۳۵ خواننده سوئدی در نیاوران کنسرت می دهند

21 فروردین 1396 7:22 ق.ظ ایران

کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» به رهبری پروفسور اریک وستبرگ شنبه ۲۶ فروردین ماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 

 

در ادامه سلسله رویدادهای «سفرهای آوازی» و با هدف تبادل هنری و فرهنگی گروه‌های کرال ایران و سایر کشورهای دنیا، گروه کر مجلسی ایران و سوئد به رهبری اریک وستبرگ و با حضور ۳۵ خواننده کر در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می رود.

عادله زمانی مدیر برگزاری این برنامه با اشاره به کلیت برنامه اظهار کرد: این برنامه صرفا یک کنسرت موسیقی نیست بلکه گروه کر مجلسی «سفر آوازی ایران و سوئد» با اجرای آثار موسیقی فولکلور سوئدی به معرفی فرهنگ کشور سوئد می پردازند. برگزاری چنین برنامه هایی می تواند مخاطبان ایرانی را با اتفاقات آوازی جهان به خوبی آشنا کند. عمده فعالیت های موسیقی خواننده و یا سولیست محور است. اما در برنامه هایی از این دست فعالیت های گروهی بیشتر مورد توجه است و ما نیاز به الگوهای موفق در در این زمینه داریم. در واقع در چنین برنامه هایی همه اقشار جامعه می توانند مخاطب آن باشند. از این رو حضور گروه های بین المللی از این دست برای گروه هایی که در داخل کشور فعالیت می کنند می تواند به نوعی الگو باشد.

زمانی با اشاره به کنسرت سفر های آوازی ایران و آلمان که در شهریور ماه ۹۵ برگزار شد، بیان کرد: سرپرست گروه کر سوئدی اریک وستبرگ ابراز تمایل بسیاری داشتند تا در ایران حضور پیدا کنند. از این رو و با حمایت های سفارت سوئد و همچنین حمایت های دفتر موسیقی توانستیم این برنامه را به مرحله اجرا برسانیم.

اریک وستبرگ، متولد ۱۳۳۴، فارغ التحصیل رشته رهبری کرال زیر نظر پروفسور اریک اریکسون در کالج رویال موسیقی در استلکهلم است. وی علاوه بر رهبری گروه های متعدد کر، بنیانگذار پروژه «آواز کرال برای صلح و عدالت» را نیز بر عهده داشته است. این پروژه با حمایت دبیرکل وقت سازمان ملل کوفی عنان انجام شد.

در کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» اجرا به صورت موسیقی بدون ساز، آکااپلا انجام خواهد شد. در این گونه اجرا حنجره انسان تولید اصوات سازی را بر عهده دارد.

کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» شنبه ۲۶ فروردین ماه ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

امین بانی هوای دوری