محسن شریفیان ، اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ابران ،واوموزیک ،vavmusicمحسن شریفیان ، اخبار موسیقی ، اخبار موسیقی ابران ،واوموزیک ،vavmusic

نی انبان بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد!

21 اسفند 1398 1:13 ب.ظ ایران

محسن شریفیان همزمان با فرا رسیدن روز جهانی ساز نی انبان، با انتشار یادداشتی به تاریخ این ساز پرداخته است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، محسن شریفیان آهنگساز، پژوهشگر و نوازنده سازهای بومی منطقه بوشهر همزمان با ۱۰ مارس که مصادف با روز جهانی ساز نی انبان است، یادداشت کوتاهی را در صفحه اجتماعی خود درباره پیشینیه تاریخی ساز نی انبان ایرانی منتشر کرد.

در این یادداشت آمده است:

«دهم مارس، روز جهانی ساز «نی انبان» است و به سبب همین رویداد ، در کشورهای مختلف و به ویژه انگلیس و اسکاتلند با برنامه های مختلف مانند برگزاری همایش، برپایی نمایشگاه و اجراهای گروههای مختلف از سراسر دنیا در قالب کنسرت های بومی این روز را گرامی می دارند.

بنده به عنوان یک پژوهشگر و نوازنده نی انبان هم هر ساله به بهانه پاسداشت این روز جهانی برنامه هایی نظیر اجراهای دسته جمعی، برگزاری مسابقه عکاسی و نوازندگی را ارائه می دهم. امسال هم با معرفی دو نمونه نقاشی فاخر از استاد رضا عباسی، یکی از مهم ترین هنرمندان مکتب اصفهان در دوران صفویه بر اصالت ساز نی انبان ایرانی تاکید خواهم کرد.

رضا عباسی از هنرمندان مطرح و کم نظیر تاریخ هنر که در سال ١۵۶۵ در کاشان به دنیا آمد و در سال ١۶٣۵ میلادی در تبریز درگذشت. چندین نقاشی از نوازندگان نی انبان را به زیبایی و با ظرافتی خاص و توجه به جزئیات این ساز شگفت انگیز و نوازنده آن به تصویر کشیده و این گویای اهمیت این ساز در دوران صفویان (١٧٣۶-١۵٠١ میلادی) است.

من از تاریخ نقاشی اول اطلاعی ندارم ولی در مستندات تاریخی نقل شده که رضا عباسی نقاشی دوم را با فاصله ٢۵ سال از تصویر قبل کشیده است که این تصویر هم اکنون در موزه ویکتوریا_آلبرت لندن نگهداری می شود. اگر این نقاش فرهیخته در سال ١۶٣۵ میلادی فوت کرده باشد و در بدبینانه ترین شکل نقاشی دوم را ٢۵ سال قبل از فوت کشیده باشد؛ حضور پر رنگ و شناسنامه دار ساز نی انبان، نشان از قدمتی بیشتر از۴۱۰ سال دارد.»

امین بانی هوای دوری