سالار ایوبی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

قطعات منتخب موسیقی کُردی در کتابخانه ملی استرالیا منتشر شد

26 فروردین 1399 9:50 ق.ظ ایران
کتاب و آلبوم صوتی «قطعات فولکلور موسیقی کُردی» با گردآوری و تنظیم سالار ایوبی، توسط کتابخانه ملی استرالیا منتشر و در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.
به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ،  سالار ایوبی، آهنگساز و نوازنده عود نتیجه بیش از ۲۰ سال تحقیق روی ترانه های فولکلور کردی را با همکاری و حمایت کتابخانه ملی استرالیا و فاکس استودیو به صورت کتاب و سی دی ارائه می دهد.

وی درباره این پروژه توضیح داد: من این اثر را که شامل ۱۲ قطعه نوشته شده برای عود و کمانچه است، گردآوری، تدوین و تنظیم کرده ام. دلیل انتخاب کمانچه به عنوان ساز دوم این اثر توانایی های این ساز در اجرای حالت های سرنا و نرمه نی کُردی است. ضمن اینکه بخشی از این آثار با تنظیم متفاوت ۲۵ سال پیش در استودیو پژواک ضبط شده است و ضبط مجدد آنها ر در استودیو فاکس انجام خواهد شد که از بزرگترین و معتبرترین استودیوهای جهان در عرصه موسیقی کلاسیک به شمار می آید.

این آهنگساز و نوازنده مقیم استرالیا گفت: آثار این آلبوم بیشتر مربوط به منطقه جغرافیایی کردستان ایران به ویژه لیلاخ، اردلان و موکریان است که من آن را به ساکنان قهوه خانه فردوسی سنندج تقدیم کرده ام. ساکنان این قهوه خانه که در میدان اصلی شهر سنندج واقع است؛ هنرمندانی محلی هستند که با رفتن به عروسی ها، مجالس شادی و اجرای مستمر این آثار به نگاه داشتن آنها کمک شایانی کرده اند، لیکن متاسفانه با آمدن سازهای الکترونیکی بیشتر این عزیزان خانه نشین شده یا تغییر شغل دادند.

ایوبی تصریح کرد: احساس می کنم اتفاق خیلی خوبی است که خارج از ایران، هنرمندان ایرانی بتوانند با ارگان های بزرگ دولتی و غیر دولتی که در زمینه فرهنگ و هنر فعال هستند همکاری و به ثبت و ماندگاری موسیقی محلی و سنتی ایران کمک کنند.

ایوبی ۲ قطعه از این ۱۲ اثر را پیشتر در تهران با همکاری نوازندگان شناخته شده کشورمان ضبط کرده است و در ۱۰ اثر باقی مانده فقط از ساز عود و کمانچه استفاده خواهد شد.

امین بانی هوای دوری