«پویا سرایی» داور لیگ جهانی سنتور شدواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

پویا سرایی، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک، vavmusic

«پویا سرایی»، نوازنده و مدرس سنتور و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در رشته موسیقی، داوری لیگ نوازندگی سنتور در لیگ جهانی موسیقی را برعهده گرفت. این لیگ به صورت رایگان برگزار می‌شود و جایزه برندگان چهار میلیون تومان است.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، «پویا سرایی» درباره‌ی این رویداد می‌گوید: «اصولا هنرجویانِ علاقمند موسیقی در سنی هستند که دوست دارند دیده شوند ، چه بسا رسالت هنر همین بیان و عرضه شدن باشد. برگزاری مسابقات جدی در این زمینه علاوه بر تامین این نیاز تاثیر بسیاری در حفظ و اجرای صحیح قطعات ماندگار موسیقی ایرانی خواهد داشت . چه برای آنان که آنها را حفظند و در صدد عمیق‌تر شدن آن بر می‌آیند و چه برای کسانی که به انگیزه این جشنواره آنها را یاد می‌گیرند . این را نیز فراموش نکنیم که ضبط کردن بدون اشتباه و درست یک قطعه برای هنرجویی که تجربه‌ی آنچنانی در اجرای صحنه و سن ندارد به خودی خود تجربه‌ی بسیار بزرگی است که هنرجو را برای صحنه‌های اجرا آماده می‌کند.»

پویا سرایی، داور لیگ سنتور در لیگ جهانی موسیقی، در رابطه با نوع رقابت در هنر موسیقی و ایجاد انگیزه در رقابت‌های لیگ جهانی موسیقی افزود: «قطعا رخدادهای رقابتی می‌تواند تاثیر بسزایی در ایجاد انگیزه برای رقابت سالم هنری ایجاد کند . همه جای دنیا سال‌هاست بر این مهم اتفاق نظر وجود داشته و سرمایه گذاری‌های مبسوط در این زمینه انجام می‌شود . لیگ جهانی به‌خصوص در این دوره که رایگان است؛ فرصتی کاملا مناسب برای کسانی است که می‌خواهند فضای جدی‌تری از اجرای موسیقی را تجربه کنند. برخی از نظریه‌های آموزشی ایجاد فشار روانی ناشی از شرکت در این رقابت‌ها را برای آموزش مضر می‌دانند؛ اما در مقابل بسیاری از نظریه‌ها از حضور رقابتیِ جوانان دفاع و حمایت می‌کنند. خود من، تا هجده سالگی به امید شرکت در جشنواره‌ی ملی جوان همه‌ی سال انتظار می‌کشیدم و مشتاقانه در آن شرکت و سعی می‌کردم کاستی‌هایم را کمرنگ‌تر کنم و بیشتر یاد بگیرم. الان که به آن سال‌ها می‌نگرم، فقط شوق و ذوق و انگیزه رقابت در جشنواره مرا دلگرم و امیدوار می‌کرد.»

از آنجا که در لیگ های موجود در لیگ جهانی موسیقی، ۵ هفته رقابتی وجود دارد و داور لیگ می‌بایست این رقابت‌ها را تعیین کند، پویا سرایی هدف خود از انتخاب قطعات رقابتی را اینگونه مطرح کرد: «در وهله اول میل داشتم از همه‌ی استادان پیش کسوت موسیقی ایران در ساز سنتور قطعه‌ای وجود داشته باشد. از آنجایی که می‌بایست تنها چهار اثر انتخاب می‌شد استادان پایور، مشکاتیان، پشنگ و اردوان کامکار به‌عنوان تاثیرگذارترین‌ها انتخاب شدند. در وهله‌ی دوم ، میخواستم روند ساده به سخت شدنِ لیگ در هفته های پایانی کم و بیش احساس شود از این رو آثاری از هر کدام استادان انتخاب شد که به جهات کم و کیف، این روند دشوار شدن لیگ را نشان دهند. در آخر، ملاک برای انتخابِ نهاییِ آثار ایجاد یک مجموعه‌ی کامل برای قضاوت بود. مجموعه ای که هم شامل درون‌گرایی و احساس و عمق باشد و هم فنی و تکنیکی تا بتوان پارامترهای کمی و کیفیِ شرکت کنندگان را توامان سنجید. یعنی تفاوت کسی که صرفا توان اجرا دارد؛ ولی بینش و ادراک کافی از موسیقی ایرانی ندارد با کسی که علاوه بر توانِ اجرا به ظرایف و عمق موسیقی نیز توجه دارد تبیین شود. برای مثال قطعه‌ی پوپک از استاد پایور که کاملا قطعه ای درونگرا و احساسی است در کنار رقص باد استاد اردوان کامکار قرار داده شده تا هر دو پارامتر احساس و تکنیک مورد قضاوت قرار گیرد. یا قطعه‌ی بیداد استاد مشکاتیان که هم احساسی است و هم در عین طولانی بودن، متنوع و تکنیکی است در هفته‌ی آخر، به‌عنوان ویترینی از هرآنچه که یک نوازنده جوان سنتور به آن می ‌ایست اعتقاد داشته باشد، انتخاب شد.»

پدرام بهاآبادی، بنیانگذار و مدیر عامل لیگ جهانی موسیقی، در رابطه با خط مشی لیگ جهانی موسیقی در کشور ایران بیان کرد: «ما به زودی تمامی سازهای موسیقی ایرانی را به صورت کامل پوشش خواهیم داد و در مدت کوتاهی دو کشور بزرگ دنیا را درگیر لیگ جهانی موسیقی خواهیم کرد. خاطر نشان می شود تاکنون لیگ‌های تار به داوری علی قمصری، تمبک، کمانچه، سنتور و خوانندگی پاپ ایرانی در وبسایت لیگ جهانی موسیقی برگزار شده است.»

علاقمندان جهت شرکت در لیگ نوازندگی سنتور به داوری پویا سرایی می توانند با مراجعه به وبسایت لیگ جهانی موسیقی به آدرس www.musicworldleague.com در این لیگ ثبت نام کنند. مهلت ثبت نام در لیگ سنتور از ۲۱ تیر ۱۳۹۹ تا ۲ مرداد ۱۳۹۹ است.

آثار رقابتی این لیگ شامل:

هفته اول – قطعه پوپک اثر استاد فرامرز پایور
هفته دوم – قطعه بارانه اثر استاد پشنگ کامکار
هفته سوم – قطعه شورانگیز اثر استاد پرویز مشکاتیان
هفته چهارم – قطعه دریا اثر استاد اردوان کامکار
هفته پنجم – قطعه بیداد اثر استاد پرویز مشکاتیان  • 1,344 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

جشنواره موسیقی اَرت ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

جشنواره موسیقی «اَرت» در ایستگاه پایانی

نخستین دوره جشنواره گروه نوازی موسیقی ایرانی «اَرت» با اجرای سه گروه برگزیده در فرهنگسرای نیاوران به کار خود خاتمه داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، نخستین دوره جشنواره گروه نوازی موسیقی ایرانی «اَرت» با اجرای سه گروه برگزیده در فرهنگسرای نیاوران و اهدای بخشی از جوایز چهارشنبه یک بهمن ماه، به کار خود
  • 1,246 نگاه
مشــاهده ادامه
جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

بخش پژوهش جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی فراخوان داد

فراخوان مقالات بخش پژوهشی سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از سوی دبیرخانه این رویداد منتشر شد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، فراخوان مقالات بخش پژوهشی سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، با موضوع «مسئله‌ آموزش در موسیقی کلاسیک ایرانی» و محورهای مرتبطی چون آموزش شفاهی، آموزش مکتوب، آموزش در دانشگاه، کارگانِ آموزشی، مسئله‌ آموزش ردیف،
  • 1,436 نگاه
مشــاهده ادامه
رضا مهدوی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

رضا مهدوی دبیر بخش پژوهش جشنواره موسیقی فجر شد

نشست‌های بخش پژوهش سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با همکاری رادیو گفتگو برگزار و از رادیو پخش می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس جشنواره در حکمی رضا مهدوی پژوهشگر و آهنگساز را به‌عنوان دبیر بخش پژوهش سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر منصوب کرد. نشست‌های بخش
  • 1,014 نگاه
مشــاهده ادامه
ابراهیم اثباتی ،اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

«ابراهیم اثباتی» موسیقیدان و همسر نسیم ادبی درگذشت

ابراهیم اثباتی، موسیقیدان و همسر نسیم ادبی دار فانی را وداع گفت. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، ابراهیم اثباتی موسیقیدان، رییس هیأت مدیره انجمن موسیقی خانه تئاتر و همسر نسیم ادبی، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما بعد از مدتها مبارزه با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت. ابراهیم اثباتی نوازنده تنبور، دیوان و
  • 1,564 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید