اردوان جعفریان ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی جهان،واوموزیک،vavmusic

موسیقی جهان در معرض ورشکستگی کامل

24 فروردین 1399 6:22 ق.ظ جهان
عضو هیات مدیره مجمع جهانی موسیقی یونسکو با اشاره به شرایط معلق فرآیند تولید و عرضه محصولات موسیقایی از راهکارهای اجرایی برای برون رفت از بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا سخن گفت.
به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، اردوان جعفریان ناشر، تهیه کننده و پژوهشگر موسیقی که از مهر ماه سال گذشته به عنوان عضو هیات مدیره مجمع جهانی موسیقی یونسکو انتخاب شده است، در گفتگو با خبرنگار  ضمن اشاره به شرایط نابسامان نظام اقتصادی موسیقی در دنیا پس از شیوع ویروس کرونا توضیح داد: متاسفانه اکنون تمام صنایع فرهنگی و سایر حوزه ها به دلیل اتفاقات ناشی از بحران جهانی کرونا وارد شرایط پیچیده ای شده اند و تمامی فعالیت ها تقریبا به حالت تعلیق درآمده است. چرا که قبل از هر منفعت و دستاوردی این سلامتی مردم است که باید به شدت در اولویت محافظت باشد. رویکردی که در همه جای دنیا وجود دارد و همه این نگرانی و دغدغه را دارند که سلامت عمومی اولین اولویت است حتی اگر به قیمت توقف فعالیت های دیگر باشد.

وی افزود: البته آنچه اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا در حالی روی دادن است، کمک بازوهای اجرایی کشورها است که تلاش زیادی برای از هم نپاشیدن صنایع هنری می کنند. حتی اخیرا نیز جلساتی در مجمع جهانی موسیقی یونسکو به شکل آنلاین برگزار شد تا بتوانند بر اساس صحبت ها و پیشنهادها به روش روشنی برای کمک به صنایع فرهنگی هنری دنیا از جمله موسیقی کارهایی را انجام داد. در این بسته های پیشنهادی ابتدا اولویت هایی مدنظر قرار گرفت که گروه های هنری در معرض خطر بالای ورشکستگی، تا پایین هرم از بسته های حمایتی اقتصادی دولت ها برخوردار شوند.

عضو هیات مدیره مجمع جهانی موسیقی یونسکو بیان کرد: آنچه در این جلسات تقریبا مورد موافقت همه قرار گرفت، موضوع وام های بانکی بود که موسسات اقتصادی و بانک ها تا ۶ ماه دریافت وام را به حالت تعلیق درآورده و سود تسهیلات بانکی را یا به صورت قرض الحسنه یا به سطح صفر برسانند. در بخش بعدی هم کمک های حمایتی مطرح شد که حتی با در نظر گرفتن برگزاری کنسرت های آنلاین نیز انجام آن ضرورت دارد. چرا که طبق آخرین آماری که به لحاظ مخاطب استخراج شده ما شاهد افت ۷۰ درصدی مخاطب در تمام دنیا بودیم. به هر حال باید پذیرفت که برگزاری کنسرت آنلاین یا مجازی عمدتا یک حرکت حمایت گرایانه سمپاتیک است که ابدا در صنعت موسیقی به معنای واقعی کلمه جایی نداشته و نمی توان در بعد تجاری چه در ایران و چه در کشورهای دیگر روی آن حساب باز کرد. یعنی این برنامه ها به جز اینکه یک حرکت حمایتی ارزشمند است به هیچ وجه خروجی صنعتی ندارد.

جعفریان با اشاره به برخی راهکارهای اجرایی در کشورمان برای کمک به فعالان حوزه موسیقی در جهت جلوگیری ضرر و زیان های مالی توضیح داد: آنچه می تواند جزو وظایف دولت در این شرایط قرار گیرد، حمایت از معلمان و استادان حوزه موسیقی است که با تعطیلی کارگاه ها و مراکز آموزشی مختلف عملا معیشت خود را از دست داده اند. ما باید این نکته را هم بپذیریم اکنون زیرساخت های ما در حوزه اینترنت و ماجراهایی از این دست به قوت کشورهای پیشرفته نیست که ما بتوانیم با اتکا به آن در جهت آموزش آنلاین موسیقی نیز فعال باشیم. کما اینکه اکنون آموزش و پروش ما هم هنوز نمی تواند به طور کامل در یک ساختار درست و اصولی تامین کننده آموزش آنلاین باشد.

این ناشر و تهیه کننده در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا یک غافلگیری محض در جهان بود که هیچ کشوری آمادگی میزبانی آن را نداشت. پس فعلا این سیاست های کوتاه مدت است که باید به کمک صنایع فرهنگی هنری آسیب پذیر بیاید و به اعتقاد من نقطه شروع این حمایت ها طبیعتا آموزشگاه های موسیقی و صنایع جانبی هستند که از اجرای زنده موسیقی نیز بازمانده اند. به نظر من اکنون ضرورت دارد تا دولت با بسته های معیشتی کارشناسی شده به کمک بخش خصوصی فعال در حوزه موسیقی بیاید. امروز آنچه در دنیا اتفاق افتاد برای همه مردم دنیا دربرگیرنده روزهای سیاهی است که طی این چند ده سال گذشته هم تجربه نشده بود. در این بین باید شاهد افت چند صد میلیارد دلاری در صنعت هنر باشیم که موسیقی نیز از آن مستثنا نیست. شرایطی که قطعا تا مدت ها ساختار هنر را زیر و رو خواهد کرد.

وی در پایان گفت: در این شرایط سخت اساسا لایه های آسیب پذیر موسیقی از جمله ناشران و آموزشگاه های کوچک موسیقی دیگر قادر به ادامه مسیر نیستند. پس بهتر است علاوه بر مواردی که به آن اشاره کردم شرایط و تسهیلات دیگری همچون به تعویق انداختن هزینه آبونمان هایی چون برق، گاز، تلفن و مواردی از این دست نیز برنامه ریزی هایی شود. ما می توانیم با شناسایی دقیق ناشران و فعالان حوزه موسیقی و آن دسته از افرادی که بسیار در این روزها آسیب پذیر بودند با تامین بسته های معیشتی کمک هایی را انجام دهیم وگرنه باید در ماه های آینده و یا شاید روزهای آینده شاهد از بین رفتن بسیاری از مشاغل حوزه موسیقی و تغییر شغل ها باشیم.

امین بانی هوای دوری