گفت‌وگوی «فرهود صفرزاده» با نوری موضعی بر زندگی وزیریواو موزیک , رسانه پخش موسیقی آنلاین

فرهود صفرزاده ،اخبار موسیقی،اخبار موسیقی ایران،واوموزیک،vavmusic

چهارمین کتاب از مجموعه زمرد به قلم صفرزاده تا چند صباحی دیگر از سوی نشر فنجان راهی بازار خواهد شد. این بار با نوری بر زندگی کلنل علینقی وزیری.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک : فرهود صفرزاده، پژوهشگر و مدرس موسیقی، کارشناس هنرهای سنتی و مؤلف کتاب های مجموعه زمرد، چُنان در سکوت و به دور از هیاهو به غور و تفحص در زندگی بزرگان موسیقی کشورمان مشغول است که این سکوت پررنگ ناخواسته توجه ما را معطوف خود کرده و بر آنِمان داشت تا به هر بهانه ای گفتگویی با او مترتب سازیم. خبردار شدیم که چهارمین کتاب از مجموعه زمرد را تا چند صباحی دیگر از سوی نشر فنجان راهی بازار خواهد کرد. مجموعه زمرد از دریچه چشم و با جوهر قلم صفرزاده، زندگینامه بزرگان موسیقی را روایت می کند و این بار نوری بر زندگی کلنل علینقی وزیری تابانده. پس درنگ را جایز ندانستیم و فرصت را غنیمت شماردیم؛ اگر چه این شخص شخیص، سببی و مناسبتی برای این گفتگو نمی دید، اما چه مناسبتی مهم تر و ارزشمندتر از حضور و وجود خودِ او؟ راوی و بازآفرینِ حقیقتِ زمردان تاریخ موسیقی.

نشر فنجان سه جلد کتاب از مجموعه زمرد با قلم شما منتشر کرده است. چرخ بی‌آیین (درباره عارف قزوینی)، باد خزان (درباره غلامحسین درویش) و در قفس (درباره ابوالحسن صبا). ترتیب نوشتن و نشر کتاب‌های مجموعه زمرد بر اساس مهیا بودن منابع و نتیجه جستارهای شما بود یا دلیل دیگری دارد؟
این مجموعه مشتمل بر پنج جلد کتاب است و مجموعه بزرگی نیست. کار نوشتن کتاب از تهیه منابع و فیش‌برداری تا تدوین و نگارش را به‌تنهایی انجام می‌دهم و نوشتن مجموعه‌ای بزرگ‌تر، با چنین روشی مقدور نیست. معیارم برای ترتیب کتاب‌ها آمادگی فکری و ذهنی خودم و دسترسی‌ام به مآخذ و منابع بود. بعد از عارف قزوینی، درویش‌خان و ابوالحسن صبا، دو جلد باقیمانده درباره علینقی وزیری و خاندان فراهانی خواهد بود.

پس کتاب بعدی درباره کلنل وزیری است. این کار در چه مرحله‌ای است؟

مقاله‌ها و کتاب‌هایی که درباره علینقی وزیری نوشته شده‌اند، بیشتر به دوره مدرسه عالی موسیقی وزیری و بعد از آن پرداخته‌اند. روزهای کودکی، نوجوانی و جوانی‌اش در هاله‌ای از ابهام هستند. مشغول نوشتن درباره آن روزها هستم.

منابع زیاد و متناقضی درباره علینقی وزیری وجود دارد. این تناقض‌ها را چگونه غربال و پالایش می‌کنید و از صحت و سقم‌شان اطمینان می‌یابید؟
مقایسه منابع با هم و با واقعیت‌ها‌ی تاریخی و اساس و مأخذ قرار دادن نوشته‌ها و آثار ایشان و شاگردان‌شان کمک زیادی به حل این مشکل و یافتن راهی برای روشنگری می‌شود.

آیا می‌شود موسیقی ایران را به قبل و بعد از وزیری تقسیم کرد؟

علینقی وزیری نابغه‌ای مصمّم، آرمان‌گرا، بی‌پروا، مدیر، عمل‌گرا، روشنفکر و وطن‌پرست بود. هیچ‌ موسیقی‌دان ایرانی، مجموعه‌ی این ویژگی‌ها و صفت‌ها را با هم و یک‌جا نداشت. این ویژگی‌ها و توانایی‌ها فقط در موسیقی‌دانی مثل وزیری جمع بود و باعث شد موسیقی ایران به دو دوره‌ی پیش از او و پس از او تقسیم شود. مخالفینش هم به این تقسیم‌بندی اذعان دارند.

برای هر کتاب، به‌طور میانگین چقدر زمان صرف می‌شود؟

تصور می‌کنم گفتن هیچ عددی برای زمان نوشتن کتاب دقیق نیست. شاید در ترجمه بتوان زمان مشخصی را برای انجام کار بیان کرد ولی در تألیف کتاب، قضیه کاملاً متفاوت است. می‌توان زمان تمرکز برای انجام کاری را بیان کرد ولی کل زمان صرف شده، قطعاً بیشتر است. برای هر جلد از کتاب‌های این مجموعه حدود دو سه سال تمرکز نیاز است ولی چندین و چند سال است که با این موضوع‌ها و طرح‌ها زندگی می‌کنم.

