فرهنگ در کما؛ زیر سایه کروناواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

غلامرضا فرجی ، اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ایران ، واوموزیک ، vavmusic

کرونا خیلی آرام از چین آمد و در ایران سایه انداخت و سایه‌اش آنقدر سنگین بود که سینما، تئاتر و موسیقی را در آخرین ماه سال بی‌رونق کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، شیوع کرونا موجب شد تا سوم اسفندماه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی اطلاعیه‌ای اعلام کند برای صیانت از سلامت آحاد جامعه، تمام برنامه‌های هنری و سینمایی کشور از چهارم تا نهم اسفند ماه در سراسر کشور تعطیل هستند و تدوام این وضعیت منوط به بررسی مجدد شرایط و اخذ نظر مراجع ذی‌صلاح خواهد بود.
در این راستا از سوی برخی دست‌اندرکاران و مخاطبان ابلاغیه، ابتدا تصور شد تعطیلی سینما‌ها در این اطلاعیه مورد نظر نیست، چنانچه غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش خبر داد این اطلاعیه به معنای تعطیلی سالن‌های سینما در کشور نیست. وی این اطلاعیه را محدود به سالن‌های زیر نظر این وزارتخانه دانست که ارتباطی هم به سالن‌های سینمای کشور ندارد.

 

 

او همچنین گفت: بلیط فروشی همچنان در سایت سینما تیکت ادامه دارد. همین موجب شد تا همایون امیرزاده، مدیر مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوباره تأکید کند: «در این مدت اجرای تمام تئاتر‌ها و نیز اکران فیلم‌های سینمایی متوقف می‌شود.» بدین‌ترتیب سینما‌ها تعطیل و لینک بلیت‌فروشی در سایت سینماتیکت هم به طور کلی بسته شد.
این در حالی است که روز‌های آخر هر سال روز‌های بی‌رونق سینماست، اما امسال سایه کرونا هم بر سینما سایه انداخته است تا سخت‌ترین روز‌های سال برای سینما رقم بخورد. نگرانی ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی به جای سینما وضعیت فیلم‌های فعلی اکران شده از «خوب، بد، جلف» ۲، «چهل و هفت»، «عطر داغ»، «بی‌وزنی»، «دوئت»، «نرگس مست» و «یادم تو را فراموش» را سخت می‌کند و فرصت خوب دیده شدن را از این فیلم‌ها می‌گیرد.
برخی از این فیلم‌ها بر خلاف تعداد دیگری که با بودجه دولتی ساخته شده‌اند؛ مستقل هستند و برای بقا به حمایت در اکران نیاز دارند. اما با توجه به وضعیت شیوع کرونا در کشور و احتمال تداوم تعطیلی سینما و حتی تغییر اکران نوروزی این نوع فیلم‌ها که تقدیرشان اکران در بازه زمانی میان جشنواره فجر و اکران فیلم‌های پرفروش بعدی در نوروز است؛ ضرری دو چندان خواهند کرد.
همین هم موجب شده تا اکثر سازندگان از اکران اسفندماه به ویژه در این شرایط ناراضی باشند. چون سینما در این روز‌ها با صندلی خالی توی ذوق می‌زند و مخاطبی نیست که پای نمایش این فیلم‌ها بنشیند.
جز سینما که این روز‌ها حال خوبی ندارد؛ تئاتر نیز با شیوع کرونا فعلا به کما رفته است. در حالی که تا همین چند روز پیش سالن‌های تئاتر با حضور بازیگرانی، چون فاطمه معتمدآریا، قطب‌الدین صادقی، محمد رحمانیان، آتیلا پسیانی، نوید محمدزاده و بهناز جعفری پر رونق بودند. اما حالا با تعطیلی لازم این روز‌ها باید نگران گروه‌های تئاتری بود که بقای‌شان متکی به گیشه است و تعطیلی این روز‌ها لطماتی جدی به آن‌ها خواهد زد هر چند گریزی هم از این وضعیت نیست.
هر چند شهرام کرمی مدیرکل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از این گروه‎های تئاتری از برنامه‌ریزی‌هایی خبر داده است که طبق آن قرار است تا با مدیران سالن‌ها اعم از دولتی و خصوصی وارد گفتگو شوند و در صورت امکان و میسر بودن در جدول اجراهای‌شان، فرصت تمدید یک هفته‌ای گروه‌های نمایشی را فراهم کنند تا این گروه‌ها لطمه کمتری ببینند؛ بنابراین باید منتظر بود و دید اقدامات حمایتی وعده داده شده تا چه حد و شامل چه گروه‌های تئاتری خواهد شد.
ولی این تعطیلی‌ها تنها به سینما و تئاتر محدود نشده است و یقه موسیقی دیگر شاخه هنر را نیز گرفته است. چنانچه در پی اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد، یک به یک کنسرت‌ها تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد تا محمد اللهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن قدردانی از هنرمندان و گروه‌هایی که در جریان به تعویق افتادن کنسرت‌ها، همکاری خوبی با دفتر موسیقی داشتند از تمهیدات حمایتی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جبران خسارات احتمالی کنسرت‌های به تعویق افتاده بگوید.
به گفته اللهیاری با توجه به اینکه به تعویق افتادن کنسرت‌ها ذیل اطلاعیه سراسری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مستقیم وزارت بهداشت بوده است، تمهیدات حمایتی این وزارتخانه شامل تسریع در صدور مجوز کنسرت‌های به تعویق افتاده خواهد بود و در این زمینه دفتر موسیقی وزارت ارشاد بر حسب وظیفه خود در این زمینه نهایت همکاری را انجام خواهد داد تا در برگزاری تاریخ بعدی کنسرت‌های به تعویق افتاده، مشکلی از ناحیه دفتر موسیقی وجود نداشته باشد.
علاوه بر این‌ها دامنه تعطیلی به گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری نیز رسید. چنانچه ششم اسفند در خبر‌ها آمد که اولین نمایشگاه فروش آثار هنر‌های تجسمی با نام «نقش بهار» که قرار بود روز سه شنبه ۶ اسفند ۹۸ در «گالری خانه» در حوزه هنری افتتاح شود، به دلیل توصیه‌های مراقبتی وزارت بهداشت، تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود. همچنین اداره کل هنر‌های تجسمی از گالری‌های سراسر کشور خواست ‏مراسم افتتاحیه، اختتامیه نمایشگاه‌ها در گالری‌های سراسر کشور و هرگونه تجمعات هنری را به وقت دیگری موکول کنند. ‏
در ادامه این تعطیلی‌ها نیز دبیرخانه جشنواره ثمر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل شرایط پیش آمده و اهمیت سلامتی گروه‌ها و تماشاچیان که این روز‌ها در پی شیوع ویروس کرونا دچارش هستیم، برگزاری این جشنواره به تعویق می‌افتد.
جشنواره ثمر، جشنواره دانشجویی و مردمی در حوزه تئاتر است که با دبیری دکتر رضا دادویی قرار بود از تاریخ ۹ تا ۱۸ اسفند ماه در عمارت نمایشی عمارت نوفل لوشاتو برگزار شود که حالا با شیوع کرونا به سال بعد موکول شده است.
بررسی حال و روز سینما، تئاتر و موسیقی در این روز‌ها نشان از رخوت کرونایی دارد. محصولات فرهنگی فقط با مخاطب زنده هستند و پویا. اما تعطیلی و تعویق روایت این روز‌های کرونایی است که سایه‌اش را بر فرهنگ نیز انداخته است. کرونا این روز‌ها همچنان پیش می‌رود، اما چشم‌های نگران هنرمندان همچون دیگر شهروندان به روزی دوخته شده که شر کرونا از سر ایران کم شود و باز هم رونق برگردد، اما تا آن روز باید این تعطیلی و تعویق را چونان دارویی تلخ نوشید و به امید درمان و روز‌های بی‌کرونا، هیچ نگفت و انتظار کشید.  • 2,811 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

