دانلود اپلیکیشن واوموزیک
لوریس چکناواریان ٬ اخبار موسیقی ٬ اخبار موسیقی ایران ٬ واوموزیک

«لوریس چکناواریان» پس از سال‌ها چوب رهبری به دست گرفت

نوامبر 29, 2019 1:27 ب.ظ ایران

پس از سال‌ها کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری «لوریس چکناواریان» در تالار وحدت تهران در حالی برگزار شد که «بردیا کیارس» نیز که سال‌ها از حضورش در ارکستر سمفونیک تهران می‌گذرد، به عنوان مایستر در این کنسرت حضور داشت. از آن طرف «رازمیک اوحانیان» نیز به عنوانِ رهبر گروه کر، ارکستر را در این برنامه همراهی می‌کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک «چکناواریان» را می‌توان از معدود چهره‌های موسیقی کلاسیک در ایران دانست که همان‌اندازه که در میانِ موسیقی‌دوستان چهره‌ای آشناست، مردم نیز او را شناخته و علاقه‌ی بسیار به او دارند، این مهم را می‌شد در برنامه‌ی آخر ارکستر سمفونیک مشاهده کرد؛ برنامه‌ای که با استقبال مخاطبان همراه شد. رهبرِ پیشکسوتِ ارکستر، در این برنامه آثار خود را رهبری کرد به همراه دو قطعه که یکی‌شان از دفاع مقدس می‌گفت که نوشتن‌اش 15 سال به طول کشیده بود و دیگری از صلح و دوستی. قطعه‌ای که به گفته‌ی آهنگ‌سازش، هیچ سفارشی نداشته است و خالق‌ش تنها به یادِ آنانی که در جنگ به شهادت رسیده‌اند، به نگارش درآورده است. او پیش‌تر درباره‌ی این قطعه گفته است: «زمانی که جنگ شروع شد من یک جوان چهل ساله بودم و تحت‌تأثیر قرار گرفتم و از آن موقع می‌خواستم اثری بنویسم که مانند «رستم و سهراب» یک اثر ارزشمند برای ارکستر باشد. این اثر هم برای من بیش از ۱۵ سال طول کشید که بتوانیم روح اثر را انتقال دهم. من می‌گویم این اثر تبلیغاتی نیست، چون عده‌ای برای میهن خود جان خود را داده‌اند پس چه طور می‌تواند این شرایط تبلیغاتی باشد. من برای این اثر خیلی زحمت کشیده‌ام کما اینکه سال گذشته مفتخر به پایان آن شدم. امیدوارم اثری که نوشته‌ام بتواند مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد و من در این پروژه شکست نخورم.»

سوییت سمفونیک دفاع مقدس دارای ۶ بخش‌ از جمله تشویش، حمله، فریادها، شب شهدا، تشییع پیکر شهدا و آزادی خرمشهر است.

قطعه‌ی «صلح و دوستی» نیز شامل بخش‌هایی چون درود، بنی‌آدم، سماع، داد و بیداد، نیایش، آشنایی، شادی، عشق و دوستی ملل بود و آهنگ‌ساز بخش دوستی ملل را بر اساس سرودهای ملی بیش از هفتاد کشور دنیا تنظیم کرده است. این قطعه در برگیرنده ۱۰ موومان است که پیش از این به سفارش وزارت و شهرسازی تولید شده بود و دربرگیرنده موضوعاتی در حوزه شهری است.

در این اجرا نوازندگان شناخته‌شده‌ای چون تینا جامه‌گرمی، محمد امین عطایی، مونیکا لران، عماد نکویی و … حضور داشته‌اند.

حمید عسگری گفتی فراموشم کن