آرش اوستا ، اخبار موسیقی ،اخبار موسیقی ایران ،واوموزیک،vavmusic

یک آلبوم به زبان و گویش مناطق مختلف

5 مرداد 1399 8:15 ق.ظ ایران

نخستین آلبوم از مجموعه‌ “شادی‌های اقوام ایرانی” با حال و هوای آیینی به زودی توسط گروه اوستا به سرپرستی آرش اوستا منتشر می‌شود.

به گزارش اخبار موسیقی واوموزیک ، آرش اوستا نوازنده سه‌تار، آهنگساز، خواننده و پژوهشگر موسیقی نواحی پس از چهار سال پژوهش، گردآوری و تنظیم 28 قطعه را در قالب مجموعه “شادی‌های اقوام ایرانی” جمع‌آوری کرد که در نخستین آلبوم 12 قطعه را با گروه اوستا منتشر می‌کند.

ارکستراسیون این آلبوم مبتنی بر سازهای ایرانی با همراهی سازهای زهی است و از سازهای بومی هر منطقه برای رنگ‌آمیزی قطعات استفاده شده است. اشعار این آلبوم به زبان و گویش هر منطقه است، اما ترجیع‌بند هر قطعه به زبان فارسی هم خوانده می‌شود که زبان وحدت همه‌ اقوام ایرانی است و باعث می‌شود همه‌ اقوام بتوانند از قطعات مختلف آلبوم لذت ببرند و در عین‌حال به اصل قطعه و معنی شعر لطمه‌ای وارد نشود.

آرش اوستا که علاوه بر تنظیم خواننده‌ قطعات نیز هست در‌این‌باره گفت: تجربه‌ خوانندگی در آلبوم “شادی‌های اقوام ایرانی” از جهت نوع مخارج اصوات و لحن قطعات بسیار ارزنده بود. امیدوارم این آلبوم بعد از چهار سال کار پژوهشی به‌زودی منتشر شود.

سرپرست گروه اوستا در مورد تنظیم آلبوم توضیح داد: در تنظیم قطعات هم از هارمونی ایرانی و هم از هارمونی موسیقی کلاسیک جهانی بهره برده‌ایم. هم‌چنین در تنظیم برخی قطعات از گروه کر استفاده شده است.

این آهنگساز در پایان اشاره کرد که آلبوم “شادی‌های اقوام ایرانی” به صورت صوتی و تصویری ارائه می‌شود. ویژگی تصویر به گروه مخاطب امکان می‌دهد به خوبی با فضای آیینی آلبوم عجین و با سازها و لباس محلی اقوام ایرانی بهترآشنا شود.

امین بانی هوای دوری