موسیقی‌هایی مجوز می‌گیرند که گویا ممیزی در مملکت ما وجود نداردواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

حسن نورانی ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

حسن نورانی پژوهشگر معتقد است که برای انتشار آثار خوب در عرصه موسیقی سختگیری می‌شود و در عین حال برای آثارِ سطحی گویا اصلاً ممیزی نداریم.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، حسن نورانی پژوهشگر ادبی در مصاحبه با برنامه “گفت‌وگوی فرهنگی” درباره ادبیات در موسیقی امروزی گفت: معتقدم که همه نوع موسیقی و شعر با هر سلیقه‌ای باید شکل بگیرد زیرا الزاماً قرار نیست که همه از یک نوع موسیقی لذت ببرند.

وی افزود: ملت‌های آسیایی و به ویژه جامعه ایران، ادب محورند و خیلی از واژه‌ها و نوع ارائه آن واژه‌ها برای ما خط قرمز محسوب می‌شوند اما در شرایط کنونی با وجود ابزارهای متنوع و تکنولوژی روز، نمی‌توان جلوی خلق اثر انواع موسیقی‌ها را گرفت. سؤال اینجاست که چرا ما مدارس و رسانه‌ها را از چیزهای ارزشمند خالی می‌کنیم و جا را برای مسائل بی‌ارزش باز می‌کنیم؟!

نورانی با انتقاد از سختگیری‌ها و ممیزی‌ها برای آثار خوب موسیقایی گفت: در عین این سختگیری برای آثار خوب اما متأسفانه کارهای با مجوز بسیار زیادی پخش می‌شود که گویا ممیزی در این ممکلت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه توصیفات شاعران امروزی از معشوق نسبت به گذشته کاملاً متفاوت شده است افزود: به عنوان مثال در شعرهای امروز، چشم معشوق با صفت لعنتی توصیف می‌شود در صورتی که ما لعنت را برای مسائلی که دوست نداریم به کار می‌بریم.

این پژوهشگر ادبی اظهار کرد: فرهنگستان برای واژه “پروتکل”، واژه “شیوه‌نامه” را معادل‌سازی کرد اما هیچ ناظری وجود ندارد که به مجریان تلویزیون و رادیو تذکر دهد که تا این حد از واژه خارجی “پروتکل” استفاده نکنند.

نورانی با اظهار اینکه استفاده از زبان محاوره در موسیقی ایرادی ندارد یادآور شد: در دوران مشروطه هم شاعرانی مانند عارف قزوینی و فرخی یزدی از زبان محاوره استفاده می‌کردند اما نوع استفاده و جاگرفتن زبان محاوره مهم است.

وی افزود: موسیقی مبتذل و بی‌معنا را حتی دانش‌آموز هم می‌داند اما تکلیف این موسیقی‌هایی که رسماً و با مجوز ارشاد در رسانه و صدا و سیمای خودمان پخش می‌شود چیست؟!

پژوهشگر ادبی واکاوی اثرات آهنگسازی و تنظیمات و صداها و تیپ‌خوانی‌ها در حوزه موسیقی بر روان جامعه را ضروری خواند و گفت: در حال حاضر ذائقه‌سازی در زمینه شعر و موسیقی منجر به بازارسازی شده و دیگر مانند گذشته نیست که شاعر برای تک‌تک واژه‌ها عرق بریزد و خواننده بر موسیقی سوار شود.

نورانی بر این باور است که قرار نیست موسیقی کلاس ادب و اخلاق باشد و معیار یک موسیقی یا شعر خوب هم الزاماً نصیحت کردن مردم نیست و متناسب با وضعیت هر دوره‌ای متفاوت است اما نباید به خاطر سلیقه امروزی‌ها سعدی را تا حد کف بازار پایین بیاوریم تا مخاطب آن را درک کند بلکه باید مخاطب را طوری پرورش دهیم که از خواندن گلستان لذت ببرد.  • 3,078 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

هانا کامکار ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

صداوسیما تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده است

هانا کامکار، خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» درباره چرایی این مساله گفت: مشکل اساسی صداوسیماست. این رسانه گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه هنر زده. به نظر می‌رسد آنها می‌خواهند هنر درست را نابود کرده و هنر نادرست را پرورش دهند؛ این بزرگ‌ترین مشکل است. تا صداوسیما درست نشود و سیستمش
  • 1,440 نگاه
مشــاهده ادامه
جشنواره موسیقی فجر ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

فراخوان بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر منتشر شد

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های غیررقابتی و رقابتی برگزار می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، فراخوان بخش رقابتی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به‌صورت باکلام و بی‌کلام در بخش‌های موسیقی (دستگاهی، کلاسیک، پاپ، نواحی، تلفیقی، معاصر و ارکسترال ایران) و ناشر برگزیده منتشر شد. فراخوان بخش رقابتی سی و ششمین
  • 1,555 نگاه
مشــاهده ادامه
سید عباس صالحی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

وزیر ارشاد: جشنواره ملی موسیقی جوان نمونه‌ای روشن از امید به فردای موسیقی ایران است

سید عباس صالحی گفت جشنواره ملی موسیقی جوان، بستری است برای شناسایی استعدادهایی که موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک را از استادان آموخته و پاس می‌دارند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پیام داد. در متن پیام وزیر ارشاد آمده است:
  • 1,244 نگاه
مشــاهده ادامه
محمدرضا شجریان، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

مدال خلاقیت وایپو به شجریان اهدا شد

سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) مدال خلاقیت این سازمان را به محمدرضا شجریان اهدا کرد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) مدال خلاقیت این سازمان را به پاس یک عمر دستاورد‌های گران سنگ استاد محمدرضا شجریان در حوزه موسیقی سنتی و فرهنگ فارسی، به مرحوم شجریان اعطا کرد. مدال خلاقیت
  • 1,325 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید