نابغه موسیقی؛ اولین قربانی تصادف در ایرانواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

شاید آنقدر تکرار شده است که دیگر اهمیت اولیه را نداشته باشد؛ «میزان کشته های تصادف در ایران» اما جالب اینجاست که کشته های تصادف در ایران سابقه ای طولانی دارد و جالب تر اینکه اولین کشته تصادف در ایران یک چهره شاخص فرهنگی در ایران بوده است.

اولین ها همیشه در ذهن آدم می ماند، حالا چه خوشایند باشد چه ناخوشایند. تجربه اولین روز مدرسه، اولین معلم، اولین زمین خوردن در دوران کودکی. اولین بارها حتی اگر غم انگیزترین اتفاق های دنیا هم باشند، یک جایی گوشه ذهن آدم برای همیشه باقی می مانند.

«غلامحسین درویش» معروف به «درویش خان» یکی از موسیقدانان نامدار ایران، اولی کسی بود که در زمان رضا شاه با یک ماشین تصادف کرد. درشکه او به صورت کاملا اتفاقی با ماشینی که متعلق به مظفرالدین شاه قاجار بود، تصادف کرد.

ماجرا برمی گردد به زمانی که تعداد ماشین هایی که در شهر رفت و آمد می کردند هنوز به ۵۰ دستگاه هم نمی رسید. در آن زمان هنوز هیچ قانونی برای گرفتن گواهینامه و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی وجود نداشت، به همین دلیل اکثر رانندگان به سختی در همان چند خیابان سنگفرش شده پایتخت تردد می کردند.
همزمان با فعالیت ماشین دودی، کالسکه بخار یا همان اتومبیل وارد تهران شد. اتومبیل مظفرالدین شاه قاجار را یک راننده فرانسوی هدایت می کرد. این اتومبیل از نوع کالسکه های پرسروصدایی بود که به جای سقف، چادر بزرنتی داشتند.

درویش خان در نیمه شب دوم اسفند سال ۱۳۰۵، بعد از تمام شدن کلاس موسیقی، برای برگشتن به منزل یک درشکه دو اسبه کرایه می کند. زمانی که درشکه حامل درویش خان وارد خیابان سپه می شود، اتومبیل مظفرالدین شاه از جهت مخالف با درشکه و اسب ها تصادف می کند. اسب های درشکه درجا تلف می شوند و درویش خان از درشکه به بیرون پرتاب می شود و به شدت از ناحیه سر با زمین برخورد می کند.

مردم بلافاصله بعد از دیدن صحنه برخورد ماشین با درشکه، مجروح را به بیمارستان نظیمه تهران که بهترین بیمارستان آن زمان تهران بود می رسانند اما ضربه وارد شده به سر استاد درویش آنقدر سنگین بود که بعد از ۵ روز، به دلیل ضربه مغزی او فوت شد. بدین ترتیب نام درویش خان به عنوان اولین قربانی تصادف راهنمایی و رانندگی در ایران به ثبت رسید. مزار درویش خان در گورستان ظهیرالدوله در خیابان دربند، درست پایین آرامگاه ظهیرالدوله است.  • 5,433 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

سعید شهروز، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

خواننده پاپ برای اولین‌بار با پسرش همکاری می‌کند

خواننده پاپ برای اولین‌بار با پسرش همکاری می‌کند به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، چند روز پیش سعید شهروز پستی اینستاگرامی را منتشر کرد که از آماده‌سازی جدیدترین اثر وی خبر می‌داد. او قرار است به زودی قطعه‌ای منتشر کند. این خواننده که سومین دهه از فعالیت حرفه‌ای خود در عرصه موسیقی را پشت سر
  • 1,061 نگاه
مشــاهده ادامه
هوشنگ جاوید، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

«ارتباط، هویت و موسیقی در ایران از دیرباز تا کنون» بررسی می شود

نشست «ارتباط، هویت و موسیقی در ایران از دیرباز تا کنون» با ارائه هوشنگ جاوید ۱۲ آذرماه در فضای مجازی برگزار می شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، کمیته ادبیات و سیاست انجمن علوم سیاسی ایران، نشست «ارتباط، هویت و موسیقی در ایران از دیرباز تا کنون» را با حضور هوشنگ جاوید و به
  • 1,439 نگاه
مشــاهده ادامه
دفتر موسیقی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

صدور مجوز ۶۹ تک‌آهنگ در هفته گذشته

در هفته گذشته درخواستی برای دریافت مجوز آلبوم به دفتر موسیقی ارائه نشد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، مجوز ۶۹ تک‌آهنگ در هفته گذشته توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ صادر شد. این مجوزها شامل چهار اثر درحوزه موسیقی سنتی، ۴۶ اثر پاپ، ۱۸ اثر تلفیقی و یک اثر موسیقی نواحی است.
  • 6,474 نگاه
مشــاهده ادامه
سالار عقیلی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

«سالار عقیلی»، تیتراژ یک بازی رایانه‌ای را می‌خواند

«سالار عقیلی» به زودی قطعه‌ای با نام «سفیر عشق» را برای اولین بار به عنوان تیتراژ یک بازی رایانه‌ای می‌خواند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، بازی سفیر عشق روایت‌گرِ سردار ایرانی با نام «مهران» است که در وقایع حضور سفیر امام حسین(ع) مسلم ابن عقیل در کوفه به یاری او می‌شتابد. کار تولید این
  • 5,149 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید