حمید خوانساری ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

کتاب «پنجاه قطعه برای عود» منتشر شد

23 مرداد 1399 9:23 ق.ظ ایران

کتاب «پنجاه قطعه برای عود» اثر حمید خوانساری (نوازنده و مدرس عود و تار) توسط انتشارات «نای و نی» منتشر شد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، ‎کتاب «پنجاه قطعه برای عود» اثر حمید خوانساری (نوازنده و مدرس عود و تار) توسط انتشارات «نای و نی» منتشر شد. این دومین کتاب آموزشی در زمینه عودنوازی است که توسط این نوازنده به چاپ رسیده است.

کتاب پنجاه قطعه، شامل قطعاتی از فرهنگ موسیقی ایرانی و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه است. از قطعات این کتاب ضبط صوتی نیز انجام شده است که صدابرداری آن برعهده‌ رامین وطن‌نیا بوده است.

این قطعات مانند گذشته در قالب یک سی‌دی به‌همراه کتاب نخواهند بود و هنرجویانی که کتاب را تهیه می‌کنند، کُدی دریافت می‌کنند که توسط آن می‌توانند وارد سایت نای و نی شوند و قطعات را در آنجا مستقیما دانلود کنند.

 

«حمید خوانساری» پیش از این کتاب «مبانی عود نوازی» را منتشر کرده بود؛ این کتاب برای آموزش ساز عود (بربط) از سطح مقدماتی تنظیم و تدوین و به همراه یک سی دی صوتی منتشر شده است. «خوانساری» در این اثر با وام گیری از برخی قطعات و دروسِ کُتب آموزشی تار و سه تار هنرستانِ موسیقی و استفاده از دُروسی که بیشتر برای آموزش موسیقی نگاشته شده اند را به همراه قطعاتی از موسیقی نواحیِ ایران که به لحاظ سیّال بودن نغمات آن، بستر مناسبی برای درک مقام‌های ایرانی است، آورده است؛ همچنین در کنار این قطعات ساخته‌هایی نوتر و کاربردی‌تر، مخصوص عود قرار داده که نیازهای تکنیکالِ یک نوازندۀ امروزیِ عود را برطرف کند.

فرزاد فرخ مال منه