دانلود اپلیکیشن واوموزیک
اخبار موسیقی ٬ کیهان کلهر ، اخبار موسیقی ایران، واوموزیک

کیهان کلهر: به جای پرخاشگری، این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم

ژانویه 14, 2020 10:53 ق.ظ ایران

«کیهان کلهر» هنرمند شناخته شده‌ی موسیقی کشور، یکشنبه 22 دی در حاشیه تازه‌ترین کنسرت خود که در «تالار وحدت» تهران برگزار شد، از هنرمندانی که در شرایط کنونی کنسرت‌های خود را لغو کرده‌اند، انتقاد کرده و به ضرورت تداوم فعالیت هر چه بیشتر در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک «کیهان کلهر» نوازنده و آهنگساز بین‌المللی موسیقی کشور که طی هفته‌های اخیر مشغول برگزاری تور کنسرت‌های «شهر خاموش» است، شب گذشته ضمن ابراز تأسف و عرض تسلیت به مناسبت حادثه تلخ و ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی خطاب به مخاطبانش گفت: «ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و می‌توان گفت خیلی از این ماجراهایی که دیدیم در اختیار خودمان نبود. از سوی دیگر زمزمه‌هایی از این طرف و آن طرف بود که ما هم باید کار نکرده و کنسرت هم برگزار نکنیم؛ اما من لازم می‌دانم به این نکته اشاره کنم که خانواده‌ی موسیقی در طی چهار دهه، تلاش بسیاری برای رسیدن به جایگاه کنونی کرده است؛ این امکان که من اینجا باشم و با شما صحبت کنم هنوز در بسیاری از شهرهای ایران فراهم نیست؛ بنابراین در این شرایط هنرمندان باید کنار مردم قرار گیرند و از نفس همدیگر استفاده کنند و به جای عصبانی بودن و پرخاشگری، این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل باشد.»

او ادامه داد: «موسیقی جدی و هنر جدی هیچ‌گاه نباید تعطیل شود، چرا که کارش به تفکر واداشتن افراد است نه مسائل دیگر. اگر می‌خواهیم به لحاظ اجتماعی هر قدمی برداریم باید در ابتدا به فرهنگ توجه کرده و آن را بارور کنیم. ما باید ریشه تمام مسائل را در فرهنگ بدانیم. به‌طور حتم اگر مسائل فرهنگی رو به تحلیل باشد و ما کار نکنیم، خیلی‌ها از این بابت خوشحال می‌شوند. هر قدمی که بخواهیم از نظر اجتماعی برداریم ابتدا باید به فرهنگ توجه کنیم و آن را بارور کنیم چون ریشه تمام مسائل در فرهنگ است.»

او از مخاطبانی که در شرایط کنونی و با تمام گرفتاری‌ها خود را به کنسرت‌ش رسانده‌اند، تشکر کرد.

کنسرت «شهر خاموش» توسط کیهان کلهر و کوارتت مینیاتور در تالار وحدت برگزار شد. این مجموعه کنسرت‌ها که از فروردین 98 و پس از روزهای غمبار وقوع سیل در شهرهای مختلف، در تهران آغاز شد و پس از آن در چند شهر دیگر ادامه پیدا کرد و حالا برای سومین بار است که مشغولِ اجرا در تهران است. این برنامه با حضور نوازندگانی چون پدرام فریوسفی، نیلوفر محبی (ویولن)، میثم مروستی (ویولا)، آتنا اشتیاقی (ویولنسل) و فرشید پاتینیان (کنترباس) در کنار کیهان کلهر قرار گرفتند تا قطعاتی از او و یک آهنگساز خارجی را اجرا کنند.

«کیهان کلهر» ابتدا قطعه‌ی «ترقه» را که در آلبوم «شب، سکوت، کویر» منتشر شده است را با تنظیمی متفاوت نواخت. بعد از آن قطعه‌ی «آتشگاه» اثر کالین جیکوبسن نواخته شد. کلهر در توضیح این قطعه گفت: «جیکوبسن 14 سال پیش در جریان همکاری ما در پروژه راه ابریشم به ایران آمد و سفری به اصفهان داشت. آنجا تحت تأثیر یک آتشگاه باقی‌مانده از دوره ساسانی قرار گرفت و این قطعه را برای کوئینتت زهی و کمانچه نوشت.»

سومین قطعه با نام «معشوق، ناامیدم مکن» که در آلبوم شهر خاموش با نام «در انتظار باران» معرفی شده بود، یکی دیگر از آثار جیکوبسن است که او پس از آشنایی با داستان لیلی و مجنون این قطعه را بر اساس این داستان نگاشته است. «شهر خاموش» که نخستین بار توسط کیهان کلهر و کوارتت زهی آمریکایی بروکلین رایدر اجرا شده از دیگر قطعاتِ اجرا شده در این برنامه بود.

گرشا رضایی قرمز