طریق واتساپ ارسال کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 08343723558 تماس بگیرند.

نکته ی حائز اهمیت:

با عنایت به روح معنوی هنر موسیقی؛ جهت تقدیر از تلاش‌های هنرمندان فعال این عرصه از چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین به بعد هیچگونه وجه نقدی به عنوان جایزه به برگزیدگان تعلق نگرفته و از هنرمندان عزیز از طریق اهدا محصولات فرهنگی و لوح سپاس قدر شناسی به عمل خواهد آمد.

 

امین بانی هوای دوری