روش نوشتن شما، زندگی‌نامه‌نویسی تحقیقی است که کارآگاه‌مآبانه هم هست. تفاوتش با تاریخ‌نگاری چیست؟

زندگی‌نامه‌نویسی ماهیت متفاوتی با تاریخ‌نگاری دارد. مورخ نیستم و ادعای تاریخ‌نگاری ندارم. در این مجموعه نوعی از زندگی‌نامه‌نویسی ارائه می‌دهم که خواننده پس از خواندنش، از صحت و درستی خوانده‌هایش اطمینان داشته باشد. برای رسیدن به هدف، شاید به‌قول شما گاه نیاز به کارآگاه‌بازی هم باشد.

در مصاحبه‌ای عنوان کرده‌اید که در زندگی‌نامه‌نویسی، هدف بازآفرینی حقیقت است. این یعنی که در دیگر روش‌ها هدف این نیست؟ مثلاً در تاریخ‌نگاری.
در آن مصاحبه درباره انواع زندگی‌نامه‌نویسی صحبت کرده بودم و هدف زندگی‌نامه‌نویسی تحقیقی را بازآفرینی حقیقت دانسته بودم. این هدف مختص چنین روشی نیست ولی تاریخ‌نگاری، الزامی به بازآفرینی حقیقت ندارد. می‌تواند فقط نقل قول و انتقال مطالب باشد برای ماندگار شدن و سنجیده شدن توسط محققان.

روش نوشتاری شما سلیقه‌ای و تجربی است یا آکادمیک؟

کار مدخل‌نویسی برای دانشنامه‌ها و دایره‌المعارف‌ها را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌دهم که پایه‌اش بر اساس روش‌های آکادمیک است. برای نوشتن کتاب‌های مجموعه، روش مدخل‌نویسی را با افزودن سلیقه و تجربه‌ام گسترش دادم تا به این شیوه‌ی کتاب‌نویسی برسم.

زمرد یکی از سنگ‌های قیمتی سبزرنگ است و آن، هرچه بزرگتر باشد، قیمتش بیش تر. احتمالاً شما با این رویکرد، این نام را برای مجموعه‌ای که درباره بزرگان موسیقی ایران است انتخاب کرده‌اید. بله؟
نام مجموعه‌ی زمرد را نشر فنجان انتخاب کرد و من هم پسندیدم. هر ناشری می‌تواند برای مجموعه کتاب‌هایش نامی انتخاب کند و قابل احترام است. نشر فنجان از نظر حرفه‌ای گزیده‌کار، از نظر اخلاقی درستکار و از نظر فنی پاکیزه‌کار هست و نویسنده می‌تواند پس از نوشتن کتاب، آن را با اطمینان به آن‌ها بسپارد.  • 3,084 نگاه
  • 0 دیدگاه

اشتراک در شبکه های اجتماعی

شاید نوشته های زیر برای شما جالب باشد

محمد نقوی ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

آلبوم «لب خاموش» با آهنگسازی و نوازندگی نی محمد نقوی و دف‌نوازی حامد علیپور منتشر شد

آلبوم «لب خاموش» به آهنگسازی و نوازندگی نی محمد نقوی و دف‌نوازی حامد علیپور توسط انتشارات ماهور منتشر شد. «سرمست (چهارگاه)»، «وصال (ماهور)»، «هانیه (همایون)»، «فغان (افشاری)»، «شور (تک نوازی دف)»، «سوز ساز (دشتی)»، «نیاز (سه گاه)»، «دیدار (مخالف سه گاه)» اسامی قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک
  • 1,725 نگاه
مشــاهده ادامه
علی ثابت‌نیا ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

جشنواره ملی موسیقی جوان نهم آبان به پایان می‌رسد

مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از صفحه اینستاگرام انجمن موسیقی ایران پخش می‌شود. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان جمعه نهم آبان ساعت ۲۱ به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، درباره داوری مرحلۀ نهایی چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: جشنواره روزهای
  • 1,425 نگاه
مشــاهده ادامه
منصوره ثابت‌زاده ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

منصوره ثابت‌زاده: دوبیتی به گویش‌ها و زبان‌های مختلفی اجرا می‌شود

پژوهشگر موسیقی اقوام و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، درخصوص بخش پژوهش و بین‌الملل توضیحاتی ارائه داد. به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، منصوره ثابت‌زاده پژوهشگر موسیقی اقوام و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در خصوص موضوع این دوره جشنواره گفت: دوبیتی محور اصلی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی است
  • 1,553 نگاه
مشــاهده ادامه
رضا بهرام، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران، واوموزیک،vavmusic

کنسرت رضا بهرام در جزیره کیش

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، کنسرت موسیقی رضا بهرام با استقبال گردشگران و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مجموعه آبنمای ساحلی خلیج فارس جزیره کیش برگزار شد.
  • 1,729 نگاه
مشــاهده ادامه

دیدگاه کاربراندیدگاه خود را بیان کنید یا نظرات دیگر دوستان را بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت نـــرم افـــزار

اپلیکیشن واوموزیک همراه آنلاین لحظات خوب شما
سریعتر از همه بشنوید