بهروز وجدانی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ،vavmusic

موسیقی پس از کرونا وارد فضای نوینی خواهد شد

مهر نوشت: یک پژوهشگر معتقد است تمامی فعالیت‌های مرتبط با موسیقی در تمام دنیا پس از پایان ماجرای کرونا وارد فضای نوینی خواهند شد که از همین حالا باید برای ورود به آن برنامه‌ریزی کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی ضمن اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های خود در عرصه موسیقی بیان
  • 1,882 نگاه
مشــاهده ادامه
ثریا قزل‌ایاغ ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ،vavmusic

ثریا قزل‌ایاغ خالقِ «لالایی‌ها و ترانه‌های نوازشی» درگذشت

«ثریا قزل‌ایاغ»، نویسنده، مترجم، استاد بازنشسته ادبیات کودکان ونوجوانان وعضو هیئت مدیره شورای کتاب کودک که پژوهش‌های فراوانی در زمینه‌ی «لالایی» انجام داده بود، درگذشت. مادرِ او تار می‌نواخت و همین علاقه‌مندی او به موسیقی و لالایی را سبب شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، پژوهش در زمینه لالایی‌ها یکی از حوزه‌های مورد علاقه
  • 2,747 نگاه
مشــاهده ادامه
اشکان خطیبی ، بهنام فهیم نیا ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک

همکاری اشکان خطیبی و بهنام فهیم نیا در «صدای سکوت»

کمپانی بین‌المللی «صدای سکوت» با مدیریت اشکان خطیبی از ایران و بهنام فهیم‌نیا از استرالیا آغاز به کار کرد.   به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، هدف این کمپانى تولید و ارائه نمایش، موسیقى، فیلم و سایر آثار هنرى است که بر مفاهیم بنیادین انسانى و تعاملات فرهنگى تاکید و تمرکز دارد. کمپانی “Sound of
  • 3,860 نگاه
مشــاهده ادامه
مهدی یغمایی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک ،vavmusic

مهدی یغمایی آنلاین به خانه‌ها آمد

خواننده پاپ منتخبی از آهنگ‌های شاد خود را در سالن بدون تماشاگر مرکز همایش‌های برج میلاد اجرا کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، در ادامه مجموعه کنسرت‌های آنلاین، مهدی یغمایی خواننده موسیقی پاپ شامگاه شنبه‌شب ۱۶ فروردین با اجرای منتخبی از قطعات شاد و خاطره‌انگیز خود در سالن مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برنامه
  • 3,465 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید